Domů
Jaderné elektrárny
Čínská CGN je připravena rozšířit své ambice ve Spojeném království

Čínská CGN je připravena rozšířit své ambice ve Spojeném království

Po konci společnosti NuGeneration je čínská společnost China General Nuclear připravena urychlit své plány na výstavbu nového bloku v lokalitě Bradwell. Nový blok, který má být založen na designu čínského reaktoru HPR1000 (Hualong-1), má umožnit dodržení britského programu pro jadernou energii. Prohlásil to ve čtvrtek Robert Davies, hlavní provozní ředitel CGN UK.

Podle Daviese existuje od rozhodnutí japonské Toshiby stáhnout se ze všech jaderných projektů ve Velké Británii a ukončit provoz společnosti NuGeneration mezera v britském jaderném programu. Prohlásil to ve svém projevu na konferenci Nuclear 2018, pořádané britskou Asociací jaderného průmyslu.

„Předpokládaná posloupnost reaktorů, které měly být postupně uváděny do provozu byla přerušena…Chceme výrazně uspíšit datum, kdy by měl být první reaktor HPR1000 ve Spojeném království uveden do komerčního provozu. Jsme přesvědčeni, že můžeme vzniklou mezeru zaplnit díky dřívějšímu zprovoznění JE Bradwell. Chceme přeplánovat realizaci projektu, přiblížit datum uvedení do komerčního provozu a přiblížit datum pro provedení konečného investičního rozhodnutí. Uvedení do komerčního provozu cílíme přibližně na rok 2030.“ – Robert Davies

V rámci strategické investiční dohody, která byla uzavřena mezi CGN a francouzskou EDF v říjnu 2016, se čínská CGN zavázala zaujmout 33,5% podíl na projektu Hinkley Point C. Obě společnosti se zároveň zavázaly, že společným úsilím vybudují nové jaderné elektrárny v lokalitách Sizewell a Bradwell.

Zatímco JE Hinkley Point C a Sizewell C mají být založeny na designu francouzského reaktoru EPR, JE Bradwell má využívat čínský design HPR1000, známý také jako Hualong-1. U prvních dvou projektů má být majoritním vlastníkem EDF (66,5 a 80 %), na projektu JE Bradwell má mít větší podíl CGN (66,5 %).

Součástí dohody bylo rovněž vytvoření společného podniku mezi CGN a EDF Energy, který by měl za úkol zajistit patřičná povolení pro realizaci britské verze čínského designu HPR1000. Ten se v současné době posouvá do třetí fáze ze čtyřfázového postupu hodnocení generického designu (GDA).

Sebedůvěra společnosti plyne ze zkušeností z úspěšných projektů

„Taishan 1 přivádí důvěru a jistoty do projektu Hinkley Point C, neboť CGN neposkytuje pouze finance, ale také inženýrskou a projektovou zkušenost,“ řekl Davies.

CGN je v současnoti s 21 reaktory v provozu a 7 ve výstavbě třetí největší jadernou společností na světě. Dalším zdrojem sebejistoty je úspěšné dokončení dvou demonstračních reaktorů HPR1000 v lokalitě Fangchenggang. Právě druhá fáze JE Fangchenggang má být referenční elektrárnou pro JE Bradwell.

„Dosáhli jsme instalace kopule kontejnmentu na začátku roku a očekáváme vstup do komerčního provozu během příštích dvou a půl let,“ dodal Davies.

Zdroj úvodního obrázku: CGN

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se