Čína schválila výstavbu čtyř nových tlakovodních jaderných reaktorů
Čína schválila výstavbu dalších čtyř nových jaderných bloků. Dvojice jaderných reaktorů vyroste v rámci druhé fáze elektrány Zhangzhou a první fáze elektrárny Lianjiang. Letos již země schválila výstavbu deseti jaderných bloků, které ji mají pomoci zajistit energetickou bezpečnost.
Čínská Státní rada schválila 14. září výstavbu čtyř nových jaderných bloků. Dva z nich budou spuštěny v rámci počáteční fáze výstavby elektrárny Lianjiang v jihočínské provincii Guangdong. Další dva budou součástí druhé fáze elektrárny Zhangzhou v provincii Fujian na jihovýchodě země.
„Za účelem zlepšení energetické bezpečnosti a podpory zeleného rozvoje se setkání rozhodlo schválit jaderné projekty Zhangzhou II a Lianjiang I , které jsou vyspělé a byly zahrnuty do plánu,“ uvedla státní tisková agentura Xinhua.
Všechny bloky budou využívat technologii tlakovodních jaderných reaktorů. V jaderné elektrárně Lianjiang postaví State Power Investment Corporation (SPIC) reaktory CAP 1000, které jsou obdobou amerických reaktorů AP 1000. V elektrárně Zhangzhou instaluje China National Nuclear Corporation reaktory Hualong One.
Stavba jaderných bloků
Výstavbu šesti nových jaderných bloků oznámila Čína již letos v dubnu. Konkrétně se jedná vždy o dvojici bloků v elektrárnách Sanmen, Haiyang a Lufeng. Jádro nyní představuje zhruba 5 % čínské výroby elektřiny.
Čína má podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii v současné době 55 funkčních reaktorů, více mají již jen Francie a USA. Dalších osmnáct je pak v zemi v různé fázi výstavby. Do roku 2025 by tak měl instalovaný výkon v jádru vzrůst na 70 GW, ze současných zhruba 55 GW.
Mohlo by vás zajímat:
Čína je úplně jiná liga něž Pepkové Vyskočové z Berlína a Bruselu
Čína neví, že budoucnost je v čínských fotovoltaických panelech a čínských bateriích.
no podla EU skor v uhli a v plyne :-)
Ja by som sa chcel opytat, preco Cinania pouzivaju 2 typy reaktorov: CAP 1000 a Hualong One.
Nebolo by jednoduchsie vyvijat/rozvijat a prevadzkovat len 1 typ ?
A pripadne vyhody/nevyhody tychto 2 typov, ak viete.
podla mna niektore z dovodov mozu byt aj nasledovne (len odhadujem):
- diverzifikacia technologii a dodavatela (ak sa vyskytne problem, tak nie naraz u vsetkych)
- dostupne kapacity - ak chcu stavat rychlo, tak moze byt problem s kapacitami jednej technologie
- ladenie "svojich" a "okukavanie" inych technologii?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se