Domů
Jaderné elektrárny
Po 12 letech byl obnoven provoz japonského reaktoru Takahama 2
Jaderná elektrárna Takahama (Zdroj: Kansai)
Zdroj: Kansai Electric Power Co.

Po 12 letech byl obnoven provoz japonského reaktoru Takahama 2

Japonská energetická společnost Kansai Electric Power Company oznámila, že po více než 12 letech byl znovu spuštěn druhý blok jaderné elektrárny Takahama v prefektuře Fukui. Tento tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 780 MWe se stal v pořadí dvanáctým japonským reaktorem, který byl opět uveden do provozu.

Odstávky a nové bezpečnostní standardy

Reaktor Takahama 1 byl plánovaně odstaven kvůli pravidelné údržbě a výměně paliva v lednu 2011, dva měsíce před nehodou v elektrárně Fukušima Daiči, po které byly všechny provozuschopné reaktory v Japonsku odstaveny. Druhý blok jaderné elektrárny Takahama byl odstaven v listopadu 2011. Kansai Electric Power Company podala v březnu 2015 japonskému Úřadu pro regulaci jaderné energie (NRA) žádost o obnovení provozu obou reaktorů.

Situační plán areálu jaderné elektrárny Fukušima včetně drenážních kanálů. Zdroj: Tepco

V dubnu 2016 Úřad pro regulaci jaderné energie potvrdil, že obě jednotky splňují nové bezpečnostní předpisy. V prosinci téhož roku udělil Úřad povolení ke spuštění těchto reaktorů, které byly uvedeny do provozu v letech 1974 a 1975, s plánovanou životností až 60 let. Jedná se o první japonské reaktory, kterým bylo uděleno prodloužení provozní licence na dobu přesahující 40 let v souladu s revidovanými předpisy.

Obnovení provozu všech reaktorů KEPCO

Společnost Kansai nyní oznámila, že druhý blok byl znovu spuštěn 15. září v 15:00 a minimálního kontrolovaného výkonu dosáhl 16. září. Obnovení výroby elektřiny z obou turbogenerátorů oznámila společnost ve středu 20.9. 

Spuštěním reaktoru Takahama 2 společnost Kansai obnovila provoz ve všech svých sedmi provozuschopných reaktorech od doby zavedení přísnějších bezpečnostních standardů. Reaktory Takahama 3 a 4, každý s výkonem 1180 MWe, byly uvedeny do komerčního provozu v únoru 2016 a v červnu 2017. V dubnu tohoto roku požádala Kansai Úřad pro regulaci jaderné energie o prodloužení životnosti těchto bloků o 20 let. Oba reaktory byly poprvé spuštěny do komerčního provozu v roce 1985.

Japonská vláda a jaderná energetika

V prosinci minulého roku přijala japonská vláda plán na prodloužení provozu stávajících jaderných elektráren a nahrazení stárnoucích zařízení novými, pokročilejšími bloky. Tento krok je součástí politiky, která reaguje na globální nedostatek fosilních paliv po ruské invazi na Ukrajinu a zároveň je v souladu s cílem dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Japonsko se tak snaží najít vyvážený přístup k energetické bezpečnosti a ekologické udržitelnosti ve světle globálních výzev.

Pohled na JE Mihama. Zdroj: Kansai

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Baton David
24. září 2023, 13:05

Je to zajímavé, Japonsko postupně omezuje dotace fve a firmy po solarním boomu krachují a energetika se vrací k jaderným elektrárnám. Podle místních odborníků ale jaderná elektrárna nemůže oze konkurovat, co teda dělají Japonci jinak, že oni chtějí elektřinu i v noci a v zimě?

Martin P
25. září 2023, 11:46

Japonce postihlo ono vaněčkovské RVHP myšlení ;-) .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se