Domů
Jaderné elektrárny
Čína plánuje výstavbu dalších 4 ruských jaderných reaktorů
První lití betonu v JE Kursk II-1 (29.04.2018); Zdroj: Rosenergoatom

Čína plánuje výstavbu dalších 4 ruských jaderných reaktorů

Rusko a Čína spolu uzavřely celkem čtyři dohody, které předvídají výstavbu 4 reaktorů VVER 1200 v lokalitách Xudabao a Tianwan. Dohody dále počítají se vzájemnou spolupráci v rámci pilotního projektu rychlého reaktoru CFR-600 a dodávkami dílů pro radioizotopové termoelektrické generátory pro čínský vesmírný program. Slavnostního podpisového ceremoniálu, který se konal v pátek, se zúčastnili prezidenti obou států.

Dvě z uzavřených dohod mají za cíl výstavbu dvou rektorů na zelené louce v lokalitě Xudabao, a dvou reaktorů v lokalitě JE Tianwan (reaktory by se tak staly bloky 7 a 8). Rusko má dle uzavřených dohod dodat samotné reaktory VVER 1200 včetně všech souvisejícího vybavení.

V případě realizace projektu by se jednalo o pátý a šestý ruský reaktor v lokalitě Tianwan. První čtyři reaktory v JE Tinanwan jsou typu VVER 1000, první dvojice reaktorů byla spuštěna v roce 2007, dohromady oba reaktory ročně vyrobí pře 15 TWh elektrické energie. Blok číslo 3 byl přifázován k elektrické síti 30. prosince minulého roku, a měl by ještě letos vstoupit do komerčního provozu. Čtvrtý blok by měl být připojen k elektrické síti letos. Ve výstavbě jsou zároveň 2 čínské reaktory ACPR1000.

„Dnes je Čína a Rusko světovým lídrem v jaderné energetice. Podepsání této dohody je tím nejlepším potvrzením našeho partnerství s našimi čínskými přáteli. Rád bych podotknul, že v průběhu dlouhodobé spolupráce s našimi spolehlivými partnery – Čínskou agenturou pro atomovou energii, Národní energetickou administrativou a státní společností CNNC –  jsme si vytvořili bezprecedentní úroveň důvěry.“ – Výkonný ředitel Rosatomu Alexey Likhachev

Třetí podepsaná dohoda předvídá dodávky zařízení, paliva a dalších služeb pro projekt rychlého reaktoru CFR-600 vyvinutého čínskou státní společností CNNC. Čtvrtá dohoda se zabývá dodávkami radionuklidových tepelných zdrojů (UHR) pro radioizotopové termoelektrické generátory pro čínský kosmický program, konkrétně pro čínské lunární mise.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se