Domů
Rychlé zprávy
Šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching s reaktorem Hualong One vstoupil do komerčního provozu
JE Fu-čching
Zdroj: CNNC

Šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching s reaktorem Hualong One vstoupil do komerčního provozu

Šestý reaktor čínské jaderné elektrárny Fu-čching na jihovýchodě Číny, demonstrační projekt čínského reaktoru Hualong One, v pátek vstoupil do komerčního provozu. Oznámila to Čínská národní jaderná korporace (CNNC). Blok 6 se tak stal druhým provozovaným čínským reaktorem Hualong One v Číně a třetím na světě.

Výstavba demonstračního projektu jaderné elektrárny využívající čínských reaktorů Hualong One byla zahájena v roce 2015. Demonstrační projekt, který se skládá z bloků 5 a 6 JE Fu-čching obdržel konečné schválení 5. dubna 2015.

První lití betonu pro pátý reaktor JE Fu-čching bylo provedeno v květnu 2015, stavební práce na šestém bloku začaly v prosinci téhož roku. Blok číslo 5 vstoupil do komerčního provozu 29. ledna 2021,  a stal se tak prvním provozovaným reaktorem tohoto typu.

Zavážení paliva do šestého bloku začalo v listopadu minulého roku. Již 11. prosince pak bylo dosaženo první kritikality, 19. února reaktor dosáhl plného výkonu.

Oba reaktory elektrárny Fu-čching disponují instalovaným výkonem 1075 MWe a společně mají mají vyrobit přibližně 20 TWh elektrické energie ročně. Realizace elektrárny je podle CNNC zásadní pro optimalizaci čínského energetického mixu, usnadnění ekologického a nízkouhlíkového rozvoje a dosažení cílů země v oblasti špičkových emisí uhlíku a uhlíkové neutrality.

Výroba nízko-emisní elektrické energie v těchto reaktorech je srovnatelná se snížením spotřeby uhlí o 6,24 milionu tun, vypuštěním 16,32 milionu tun oxidu uhličitého či výsadbou 140 milionu stromů.

Další reaktory Hualong One ve výstavbě

Hualong One (HPR 1000) je reaktor třetí generace, vyvinutý společnostmi CNNC a China General Nuclear Group (CGN). Jedná se o reaktor, který čínské společnosti propagují i v zahraničí. Kromě dvou reaktorů v JE Fu-čching se v komerčním provozu nachází ještě druhý blok pákistánské JE Karáčí. Její třetí blok byl 4. března připojen do elektrické sítě a do komerčního provozu by měl vstoupit ještě letos.

V různých stádiích výstavby se pak nachází dalších 10 reaktorů v 5 čínských jaderných elektrárnách – JE Čchang-ťiang, JE Fang-čcheng-kang, JE San-ao, JE Tchaj-pching-ling a JE Čang-čou. Podle stávajících plánů by dva reaktory (Bloky 3 a 4) v JE Fang-čcheng-kang měly být spuštěny v roce 2022, respektive 2024.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zdeves Pavel
29. březen 2022, 20:55

A budou to dělat jak Baťa cvičky, průmysl Číny západ totálně spláchne. V místech kde nemají chladící vodu bude OZE.

Rejpal
30. březen 2022, 23:30

Zatím jede Čína předevší na uhlí. Celkový podíl fosilních paliv na energetice Ćíny je přes 80% a to i když je země lídrem v oblasti OZE. Ten důvod je právě v malém jaderném programu. I když se zdá jejich jaderný program veliký pak když ho podělíte 130 pak zjistíte že na obyvatele jsou proti nám trpaslíci. V každém případě mají naplánovaný mohutný rozvoj všech nefosilních zdrojů, ale než dosáhnou poloviční podíl nefosilních substitucí na výrobě v oblasti el. energie tj. podobný jako máme my tak to bude Číně trvat ještě cca 10 let. Relativně pomalý rozvoj je dán zejména růstem spotřeby energi , kterou má Čína pořád příliš nízkou ve srovnání s EU. Asi za 10 let už bude Čína vyspělou zemí cca na naší předcovidové úrovni. Jak na tom budeme my si vůbec netroufám odhadovat , ale můžeme na tom být ještě hůře než dnes.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se