Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ, Westinghouse a Framatome uzavřely smlouvy na dodávky paliva pro Temelín
JE Temelín

ČEZ, Westinghouse a Framatome uzavřely smlouvy na dodávky paliva pro Temelín

Energetická společnost ČEZ dnes uzavřela smlouvy se americkou společností Westinghouse a francouzskou firmou Framatome na dodávky palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín. Oba dodavatelé byli vybráni ve výběrovém řízení letos v dubnu. Dodávky souborů na více než deset let začnou v roce 2024. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Nyní se používá ruské palivo od společnosti TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom.

„Výběr dvou dodavatelů zajistí do budoucna co největší plynulost dodávek strategické suroviny a minimalizuje rizika případných výpadků dodávek,“ uvedl ředitel Útvaru palivový cyklus společnosti ČEZ Ladislav Štěpánek.

Výběrového řízení, které ČEZ zahájil v dubnu 2020, se účastnili tři uchazeči, a to společnosti Framatome, TVEL a Westinghouse. Podle mluvčího dnešním uzavřením smluv ČEZ stvrdil důležitý krok směřující k dalšímu posilování energetické bezpečnosti České republiky.

Společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku už palivové soubory do Temelína po jeho spuštění deset let dodávala. Společnost Framatome je jediným výrobcem se sídlem v Evropské unii, který dodává palivové soubory do většiny západoevropských jaderných elektráren.

Palivové tyče - JE Temelín
Ilustrační foto

ČEZ v Temelíně aktuálně disponuje palivovými soubory na přibližně dva roky provozu. Ještě vyšší je podle mluvčího objem zásob v jaderné elektrárně Dukovany. „O zvýšení objemu zásob v obou jaderných elektrárnách jsme rozhodli už v roce 2016. I díky tomu disponujeme v Dukovanech dostatkem souborů na přibližně tři roky provozu všech bloků. Samozřejmě ale dál řešíme i diverzifikaci dodávek,“ uvedl dnes člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Skupina ČEZ patří mezi deset největších energetik v Evropě, má více než sedm milionů zákazníků a zhruba 28.000 zaměstnanců. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Richard Vacek
28. červen 2022, 10:10

Za minulého režimu jsme byli odkázáni na nákupy z našeho tábora. Je fajn, že dnes si můžeme vybírat nejvhodnější dodavatele z celého světa.

Mirek
28. červen 2022, 10:42

Pokud vím, tak Framatome nikdy nevyráběl palivové články tohoto typu. Naopak, má problémy s jakostí článků pro své vlastní reaktory EPR.

Westinghouse se už naučil vyrábět tyto články - dodává je i Ukrajině. Jsou vyráběny ve Švédsku. Chtěli je dodávat i na Slovensko. Asi před rokem a půl ale dali Slováci přednost TVELu. Nechápu, proč si Slováci nekoupili palivo od Westinghouse, když je jejich palivo výhodně mnohem dražší.

Zdeves Pavel
28. červen 2022, 10:53

WEC se to stále nenaučil, dodávky na Ukrajinu je politická akce. Už dlouho nebyly na ETE s palivem zásadní problémy a poslední roky byly velice úspěšné s palivem TVEL. No budoucnost od WEC bude opět černá. Už jen licencování pokud bude stejně náročné jako u TVEL bude zkouškou pro SUJB zda odolá politickým tlakům. Drábová ale sama , dle jejího vyjádření má dva různé metry.

Mirek
28. červen 2022, 11:52

Naprostý souhlas.

Podle mého názoru je budoucnost Westinghouse, vlastněného kanadským investičním fondem Brookfield Business Partners, dost nejistá. Tento fond se údajně snaží Westinghouse prodat, nyní alespoň po částech. Zatím asi marně.

Westinghouse se hlásí do různých tendrů se svým reaktorem AP 1000, zatím neúspěšně. Uspěl politicky jen na Ukrajině bez tendru. Po zkušenostech v Číně prohlásil nějaký jaderný analytik firmy Bloomberg, že AP 1000 je v Číně mrtev a že by se divil, kdyby si jej nyní někdo objednal.

