Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ prověřuje další lokality, kde by mohly vzniknout malé jaderné reaktory
Malé modulární reaktory NuScale
Zdroj: Oregon State University

ČEZ prověřuje další lokality, kde by mohly vzniknout malé jaderné reaktory

ČEZ prověřuje další lokality, kde by mohly vzniknout malé modulární reaktory (SMR). Jedná se o místa poblíž stávajících uhelných elektráren. Prověřuje možné umístění v Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí a Dětmarovicích. Už letos na jaře ČEZ navrhl lokalitu poblíž jaderné elektrárny v Temelíně, pro kterou se nyní dělá studie proveditelnosti. Na dnešní konferenci o SMR v ÚJV Řež to ČTK řekl ředitel Elektrárny Temelín II Viktor Černý. Skupina ČEZ už dříve oznámila, že chce být do roku 2040 uhlíkově neutrální.

„Vidím to jako významnou možnost jak nahradit uhelné teplárenské bloky,“ uvedl na dnešní konferenci Černý.

První malý modulární reaktor měl být v Temelíně, a to kolem roku 2034. „My to máme dneska pracovně jako nejzazší termín výstavby,“ doplnil Černý. Společnost se podle něj snaží harmonogram optimalizovat, záležet bude i na legislativním procesu a dalších náležitostech. Letos byla podepsána dohoda o spolupráci s Jihočeským krajem a příští rok začnou práce na povolovací a licenční dokumentaci.

Z prověřovaných lokalit budou později podle Černého vybrány maximálně tři a je také třeba zvolit konkurenceschopnou technologii. Příští rok bude ČEZ dělat předběžnou studii proveditelnosti a návazné kroky. Na sesbírání veškerých dat o vhodnosti místa pro výstavbu jaderného zařízení je podle Černého třeba zhruba pět let, pak je možné požádat o povolení. Nyní se zvažuje několik typů projektů, které se připravují například ve Spojených státech nebo v Koreji. Cílem je též zapojit český průmysl i vědce.

Na výzkumu SMR pracuje ve světě řada společností, avšak kvůli technologické náročnosti i přísným bezpečnostním pravidlům zatím ještě žádný malý reaktor není v provozu. Výhodou technologie je například možnost sériové výroby i možnost úpravy výkonu podle potřeby. Energetické soustavě tak mohou pomoci k větší stabilitě a flexibilitě i v případě zapojení obnovitelných zdrojů, u kterých může docházet ke kolísání výkonu. Výsledkem pak může být snadnější přechod k bezemisním zdrojům.

Také v tuzemsku pokračuje vývoj malých reaktorů, například ÚJV v projektu nazvaném HeFASTo (heliem chlazený rychlý reaktor) vyvíjí plynem chlazený reaktor o tepelném výkonu 200 megawattů. Centrum výzkumu Řež už dříve představilo návrh malého modulárního vysokoteplotního reaktoru s nízkým tepelným výkonem kolem 20 megawattů chlazeného tekutými solemi zvaný Energy Well. ČVUT a ZČU mají projekt jaderného reaktoru Teplator. Podle Černého ale nyní jsou tyto projekty v ranějším stadiu vývoje, ČEZ se proto v tuto chvíli zaměřuje na ty, které budou brzy připravené ke komerčnímu využití, což by v případě zahraničních projektů mohlo být v letech 2028 až 2030.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) definuje malé, střední a velké reaktory podle výstupního elektrického výkonu. Jako malé reaktory jsou klasifikovány reaktory do 300 MWe (elektrický výkon generátoru).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Karel Salaj
20. září 2022, 15:48

Malé jaderné reaktory měly být za socialismu v každém kraji, jenže ti na to měli. Tyto vlády o tom můžou jen snít...

Josef
20. září 2022, 16:47

To na co za socialismu měli bylo vidět na zastaralém bytovém fondu, padajících centrech měst, strojní vybavení v továrnách atd atd, nelkujte to na růžovo, pardon na červeno, jsou zde ještě pamětníci, a navíc jsou k dispozici i zápisy ze stranických schůzí kde se zaostávání řešilo...

Karel Salaj
20. září 2022, 18:48

Tak já můžu lehce srovnávat, protože mi hlava zatím slouží dobře...Ale Ty bydlíš v baráku, který byl postavený za komoušů a tento režim ty staré barabizny jen zatepluje, aby dlouho vydržely, jen připomínám, že panelák stavěný v šedesátých létech měl životnost 60 let, pak zbourat a postavit nový.....Že byly zápisky ze schůzí, kde se plánovalo stavět ještě více, to jen chválí správné hospodáře, nyní se neplánuje nic, proto to takhle všude vypadá....Tento režim provází jen žebrota, utahování opasků a oblékání svetrů:-)

A ještě dodám jednu informaci, na kterou mnoho lidí již zapomnělo. V roce 1990 činil průměrný důchod 1763Kčs a průměrná mzda byla 3286Kčs. To je 53,6 % průměrné mzdy. V roce 2013 byl tento poměr 10957Kč ku 26637kč, to je 41,1%. A dnešní stav je jaký? Máme se jako důchodci lépe.....:-))

Josef
20. září 2022, 19:42

Je to marný, když nevidíte, že se naše země dostala zpět mezi vyspělé ekonomiky. A prosím netykat tady nejsme na schůzi. A bytovou krizi soudruzi řešili a nikdy nevyřešili jinak než pořadníky, ale Vy máte svůj svět, který se zhroutil, ale Vy v něm žijete. Jen malá vsuvka : Kolik důchodců v roce 90 vyrazilo na dovolenou k moři a kolik loni? Kolik jste si koupil večeří v cizině za důchod v r 90 a kolik loni? To jsou fakta a zvýšení výkonu ekonomiky.

