Sanmen 1 je oficiálně prvním jaderným blokem typu AP1000 v komerčním provozu

DomůJaderné elektrárnySanmen 1 je oficiálně prvním jaderným blokem typu AP1000 v komerčním provozu

První blok čínské jaderné elektrárny Sanmen vstoupil do komerčního provozu. Blok typu AP1000 od americké společnosti Westinghouse zdárně dokončil poslední 168 hodin dlouhý testovací provoz na plném výkonu. Stavba elektrárny započala v roce 2009 a v červnu tohoto roku byla první elektrárnou typu AP1000, která dosáhla kritického stavu.

Jaderná elektrárna Sanmen 1 v čínské jihovýchodní provincii Če-ťiang je oficiálně v komerčním provozu, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Milníku dosáhla elektrárna v 21. září v 3:57, kdy úspěšně zvládla 168hodinový závěrečný testovací provoz na plném výkonu.

Elektrárna Sanmen 1 typu AP1000 od americké společnosti Westinghouse, jejíž stavba započala v roce 2009, byla také první svého typu, která letos v červnu dosáhla kritického stavu a v srpnu dosáhla nominálního výkonu.

„Úspěšná výstavba jaderné elektrárny v Sanmenu je důležitým úspěchem ve vývoji třetí generace jaderných elektráren v Číně a výrazně podpoří industrializaci čínské nezávislé pasivní jaderné energetiky,“ uvedla čínská State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC).

Podle původních plánů měla být Sanmen 1 uvedena do provozu v roce 2013, ovšem kvůli problémům s projektováním elektrárny a nedostatečnému dodavatelskému řetězci se stavba o pět let protáhla. Dle SNPTC projekt překročil plánované náklady ve výši 40 miliard juanů o 10 miliard juanů. Celkově tak blok s výkonem 1200/1117 MW (brutto/netto) vyšel zhruba na 160 miliard Kč.

Další čínské AP1000 v těsném závěsu

Kromě Sanmen 1 jsou na východě Číny ve finálním stádiu výstavby a uvádění do provozu další 3 jaderné bloky typu AP1000. Konkrétně jde o Sanmen 2 a Haiyang 1, které byly připojeny k síti již v průběhu srpna. Dalším je Haiyang 2, do kterého bylo zavezeno jaderné palivo a na připojení k síti teprve čeká.

Na rozdíl od Číny, která své AP1000 uvádí do provozu, se v USA rozhoduje, zda dva nové bloky AP1000 jaderné elektrárny Vogtle vůbec dostavovat.

Zdroj úvodní fotografie: Westinghouse