Ruská firma TVEL je úspěšná a spolehlivá a neustále své palivo vylepšuje. Ale politicky našim "myslitelům" nevyhovuje. TVEL zřejmě nevadí Američanům, kterým dodává palivo typu Kvadrat pro některé typy amerických jaderných elektráren. Proč to palivo nedodává Westinghouse?

Láďa
28. červen 2022, 12:06

No jak je Rusko spolehlivý dodavatel a dobrý soused vidíme každý den.

Mirek
28. červen 2022, 12:09

Ano. O tom se mohou přesvědčit každý den odběratelé ruského plynu, nafty i jaderných zařízení.

hlpb
28. červen 2022, 12:46

Mirku, napsal jsi zbytečně 12 řádků. Už několik měsíců všichni víme základní fakt, že veškerá ekonomická spolupráce s ruskem bude přerušena natrvalo, v srpnu uhlí, do konce roku ropa, do cca 5 let plyn atd. Když budeš s tímto základním faktem počítat, nebudeš se divit podobným věcem.

Mirek
28. červen 2022, 12:52

To jistě máte pravdu. Ale ne každý stát chce páchat ekonomickou sebevraždu. Rusko se bez nás i jiných západních zemí obejde. Jsme snadno nahraditelní., jen my si myslíme, že jsme pupek světa.

hlpb
28. červen 2022, 13:12

Mirku, EU, USA, Austrálie, Kanada a další. se rozhodli přerušit veškeré vazby, to je realita, která znamená postupné zrušení ekonomických vazeb. Co dělají zbylé státy nemá na toto rozhodnutí sebemenší vliv. EU je jednoznačně největší odběratel surovin z ruska a rusko není schopné tento trh nahradit ani za deset let. Navíc bez západních firem a technologií bude jejich produkce surovin postupně klesat. To že zvýší dovoz ropy a zemního plynu do Indie a Číny navíc znamená, že lezou do zelí arabským obchodníkům, je jen otázkou času, kdy Saudové rusko potrestá a zvýší produkci ropy a tím pošle ceny ropy dolů.

Richard Vacek
28. červen 2022, 18:41

Tak to jsme zase tam, kde jsme kdysi byli. Namísto pomerančů kubánské pomeranče. Pokud je palivo z Ruska nejvhodnější, tak je nesmysl nahradit ho šmejdem. Vždyť na tom proděláme.

Michal K.
28. červen 2022, 13:07

tu je vidiet dramaticky rozdiel v pristupe medzi USA a EU.

USA ked potrebuje, tak si dovezie ropu, jadrove palivo, raketove motory atd ...

EU ide na to inak. Ideologicky. A nech sa aj strelime do vlastnej nohy

hlpb
28. červen 2022, 13:17

Michale K., možná jsi nezaznamenal, že EU stále dováží z ruska mnohem, mnohem, mnohem, mnohem více surovin z ruska než USA a ještě několik let tomu tak bude

Ivica Bojič
29. červen 2022, 10:47

Mirku, velká část civilizovaného světa (ta kde je většina peněz a konzumu) bude jen ráda, když se zbaví jakékoliv závislosti na zemi, kde se její vůdce prohlašuje za nástupce přirovnává k Petru Velikému, dle svých slov lituje rozpadu CCCP a touží jej obnovit. Množství z nás, kteří vědí, že 2sv válku začal spolu s Hitlerem útokem na Polsko, následně obsadil polovinu Evropy, ti budou spokojení, pokud se tato země co nejvíce osamostatní a budou si namísto moderních západních aut kupovat ty z Číny, případně jezdit ve svých Ladách, oblékat se do čínského oblečení, jezdit na indických motorkách, vyrábět si lepší čipy a procesory do svých počítačů. :) Západní technika je téměř ve všem a od ropy postupně západ přechází.

Láďa
28. červen 2022, 13:01

Rusko se bez našich technologií neobejde. My bez jeho plynu a ropy ano. Nic jiného snad kromě jaderné energetiky na úrovni světa nemá. Nebo znáte nějaký jejich výrobek o který je ve světě zájem?

Mirek
28. červen 2022, 13:54

To si moc fandíte.

Opačný dotaz: jaké výrobky USA nebo EU jsou nenahraditelné? A pokud jsou nenahraditelné nyní nebo do jednoho roku, tak za dva roky bude situace úplně jiná.

