Domů
Jaderné elektrárny
Důležitý milník pro čínské jádro: Reaktor Hualong One získal evropskou certifikaci

Důležitý milník pro čínské jádro: Reaktor Hualong One získal evropskou certifikaci

Čínský design jaderného reaktoru Hualong One získal certifikaci od organizace European Utility Requirements (EUR). Hodnocení širokého spektra kritérií prokázalo, že reaktor splňuje evropské požadavky na jaderné elektrárny. Přestože případné použití tohoto typu reaktoru budou schvalovat jaderní regulátoři jednotlivých států, je evropská certifikace důležitým milníkem.  Organizace EUR to oznámila na své oficiální webové stránce

Společnost China General Nuclear (CGN) získala certifikát od evropské organizace European Utility Requirements (EUR) pro svůj jaderný reaktor Hualong One (HPR1000). Evropská technická skupina tak završila svůj více než tříletý proces hodnocení reaktoru dle evropských kritérií a požadavků.

HPR1000 byl hodnocen projektovým týmem EUR na základě dokumentace CGN, která předložila více než 10 000 stránek dokumentů. Během procesu bylo zároveň vydáno a zodpovězeno celkem 864 stran otázek.

Požadavky pokrývají širokou škálu podmínek, zejména pro efektivní a bezpečný provoz jaderné elektrárny. Detailní výsledek analýzy celkem 5037 požadavků EUR ukázal „dobrou úroveň shody“ designu HPR1000. Celkem bylo méně než 1 % hodnocených požadavků označeno jako nevyhovující.

Typ jaderného reaktoru Hualong One vychází ze dvou designů ACP1000 od China National Nuclear Corporation (CNNC) a ACPR1000 od CGN. I přes standardizaci se reaktory mírně liší s tím, že CGN označuje svou verzi Hualong One jako HPR1000.

Evropskou certifikaci má zatím 7 typů reaktorů

EUR zahájila činnost v prosinci 1991 s cílem vytvořit společný soubor požadavků na příští generaci jaderných lehkovodních reaktorů. Od zahájení činnosti bylo certifikováno celkem 7 typů reaktorů.

Před HPR1000 získal letos evropskou certifikaci i design AES-92 VVER-1000 společnosti AtomStroyExport. Loni v červnu získal certifikát EUR Atomenergoprojekt pro svůj typ VVER TOI. Dalšími reaktorovými typy s evropským certifikátem jsou APR1400, APWR, EPR a AP1000.

První elektrárnou s jaderným reaktorem HPR1000 v Evropě by mohla být elektrárna Bradwell v Anglii, kterou tam plánují společnosti CGN a EDF. CGN staví dva demonstrační reaktory typu HPR1000 v čínské lokalitě Fangchenggang.

Zdroj úvodního obrázku: CNNC

Komentáře

(10)

Mirous

19. listopad 2020, 10:38

Nevíte jak je na tom polomrtvý Westinghouse v Číně? Vím, že tam něco stavěl, ale IMHO to byl jen politický projekt, kterým Čína chtěla udělat úlitbu USA.

Emil

19. listopad 2020, 11:43

Všechny čtyři bloky reaktoru AP1000 v Číně jsou v provozu, nový majitel Brookfield Business Partners si pochvaluje, že ten "polomrtvý Westinghouse" je v zisku a investice do něj se mu už ze 60 % vrátila.

Ivan Novák

19. listopad 2020, 11:55

Fungují jak Sanmen, tak Haiyang. Čína chtěla hlavně převzít know-how, jeho přenos byl i součástí výstavbových smluv. V průběhu času zjistili, že technické řešení a způsob výstavby AP1000 nepřináší pro rozsah několika jednotek takovou ekonomickou a bezpečnostní výhodu, aby se vyplatilo preferovat ho oproti zavedeným postupům, které nyní vrcholí typem Hualong. Např. naučit se vyrábět specifická hlavní cirkulační čerpadla by byl zřejmě zbytečně drahý oříšek. Nepamatuji si přesně a nemusí to být skutečný důvod, ale nějaký Číňan to komentoval do novin slovy "nepotřebujeme Rolls-Royce, stačí nám obyčejné dobré auto".

