Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ: Analýza nabídek na blok v Dukovanech se uskutečňuje za zvláštních opatření

ČEZ: Analýza nabídek na blok v Dukovanech se uskutečňuje za zvláštních opatření

Vyhodnocení finálních nabídek na stavbu jaderného bloku v Dukovanech se uskutečňuje za zvláštních bezpečnostních opatření. Vznikly například týmy lidí pro jednotlivé sekce, které budou pracovat specializovaných místnostech. Vyhodnocování by mělo trvat do konce února příštího roku, kdy konečné pořadí nabídek dostane vláda. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedl finanční ředitel energetické skupiny ČEZ Martin Novák. Podle něj mají všechny tři nabídky dohromady přes 90.000 stran.

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci října všichni tři přihlášení zájemci, tedy severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Vyhodnocení bude provádět ČEZ, který má celý tendr na starosti. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

„Nyní bude probíhat důkladné vyhodnocování za přísných bezpečnostních opatření ve specializovaných místnostech. Byly k tomu vyčleněny týmy lidí pro jednotlivé sekce, které budou mít na starosti své agendy. Nikdo nedostane všechno,“ popsal Novák.

Detaily nabídek nechtěl komentovat, podle něj mají všechny tři nabídky v souhrnu přes 90.000 stran.

Vláda by podle stávajícího platného harmonogramu měla dostat pořadí vyhodnocených nabídek do konce února. Následně bude mít prostor pro jejich vlastní analýzu. Do konce příštího roku by měla být s vybraným uchazečem podepsána smlouva.

Nový dukovanský blok bude postaven vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího výkonu. První blok Jaderné elektrárny Dukovany byl spuštěn v roce 1985. Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

sip rdo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Karásek
10. listopad 2023, 22:25

Tak Emile pardon, nebylo to 2,33, ale 2,23. To jsem spletl. A směrem Z Třebíče na Brno se zrychlila a teď se zkapacitňuje železnice. To může být argument pro míň aut.

Emil
10. listopad 2023, 22:35

Nebylo to ani 2,33 ani 2,23, Karásku, spletl jste to i napodruhé. Železnice problém s automobilovou dopravou v centru Třebíče opravdu nevyřeší.

Zdeves Pavel
9. listopad 2023, 13:38

Přijde pokyn z US ambasády, a bude vyhodnoceno. To již tu zřejmě i bylo v roce 1992 u ETE, kdy vypadl Siemens s Framatomem.

Pravoslav Motyčka
9. listopad 2023, 19:57

Přesně tak Fiala to svým loutlovodičům samozřejmě podepíše je to stejné jako před rokem 1990 jen jsme změnili stranu.

Richard Vacek
9. listopad 2023, 16:39

Rozhodují politici, takže se ze zúženého výběru bude vybírat politicky správné řešení. Buďme rádi, že se pletou jen do takových věcí, kde jde o pár korun a vážné věci, kde by mohli napáchat moc škody, nechají na trhu.

Emil
9. listopad 2023, 18:07

Rozhoduje ČEZ, který politikům předloží své pořadí nabídek. Politici mohou z tohoto pořadí pouze někoho z bezpečnostních důvodů vyřadit, nemohou pořadí měnit.

intfor
9. listopad 2023, 19:30

Mohou někoho vyřadit a vedle toho mohou tlačit na představenstvo, které je politiky odvolatelné... Je naivní si myslet, že v takové věci politika nehraje roli.

Ivan Novák
9. listopad 2023, 19:45

Kromě politiky hrají roli i minoritní akcionáři, které představenstvo nesmí průkazně poškodit (proto nynější akcionářskou strukturu pokládám za správnou, a doufám, že ve skutečnosti taky M. Šnobr i vláda). Pokud stát nastaví obecný systém krytí kvalitativně obdobných rizik, nebylo by snadné na valné hromadě popř. u soudu obhájit výběr méně výhodné nabídky.

Petr prochaska
10. listopad 2023, 07:56

Stačí, když se nastaví podobné financování jako u solárů - minimální výkupní cena dejme tomu 100 EUR/MWh a akcionáři nebudou mít problém. Když bude cena EE nízká, tak lidi budou na JE doplácet jako nyní na solární barony. Jen to nebude 0,5 Kč/kWh ale 0,1 Kč/kWh.

Emil
9. listopad 2023, 19:50

Naivní je si představovat, že po dvou letech běžícího tendru se nakonec vybere "politicky správné řešení" bez ohledu na ostatní parametry nabídek.

Zdeves Pavel
9. listopad 2023, 20:38

Stačí nastavit správná kritéria a v těch se cena a riziko dodávky rozplyne jak pára. A ejhle máme tu to správné pořadí. Stačí vytáhnout, že dle našeho názoru je tenhle dodavatel ten co má nejlepší kritérium jaderné bezpečnosti (nevazitelne, nefinanční), dá se tomu vysoká hodnota a je vykukano. Žádný safety assesment jako objektivní se dělat nebude, to by bylo na rok.