Je jasné, že Rusko není tak mohutné, aby dokázalo vyrábět všechno. Ale Rusko spolu s Čínou nemají konkurenci. A ten náskok se už bude jen zvětšovat.

Zdeves Pavel
28. červen 2022, 14:03

Caputova zírala v Kosicích jak na zjevení když ji v US Steel vysvětlili že jsou US firma a že se na ně sankce nevztahují. Asi tak se to bere v US vážně. Suverénně nakupují ruskou ropu, jen by rádi to chtěli za cenu jak si určí. Největší hlupáci jsme my a naše vláda.

PetrD
28. červen 2022, 14:34

jaké výrobky USA nebo EU jsou nenahraditelné?

USA - x86 procesory firem INTEL a AMD

EU - Nizozemské ASML, jediná firma na světě, která dodává nejmodernější zařízení(litografie) pro výrobu procesorů (nejpokročilější výroba je v TSMC na Taiwanu)

PetrD
28. červen 2022, 14:48

pouzivate cizi nick

Petr prochaska
28. červen 2022, 15:06

O náhradě x86 se mluví už dlouho z důvodu spotřeby. Procesory v mobilech a tabletech mají totiž lepší poměr výkon/spotřeba.

S ASML je to pravda. Nicméně stejný problém trápí i Čínu a tu to trápí více než Rusko. Je jen otázkou času než číňani něco vymyslí, aby procesory vyrábět mohli. Peněz na to mají dost.

PetrD
28. červen 2022, 15:26

O náhradě x86 se mluví už dlouho z důvodu spotřeby.

Ano, mluví se dlouho a pořád nic.

Jan Veselý
28. červen 2022, 17:46

Jo, ARM procesory, britský patent.

PetrD
28. červen 2022, 16:08

@druhý PetrD

najděte si jiný nick.

Láďa
28. červen 2022, 14:38

Rusko v konkurenceschopé kvalitě už nevyrábí prakticky nic. Ani ty vývozní artikly jako ropa, plyn, uhlí nebo obilí bez západních technologií nevytěží ani nevyveze. To slušné co podědili po CCCP už nedokázali rozvinout. Díky jejich politice schopní Rusové utekli a dál utíkají na ten prohnilý sebevraždící se západ.

Zdeves Pavel
28. červen 2022, 17:20

To máte ze současné školy? Kam hodíte pro ty moudrá. Bez ruského obohaceného uranu napr. nevyplave ani jedna letadlová US loď.

Josef
28. červen 2022, 17:42

Těžba :2/3 produkce je od Kazachstán , Kanada a Austrálie. Téměř 90 % světové produkce obohaceného uranu probíhá na území sedmi hlavních zemí (Rusko, Francie, Čína, USA, Velká Británie, Německo, Nizozemí). Mezi další obohacovatele patří například Indie, Irán, nebo Severní Korea. Vaše víra ve velké Rusko asi pramení z knihy "Vyprávění o ruských objevitelích a vynálezcích" z 50 let kde psali, že v SSSR vymysleli vše.....

Láďa
28. červen 2022, 17:44

Jen se nebojte že nevypluje. To palivo vydrží dlouho a je dost času se připravit. Tak jako že NASA nevyletí do vesmíru bez ruských motorů. To už také dávno není pravda.

Jan Veselý
28. červen 2022, 17:48

@Láďa - NASA už kupuje cesty do vesmíru od SpaceX, ti ruské motory nepoužívají a ani to nemají v plánu.

Mirek
28. červen 2022, 18:29

Pro Jan Veselý:

Podle dohody z r. 2020 Pentagon bude kupovat motory RD-180/191 od Energomaše pro US rakety Antares až do r. 2025.

Milan Bačík
28. červen 2022, 16:54

Předpokládám, že to znamená konec přechodu na 18 měsíční palivový cyklus?

Láďa
28. červen 2022, 19:06

Mirku to je tím že NASA se k tomu zavázala a ted je to v podstatě už jen podpora Roskosmosu. Jen tím prodlouží jeho předsmrtnou agonii. Rusové tady mimo blábolů opilého Rogozina v podstatě už nemají co nabídnout. A je to škoda protože toto zrovna uměli. Ale je to taky jejich volba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se