Sjednat si napřímo Westinghouse by pro investora byla teď slepá ulička, kompletační roli neumí. Ještě před bankrotem si na to koupil zbytky Stone & Webster od CBI, ale zřejmě mu prodali hlavně jméno, které nepotřebovali. Měl v zádech Toshibu, a stejně se nezadařilo. Pokud, tak nutno chtít jako šéfdodavatele Bechtel, s podřízenou účastí Southern/GP a West., jak se o tom snad jedná ve Wylfa. Americké ceny, levné to nebude.

Petr

19. listopad 2020, 12:44

To superčerpadlo ani tak není Rolls-Royce jako spíš klíčové "kurvítko", které se vyrábí jen v USA, a mělo sloužit jako hlavní americká mocenská a ekonomická pojistka pro ty jaderky, kterými plánovali po vzoru v Číně montovaných iPhonů zaplavit svět.

Bizon

19. listopad 2020, 13:35

Já to pochopil tak, že objednali reaktory kolem 1 GW od různých dodavatelů, a zkušenosti z jejich konstrukce implementovali při návrhu svojich Hualong One. Na prachy za ty AP1000 asi docela kašlou, chtěli hlavně know-how, trochu elektriky to dělá, zbytek doženou kombinací svojich reaktorů a nějakých OZE.

O stavu Westinghouse mám taky určité pochybnosti, nepodržela ho teď nad vodou federální vláda? Bohužel mi popis jako polomrtvý Westinghouse docela sedí=/ Jádro teď holt na Západě moc neletí, musíme si počkat, snad se dočkáme...=/

Ivan Novák

19. listopad 2020, 15:34

Westinghouse bude naživu spíše furt a relativně solidně, protože federální vláda od něj nakupuje vojenské dodávky. Ale rozsah se mění: reaktory lodí třídy Gerald Ford budou A1B (B jako Bechtel), nahradí třídu Nimitz s reaktory A4W (Westinghouse). Do ponorek Columbia dělá reaktory stále GE, ale jejich aktivní zóna s palivem by měla být zaměněna od G k W a není nutné se přitom divit, ani státní úředník není rád, když s ním oře monopol.

Skutečná, mocná, horizontálně se vnitřně doplňující Westinghouse Electric Corporation skončila v několika transformačních krocích před r. 2000. V r. 1990 upadl do potíží jejich financovací a penzijní fond, akcionářům hrozilo, že stáhne ke dnu celou firmu. Najatý záchranný manažer Michael Jordan koupil televizi a průmyslové divize jednotlivě rozprodal. Jaderná část šla k BNFL, pak k Toshibě, nyní je u Kanaďanů, samozřejmě ty převody podléhaly podle zákona vždy souhlasu US vlády. Vlastníkem ochranných známek Westinghouse je ViacomCBS.

Ivan Novák

19. listopad 2020, 22:11

Jako občas, drobné upřesnění: Columbia má mít reaktor S1B, ta výše zmíněná obměna aktivní zóny se týká ponorek třídy LA.

Bizon

20. listopad 2020, 19:29

U Columbií a Fordů jsem si všimnul že je reaktor od jiného výrobce, o výměně aktivní zóny Los Angeles jsem ale vůbec nevěděl. Zajímavé, díky.

Petr

19. listopad 2020, 12:39

Hlavní průser Westinghouse je, že plánovali vydělávat na dodávkách většiny strojních částí z Číny, kde jediní jim to uměli levně vyrobit, a pak to s marží přeprodávat do světa. Ale teď se čínští výrobci soustředí na Hualong, takže Westinghouse nemá šanci nabízet výstavbu za konkurenceschopnou cenu.

Karel

26. listopad 2020, 12:51

Tak a ted se budou moci tyhle reaktory prodavat v EU i na trznici.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.