Další dva japonské jaderné reaktory dostaly zelenou k 60letému provozu
Japonský jaderný regulátor povolil 20leté prodloužení provozu jaderným blokům Takahama 3 a 4. Bloky typu PWR zprovozněné v roce 1985 disponují celkovým instalovaným výkonem 1740 MW. V Japonsku nyní vyrábí elektřinu celkem 8 reaktorů, které dostaly povolení k prodloužení provozu nad rámec původně plánované 40leté životnosti.
Japonské fórum pro jaderný průmysl oznámilo, že provozovatel jaderné elektrárny Takahama dostal od japonského jaderného regulátora povolení prodloužit životnost dvou bloků. Společnost Kansai Electric Power Company tak nyní může vyrábět elektřinu v Takahama 3 a 4 dalších 20 let.
Původní plánovaná životnost bloků ve výši 40 let blokům zprovozněným v roce 1985 měla vypršet v lednu, respektive červnu příštího roku. Provozovatel o další prodloužení požádal regulátora v dubnu loňského roku.
"I nadále usilujeme o zlepšení bezpečnosti a spolehlivosti našich jaderných elektráren. Plánujeme využívat jadernou energii jako důležitý zdroj elektřiny a usilujeme o pochopení místních obyvatel a dalších stran," uvedl provozovatel elektrárny v tiskové zprávě.
Oba bloky typu PWR, každý s instalovaným výkonem 870 MW, tak nyní můžou zůstat v provozu až do roku 2045. Již nyní ovšem Kansai Electric Power Company počítá, že v letech 2026-2027 vymění během čtyřměsíčních odstávek parogenerátory obou bloků.
Prodlužování životnosti japonských jaderných bloků
Pravidla, která v Japonsku vstoupila v platnost v červenci 2013, stanovila životnost všech jaderných bloků na maximálně 40 let. Jaderný regulátor pak může na základě ověření integrity tlakové nádoby reaktoru a kontejnmentu po 35 letech provozu rozhodnout o prodloužení životnosti o 20 let.
První dva bloky jaderné elektrárny Takahama byly prvními, kterým regulátor prodloužení životnosti schválil. Nyní povolením k 60letému provozu disponuje celkem 8 japonských jaderných reaktorů.
Na konci roku 2022 přišel jaderný regulátor s návrhem pravidel pro další prodlužování životnosti. Vláda tato pravidla schválila s účinností od června 2025 a otevřela tak cestu k potenciálnímu provozu reaktorů i za 60letou hranici.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se