Karel Salaj
20. září 2022, 21:40

Hochu, dnes ti žádný poradník na byt nepomůže, jedině se zadluzit na celý život, abys měl své, nebo platit vydriduchovi nájem za bydlení v bytě, který dostal od fabriky zadarmo, nebo odkoupil za pár výplat. A k moři se dříve jezdilo jako dnes a na delší dobu, ne jako dnes v tom blázinci na týden a ještě se koupat ve splažkách igelitoveho bordelu.

Josef
20. září 2022, 22:08

Vy máte opravdu talent uhýbat z otázky nebo si neumíte přiznat rozdíl? Vzhledem k tomu, že bylo třeba výjezdní doložku, devizový příslib a další tak to opravdu nebyla masovka a přestaňte s tím tykáním a podívejte se na odkaz dole, prosím.

https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/pribehy/vstupte-do-ksc-dostanete-byt-uz-za-ctrnact-let-mozna?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Jiří Syn
21. září 2022, 11:18

Pane, chovejte se laskavě slušně, pár roků navíc (já jsem napřiklad letos oslavil padesátiny) vám nedává právo se tu chovat jako buran, pomněte na fakt zvaný stařecká demence... zdaleka ne vždy má starší automaticky pravdu.

Ivan Novák
20. září 2022, 20:42

Na osobní automobil socialistické kvality, jakož toaletní papír, libové maso, banány jste čekal v pořadníku nebo pod pultem. Kdo neměl v píchačkách kartu oraženou od 6:00 do 14:30 a razítko zaměstnavatele v občance, mohl dostat paragraf za příživu. Kdo chtěl poslat děti studovat, musel skandovat slávu KSČ v prvomájovém průvodu. 7. listopadu chodili školáci na náměstí povinně tleskat proslovům a poslouchat i gosudarstvennyj gimn CCCP a Internacionálu (jejího provaření lituji, je v ní historie i z před r. 1948, ale už holt tak dopadla). Atdatp.

Ivan Novák
20. září 2022, 17:20

Když už utrácet státní peníze za aplikovaný výzkum v energetice, byl bych méně rozpačitý, kdyby se ÚJV nyní věnoval elektrochemické akumulaci. Ať aspoň informačně sledujeme rozvoj techniky, která je ve světě aktuální.

Jsem zvědav na publikaci referátů.

Ivan Švančara
20. září 2022, 18:13

elektrochemicka akumulacia je slepa cesta vyvoja, buducnost ma novy slovensky objav zvysenia ucinnosti FVE z 20 na vyse 60%.

Láďa
20. září 2022, 22:46

Pokud v noci nesvítí nepomůže ani účinnost 100%..bez akumulace to nepůjde.

Ivan Švančara
20. září 2022, 23:38

Technologia je zalozena na tom, ze podstatna cast slnecneho svitu sa na foto paneli premeni na teplo. Toto teplo indukuje vertikalne prudenie vzduch po kuzelovej ploche. V noci naopak chlad v hornych vrstvach atmosfery zacne stekat po kuzeli smerom dolu, takze je EE produkovana aj v noci. Ten kuzel ma vysku niekolko desiatok az stoviek metrov. Efekt je znamy, ked v noci steka studeny vzduch z kopcov. Skuste pod tecucou vodou z baterie drzat polievkovu lyzicu tak, aby voda stekala po zadnej casti lyzice. Hydrodynamicky efekt tlaci lyzicu do opacnej strany, nez drviva vacsina ludi predpoklada. Toto technologia vyuziva cez den smerom hore a v noci smerom dolu. Dost bomba.

Jiří
21. září 2022, 08:18

Bomba to bude, až to někde postaví.. Ono teorie je hezká, ale praxe ukáže, že je to nesmysl...

energetik
21. září 2022, 09:22

Možná že bomba i doslova, zvláště v podáni ČEZu.

Ivan Švančara
21. září 2022, 10:46

Jiri, podobne ako ty, som vyskusal tu lyzicu pod tecucou vodou a hydrodynamicke zakony tam naozaj nefunguju.

Jiří Syn
21. září 2022, 11:23

Jasně, a další dobře známý fakt je například komínový efekt... takže hurá sláva pojďme stavět elektrárny založené na komínech...

Ivan Švančara
21. září 2022, 14:05

spravne, Jiri Syn, spominany kuzel vyvolava kominovy efekt. Aj bez komina.

Jirka94535
21. září 2022, 21:54

Matně si vybavuji, že něco podobného (komínový efekt) mělo svého času chvíli slávy v Austrálii. Také šlo o stovky metrů. Od té doby ticho.

Karel Salaj
21. září 2022, 11:38

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Milý Synu, vidím, že pro pravdu se ozve potrefená husa, jak se řiká....jestli jsi 50 letý oslavenec, tak toho o době minulé moc nevíš, jistě jsi cinkal klíči za ty banány, já taky cinkal a dneska když vidím banány za 15 a brambory za 20, mladí nemaji kde hlavu složit a čekaji až my starší zemřem, aby se mohli nastěhovat do našich bytů, nebo je prodat a holedbat se novými auty, tak bych si nechal ty ruce nejraději za to cinkání upadnout....Nic se nesplnilo, co Havel sliboval, jak rozbourá ty staré ošklivé paneláky :-) Jaká je cenzůra, nebyla ani za komančů....Jakmile jedna strana ve volbách vyhraje, hned vyhází z úřadů všechny potenciální záškodníky a nastolí své lidi, kam se hrabou komanči :-)A senilní jsou ti, kteří toto nevidí.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se