Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ chce brzy vybrat technologii pro první malý modulární reaktor
Jaderná elektrárna Temelín

ČEZ chce brzy vybrat technologii pro první malý modulární reaktor

Energetická společnost ČEZ chce během letošního a příštího roku dospět k výběru technologie pro první modulární jaderný reaktor v zemi. V současnosti spolupracuje se sedmi firmami, které technologie vyvíjí. Reaktor by měl vzniknout v Temelíně v první polovině příští dekády. ČEZ zároveň už nyní vybírá lokality i pro další modulární bloky. Na dnešní tiskové konferenci po jednání sněmovního podvýboru pro energetiku to řekl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Podvýbor se dnes shodl na tom, že Česko se při postupující dekarbonizaci tuzemské energetiky bez jádra neobejde.

Připravovaný malý modulární reaktor, pro nějž ČEZ v Temelíně už loni vyčlenil prostor, bude prvním takový projektem v Česku. Malé modulární reaktory jsou podle firmy skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory.

„V současnosti vybíráme z technologií, které jsou v nejpokročilejším stadiu vývoje ve světě. Máme uzavřeno sedm memorand se společnostmi, které jsou nejdál ve vývoji. Očekáváme, že během letošního a příštího roku se výrazně posuneme k výběru,“ řekl Pleskač.

Reaktor by podle něj měl být hotový v první polovině příští dekády. Dříve společnost hovořila o roku 2032.

Kromě toho ČEZ podle Pleskače pracuje také na výběru dalších vhodných lokalit pro další malé modulární reaktory. „V energetické koncepci České republiky jich bude potřeba víc,“ dodal Pleskač.

„Česká republika se při dekarbonizaci neobejde bez jaderné energetiky. Je na tom podpora vlády i sněmovny,“ řekl dnes po jednání podvýboru jeho předseda Róbert Teleky (KDU-ČSL).

Připomněl, že stát v této souvislosti podporuje nejen výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a v Temelíně, ale právě také přípravu nových modulárních reaktorů.

ČEZ připravuje také stavbu nového klasického reaktoru v Dukovanech. Společnost v závěru loňského roku obdržela tři nabídky, které nyní vyhodnocuje. Zájem mají francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ivan
18. leden 2023, 15:10

se bude těžce vybírat z něčeho co ještě neexistuje

Miloslav Černý
18. leden 2023, 15:16

Na přechodnou dobu a nedostatečném rozvoji celého spektra OZ včetně akumulace se bez SMR asi ke své škodě těžko obejdem. S těmi velkými to může být velký ekonomický průšvích. Za 10 let se při současné celosvětové pozornosti na toto odvětví doprovázející vélké investice, lze očekávat mnohé neočekavané přínosné technologie v tomto odvětví OZ.

Miloslav Černý
18. leden 2023, 15:27

Jako by se už dopředu počítalo, že Češi jsou už na podobné ekonomické tunely zvyklý, dokážou to rozchodit.

Jan Stehlik
18. leden 2023, 16:10

Zde se tvoří budoucnost . Buď budeme mít jednotnou infrastrukturu se stabilními zdroji , a nebo dvě energetiky . Jednu občasnou závislou na podnebí a značně dotovanou a druhou záložní kde budeme platit kapacitní platby za kapitál do nich vložený co nám bude zajištovat stabilitu (navíc závislou na spalování uhlíku )

Karásek
18. leden 2023, 18:05

To bude zase ekonomický propadák. Připomeňme, že ten projekt NuScale v Utahu se i přes dotace prodražil. Nejdřív slíbili zadotovanou cenu za 58 USD za MWh, pak ale přiznali, že to bude 90 až 100 USD za MWh. Bez dotace by to bylo 130 USD za MWh a to ještěb není konečná cena. A o těch předražení klasických reaktorů jako třeba Olkiluoto, nebo Vogtle se už ví dávno.

Petr prochaska
18. leden 2023, 18:32

Za 100 USD za MWh se dá již pořídit klasická JE.

cudla
18. leden 2023, 22:04

Tak oni to nebudou asi úplně malé reaktory, jak to vypadá tak velikostně něco jako v Dukovanech. Cesta to je, ale je otázkou jak moc na to tlačit, aby jsme nebyli pokusní králíci.

Zdeves Pavel
18. leden 2023, 22:14

Mají útvar kde je jen ředitelka, tak se budou dít zázraky. Zřejmě neví ani o čem je vlastně řeč. A že jich úz je ve světě provozováno, aby bylo z čeho technicky i ekonomicky vybírat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se