Zdeves Pavel
9. listopad 2023, 20:42

Mimochodem safety assesment dělalo Finsko na EPR a donutilo redesignovat Arevu -Framatom systém řízení.

Ivan Novák
9. listopad 2023, 21:36

Mou naději v tomto ohledu spojuji s D. Drábovou, protože na stará kolena nemusí lhát a za pět let už šéfkou SUJB nebude určitě nýbrž důchodkyní. Mimochodem, Finové svého času na Loviise donutili i CCCP k pronikavému zvýšení bezpečnosti projektu VVER 440, což se nám pak hodilo.

Ivan Novák
9. listopad 2023, 22:15

Ještě jedno mimochodem: centrem I&C Loviisy byl počítač Ferranti Argus 500, což jim Rusové teskně záviděli. Jsem se teď podíval do Wikipedie, a nového je to, že Ferranti v r. 1993 zbankrotovala, neboť koupila jakýsi americký doplněk, který se projevil toxicky, neboť v papírově vysoce ziskovém účetnictví maskoval "clandestine" obchody, kterým byl po té akvizici konec. Soudilo se to v USA, vláda udělala mrtvého brouka. Asi jednak nemohla ty tajné kšefty připustit, druhak si to měli Angličani lépe prověřit, že. Prostě, byznys nezná bratra.

Pravoslav Motyčka
9. listopad 2023, 20:00

Vyhrají v každém případě Američané.

Karásek
9. listopad 2023, 20:19

Doufejme, že tento plán na tunel tisíciletí padne a ani v Třebíči se nebude kvůli přepravě obřího reaktoru stavět obchvat který tam zničí Libušino údolí.

Emil
9. listopad 2023, 21:27

To si doufejte sám, Karásku, tunel tisíciletí platíme díky solárnímu boomu už 15 let. Třebíč potřebuje obchvat především kvůli špatné dopravní situaci ve městě, viz např. zde: trebicsky. denik. cz/zpravy_region/trebicske-organizace-sepsaly-memorandum-k-obchvatu-nastvaly-je-kolony-ve-meste-2. html

Karásek
9. listopad 2023, 22:02

Když je Emile potřeba, tak se skutečnost upraví, aby se mohlo říct, že ten obchvat je potřeba. A je zajímavé, že jinde ten solární boom tehdy neměli, jen ČR a soláry tam začali masivně stavět až později. Jinde naopak stavěli intenzivně větrné elektrárny, které byly už tehdy nejlevnější zdroj. U nás byly větrné elektrárny vpodstatě skoro zakázány.

Emil
9. listopad 2023, 22:14

1) Jak podle vás "se skutečnost upraví"? Figuranti nastrčení Rosatomem uměle vytvářeli celé léto v Třebíči kolony? :-D

2) V době solárního boomu byly větrné elektrárny nejlevnější zdroj?

3) "U nás byly větrné elektrárny vpodstatě skoro zakázány"?

Kam na ty nesmysl chodíte, Karásku?

Karásek
10. listopad 2023, 10:15

Emil nemá argumenty. Větrné elektrárny měly výkupní cenu 2,33 Kč, byly tedy nejlevnější. Na Vysočině zakázali větrné elektrárny svého času krajští zastupitelé speciální vyhláškou o vysokých stavbách. Kolony jsou všude a v Třebíči to tak hrozné nebylo. Navíc průtah tam vede v lokalitách, kdo není až tak moc nemovitostí k bydlení. To obchvat by jim vede kolem lokality Horka - Domky, kde jsou sídliště. Tak je to Emile.

Emil
10. listopad 2023, 10:33

Argumenty nemáte vy a ještě si opět vymýšlíte, Karásku. V době solárního boomu neměly větrné elektrárny výkupní cenu 2,33 Kč, bylo to 3,1 Kč v roce 2009, 2,9 Kč v roce 2010 a 2,8 Kč v roce 2011. Není to nejlevnější ani zdaleka, elektřina se v tu dobu prodávala kolem 1,2 Kč za kWh a drtivá většina zdrojů tehdy prodávala za tuto tržní cenu bez jakékoliv garantované výkupní ceny. Vysočina nerovná se "u nás" a o tom co je jak hrozné vy naštěstí vůbec nerozhodujete. Ty kolony tam objektivně jsou, dopravní situaci v Třebíči je potřeba řešit s novým jaderným zdrojem i bez něj, všude rozhodně kolony nejsou a výmluvy na to že jinde je to podobně špatné jako v Třebíči jsou trapné. Každý obchvat někudy vede, což ale není důvod obchvaty nestavět. Tak to je, Karásku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se