Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ vypsal miliardový tendr na nové generátory pro elektrárnu Temelín
JE Temelín

ČEZ vypsal miliardový tendr na nové generátory pro elektrárnu Temelín

Energetická společnost ČEZ vypsala miliardový tendr na dodávku dvou generátorů pro jadernou elektrárnu Temelín. Firmy se do výběrového řízení na klíčové zařízení, které vyrábí elektřinu pro pětinu České republiky, mohou hlásit do 9. června. Generátory chce ČEZ měnit v letech 2028 až 2030. Novináře o tom informoval mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Modernizací ČEZ sleduje zajištění minimálně šedesátiletého provozu jihočeské jaderné elektrárny. Nové generátory budou připraveny i na případné zvýšení výkonu elektrárny.

Zakázka se skládá z dodání dvou kompletních generátorů včetně jednoho náhradního rotoru, příslušenství, instalace a následného servisu. „V rámci výběrového řízení posoudíme kvalifikaci uchazečů, následně je vyzveme k podání nabídek. Vybráno bychom chtěli mít příští rok na jaře. Vlastní zařízení budeme měnit v závěru tohoto desetiletí,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Základním kvalifikačním kritériem je prokazatelná zkušenost s výrobou, dodávkou a servisem generátoru, který vyrábí elektřinu při 3000 otáčkách za minutu. Modernizace generátorů je jedním z projektů, který pomůže zajistit dlouhodobý provoz temelínské elektrárny. „Elektrárnu chceme provozovat minimálně 60 let. Generátory budeme měnit v polovině této periody, přičemž jejich životnost budeme požadovat 40 let,“ řekl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Pracovní nabídky od společnosti Skupina ČEZ a.s.

Generátor je zařízení v nejaderné části elektrárny, kde vzniká elektřina. Celková hmotnost rotoru generátoru je 90 tun, dlouhý je více než 14 metrů. Stávající temelínské generátory jsou s možným výkonem 1125 MWe největší generátory v ČR a jde o jediné dva svého druhu v republice. Maximální výkon nových generátorů by měl být 1150 MWe. Od začátku letošního roku elektrárna Temelín vyrobila 6,4 terawatthodin elektřiny a pokrývá přibližně 20 procent spotřeby elektřiny v Česku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik
25. květen 2023, 14:28

První musí podat žádost PPS o navýšení instalovaného výkonu a je možné že nadšení ČEZu do modernizace opadne když jim PDS odpoví že není kapacita nebo je překročená zkratová odolnost v rozvodně Albrechtice u Karviné :-) tak jak teď v mnoha případech dostávají v odpovědi i jiní žadatelé o navýšení výkonu nebo připojení zdroje.

Pravoslav Motyčka
25. květen 2023, 23:50

Ani bych se nedivil , kdyby jim to EDG nepovolil protože pro ně to znamená investice do sítě a méně odvezeného zisku do Německa. Sítě by se měly zestátnit.

Emil
26. květen 2023, 06:43

Není to "EDG" ale EG.D a vůbec do toho nemá co mluvit, výkon Temelína není vyvedený do distribuční soustavy.

intfor
26. květen 2023, 08:15

Víte, že vedle distribuční soustavy existuje ještě nadřazená přenosová (mimochodem ve vlastnictví státu)? Takže EDG s Temelínem moc společného mít nebude.

Pokud ty investice nejsou vyvážené ziskem v budoucnu, tak možná nejsou ani potřeba a zaplatit by je měl ten, kdo je chce postavit. Pokud jsou vyvážené budoucím ziskem, tak by neměl být problém je udělat. Nejde hlavně o to, že majitelé FVE chtějí, aby jim nejraději někdo dotoval výkupní ceny a ještě dotoval stavbu sítí?

Stát teď řeší jak okrást minoritní akcionáře v ČEZu, protože se mu nechce za podíly platit. Asi nebude chtít platit za zestátnění distribučních sítí.

A.O
28. květen 2023, 22:48

Temelín je napojený na rozvodnu Kočín, která patří ČEPSu. EG.D tedy vyvedení výkonu z ETE může být zcela ukradené, její sítě se to prakticky nedotkne.

Martin P
30. květen 2023, 11:44

ČEPS má do roku 2024 dvojnásobit trasy v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji. Takže se "jakoby malinko mejlíte".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se