Důležitý milník pro čínské jádro: Reaktor Hualong One získal evropskou certifikaci

DomůJaderné elektrárnyDůležitý milník pro čínské jádro: Reaktor Hualong One získal evropskou certifikaci

Čínský design jaderného reaktoru Hualong One získal certifikaci od organizace European Utility Requirements (EUR). Hodnocení širokého spektra kritérií prokázalo, že reaktor splňuje evropské požadavky na jaderné elektrárny. Přestože případné použití tohoto typu reaktoru budou schvalovat jaderní regulátoři jednotlivých států, je evropská certifikace důležitým milníkem.  Organizace EUR to oznámila na své oficiální webové stránce

Společnost China General Nuclear (CGN) získala certifikát od evropské organizace European Utility Requirements (EUR) pro svůj jaderný reaktor Hualong One (HPR1000). Evropská technická skupina tak završila svůj více než tříletý proces hodnocení reaktoru dle evropských kritérií a požadavků.

HPR1000 byl hodnocen projektovým týmem EUR na základě dokumentace CGN, která předložila více než 10 000 stránek dokumentů. Během procesu bylo zároveň vydáno a zodpovězeno celkem 864 stran otázek.

Požadavky pokrývají širokou škálu podmínek, zejména pro efektivní a bezpečný provoz jaderné elektrárny. Detailní výsledek analýzy celkem 5037 požadavků EUR ukázal „dobrou úroveň shody“ designu HPR1000. Celkem bylo méně než 1 % hodnocených požadavků označeno jako nevyhovující.

Typ jaderného reaktoru Hualong One vychází ze dvou designů ACP1000 od China National Nuclear Corporation (CNNC) a ACPR1000 od CGN. I přes standardizaci se reaktory mírně liší s tím, že CGN označuje svou verzi Hualong One jako HPR1000.

Evropskou certifikaci má zatím 7 typů reaktorů

EUR zahájila činnost v prosinci 1991 s cílem vytvořit společný soubor požadavků na příští generaci jaderných lehkovodních reaktorů. Od zahájení činnosti bylo certifikováno celkem 7 typů reaktorů.

Před HPR1000 získal letos evropskou certifikaci i design AES-92 VVER-1000 společnosti AtomStroyExport. Loni v červnu získal certifikát EUR Atomenergoprojekt pro svůj typ VVER TOI. Dalšími reaktorovými typy s evropským certifikátem jsou APR1400, APWR, EPR a AP1000.

První elektrárnou s jaderným reaktorem HPR1000 v Evropě by mohla být elektrárna Bradwell v Anglii, kterou tam plánují společnosti CGN a EDF. CGN staví dva demonstrační reaktory typu HPR1000 v čínské lokalitě Fangchenggang.

Zdroj úvodního obrázku: CNNC