Čína navyšuje výkon svého nejstaršího reaktoru

DomůJaderné elektrárnyČína navyšuje výkon svého nejstaršího reaktoru

Poprvé v historii zvyšuje Čína instalovaný výkon jaderného reaktoru, konkrétně nejstaršího Qinshan 1, na 350 MWe čistého výkonu z původních 300 MWe. China National Nuclear Corporation (CNNC) sdělila, že inženýrské práce „mají referenční význam pro zvyšování výkonu dalších elektráren a hrají ukázkovou roli v managementu stárnutí domácích jaderných elektráren“.

Navýšení výkonu bylo oznámeno poté, co elektrárna úspěšně dokončila zkušební, 168 hodin trvající provoz splňující požadavky na bezpečnost a stabilitu.

Čínská jaderná elektrárna Qinshan 1; Zdroj: Hejiayuan

Qinshan 1 je tlakovodní reaktor (CNP-300) spuštěný v roce 1991. Byl prvním jaderným reaktorem, který byl postaven za použití pouze čínských technologií. Po tomto reaktoru vybudovala Čína několik dalších větších importovaných typů reaktorů z jiných zemí, které v té době měly mnohem delší zkušenosti s jadernou energií. V současnosti je již Čína soběstačná v oblasti jaderné energetiky a výstavby reaktorů. Čína již nyní vyvinula sérii velkých jaderných reaktorů vlastního provedení a podpořené svým vlastním dodavatelským systémem.

Dlouhá výrobní kampaň a nejkratší odstávka

Provozní podmínky elektrárny Qinshan byly od prvního připojení k elektrické síti 15. prosince 1991 stabilní a výkonnostní ukazatele „excelentní“, uvedla CNNC.

Podle posledních dat Mezinárodní asociace pro atomovou energii, dosáhl Qinshan 1 v roce 2017 faktoru zatížení 100,2 % (oproti plánované výrobě) a za celou dobu provozu má průměrný faktor zatížení 83,5 %. CNNC uvedla, že elektrárna splnila jak požadavky na výkon, tak na ekonomiku.

Reaktor je s více než 130 technickými aktualizacemi a vylepšeními za rok zátěžovým testem pro čínský průmysl, sdělila CNNC. Úspěchy elektrárny mimo jiné je nepřetržitý plynulý provoz v roce 2007 trvající 469 dní a též čínský rekord v délce odstávky s výměnou paliva, které trvala pouze cca 18 dní.

Nejasné navýšení výkonu

CNNC nesdělilo, jak konkrétně proběhlo zvyšování instalovaného elektrického výkonu o 50 MWe. Obecné informace od Amerického národní regulátora pro jadernou energetiku uvádí, že 16% navýšení výkonu je pravděpodobně dáno takzvaným „využitím projektových rezerv“, které zahrnuje významné změny na zásadních komponentech v nejaderné části, jako například vysokotlaké turbíny, čerpadla kondenzátu, elektrické generátory a transformátory.

Dodatečný výkon na reaktorech menších měřítek může být získán snížením nejistot měření a korekcí elektrárenských standardů.

Autor úvodní ilustrační fotografie (JE Pakš): Alstom