Domů
Jaderné elektrárny
Čína zahájila výstavbu nového jaderného bloku Sanmen 4
Zdroj: Sanmen Nuclear Power Company
Zdroj: Sanmen Nuclear Power Company

Čína zahájila výstavbu nového jaderného bloku Sanmen 4

V Číně začala stavba dalšího jaderného bloku v elektrárně Sanmen. Blok typu CAP1000 s výkonem 1250 MW tak následuje zahájení výstavby třetího bloku loni v červnu. První dva bloky typu AP1000 v elektrárně Sanmen byly v roce 2018 prvními zprovozněnými reaktory svého druhu.

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že oficiálně zahájila výstavbu čtvrtého jaderného bloku elektrárny Sanmen. Za tento milník se obecně označuje první lití betonu jaderného ostrova, kterému již samozřejmě předcházely přípravné stavební práce.

"Jakmile budou oba bloky druhé fáze plně zprovozněny,  bude mít elektrárna v Sanmen instalovaný výkon 5 milionů kilowattů. Každý rok tak vyrobí 40 miliard kilowatthodin, což odpovídá snížení emisí oxidu uhličitého o 30 milionů tun," uvedla CNNC v prohlášení.

Výstavbu několika dvojic nových reaktorů typu CAP1000 (čínská verze amerického reaktoru AP1000) schválila Čína v dubnu 2021. Celkem se jedná o šest bloků v elektrárnách Sanmen (3 a 4), Haiyang (3 a 4) a Lufeng (5 a 6).

CNNC si od nových bloků slibuje změnu energetického mixu v provincii Zhejiang a zlepšení bezpečnosti východočínské energetické sítě a regionálních dodávek energie.

První AP1000 v provozu

Oba bloky typu AP1000 první fáze elektrárny Sanmen zahájily provoz v roce 2018. Sanmen 1 je navíc prvním spuštěným blokem typu AP1000 na světě, když 22. června 2018 poprvé dosáhl kritického stavu. Plného výkonu dosáhl blok poprvé 14. srpna a do komerčního provozu vstoupil 21. září. Sanmen 2 zahájil komerční provoz 5. listopadu 2018.

Další AP1000, které jsou v závěrečné fázi výstavby a uvádění do provozu, jsou dva americké bloky Vogtle 3 a 4. Spuštění těchto bloků se pravděpodobně uskuteční v průběhu letošního a příštího roku.

Zahájení výstavby Sanmen 4 (Zdroj: CNNC)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Richard Vacek
27. březen 2023, 10:42

Jasný důkaz, že Čína by byla špatným dodavatelem u nás. Na rychlou realizaci takové stavby nejsme vůbec zvyklí, my potřebujeme někoho, kdo bude stavbu realizovat desítky let.

Dpetr
27. březen 2023, 13:39

V Číně se obrovskou rychlostí staví všechno. Jeden důvod je obrovské množství superlevných dělníků a nebo stavebníků žijících v děsných podmínkách a navštěvující rodinu jednou za rok. Za druhé u nás to nefunguje tak, že strana zavelí a vlastníci sklapnou, a je tu další byrokracie jako EIA.

Ani jeden důvod není k nám přenositelný.

Pravoslav Motyčka
27. březen 2023, 23:35

V některých oblastech Číny už jsou platy podstatně vyšší než u nás. Životní úroveň je tam ale obecně nižší lidé tam ale tam už žijí slušně. Důvody rychlé výstavby jsou 2 ten první je neexistence nesmyslné byrokracie a ten druhý je technologická vyspělost Číny , která je v této oblasti mnohem vyšší než naše. To obecně platí ve veškerém inženýrském stavitelství a v technologických celcích největší propast je asi ve stavbě přehrad a rychlovlaků nebo výrobě FV panelů, tam Čína už prakticky nemá na světě skutečnou konkurenci. Takových odvětví je stále více do 10 ti let se Čína stane supervelmocí , ale ne vojenskou jako jsou USA , ale technologicko-ekonomickou. Čína ekonomicky a technologicky ovládne svět a většina národů tomu bude tleskat , protože pro každého kdo se ekonomicky propojí s Čínou to bude znamenat bohatnutí. Kdyby Čína postavila pro nás těch 5 bloků s výrobou 40TWh ročně , tak by tady prudce vzrostla životní úroveň každému.

Dpetr
28. březen 2023, 06:53

Někteří lidé tam určitě slušně žijí, ale pořád platí to, že stavebnictví a průmysl je poháněn obrovským množstvím dělníků z venkova, kteří žijí v nuzných podmínkách a rodinu vidí jednou za rok.

Pokud se týká zbytečné byrokracie u nás. Ano, u nás by nebylo možné přesídlit násilně tolik lidí co při stavbě Třech soutěsek. Jestli se to někomu líbí nebo ne, už je na úvaze každého.

sabi
27. březen 2023, 12:18

Nerozumím tomu, proč autor výkon nového bloku uvádí v kW a vyrobenou EE v kWh. Tohle je technický web, tak předpokládám, že miliony a miliardy asi laskavé čtenáře neohromí. S trochou sarkasmu by se dalo podotknout, že výkon lze uvést ve W a EE ve Wh...

Emil
27. březen 2023, 12:26

Protože je to citace ve které je to právě tak uvedené.

sabi
27. březen 2023, 14:10

Já vím... Ale stejně - byť je to citace zdroje, tak převod na "normální" jednotky by ničemu neuškodil...

Ivan Novák
27. březen 2023, 13:19

Lepší to zní. V SSSR se VVER 1000 hrdě přezdívalo "milionnik".

Petr prochaska
27. březen 2023, 15:19

Číňani JE okopírovali. Pokud se bude dělat JE od Westinghouse v Evropě, kolik procent dílů bude z Číny?

Zdeves Pavel
28. březen 2023, 00:25

Číňané nic nekopirovali. Koupili projekt, ten si upravili, proto nyní CAP 1000. Zavedli výrobu všech komponent v Číně. Na to může USA a celá EU jen zírat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se