
Další jaderná elektrárna v USA získala licenci na 80 let provozu
Přestože výstavba nových jaderných bloků v mnoha regionech světa stagnuje, k zajištění výkonu do budoucna mohou přispět i stávající zdroje. Jednou z možností je totiž prodlužování životnosti již postavených bloků, původně licencovaných na provoz po dobu 40 let. Jedním z takových zdrojů je i jaderná elektrárna Oconee v USA, která nedávno získala licenci na 80 let provozu. Americký regulátor přitom posuzuje podobné žádosti u dalších elektráren.
Americký jaderný regulátor (NRC) podle World Nuclear News vyhověl žádosti společnosti Duke Energy k prodloužení licence pro jadernou elektrárnu Oconee. Zdroj s instalovaným výkonem přesahujícím 2500 MW tvoří tři jaderné bloky s tlakovodními reaktory. První a druhý blok zahájily provoz v roce 1973, třetí blok poté o rok později. Bloky původně licencované k provozu po dobu 40 let již dříve získaly prodloužení licence o dalších 20 let.
Jaderný regulátor USA uvedl, že posuzování žádosti k provozu po dobu 80 let probíhalo ve dvou paralelních krocích. Zpráva o posouzení bezpečnosti provozu byla k dispozici již od prosince 2022, během letošního února poté bylo dokončeno konečné posouzení vlivu na životní prostředí.
"Rada pro atomovou bezpečnost a licencování při NRC ukončila v lednu 2025 rozhodovací řízení týkající se žádosti a dospěla k závěru, že již není třeba řešit žádné sporné otázky. Proti rozhodnutí rady bylo podáno odvolání ke komisi. Předpisy NRC umožňují vydání licence v době, kdy probíhá odvolací řízení. Komise si ponechává možnost jednat o odvolání a v případě potřeby nařídit další kroky v souvislosti s licencemi," uvedl podle serveru americký jaderný regulátor.
První a druhý blok tak aktuálně mají zelenou k provozu do roku 2053, třetí blok poté do roku 2054. Společnost Duke Energy provozuje šest jaderných zdrojů s celkem 11 bloky ve dvou státech USA. Všechny jaderné zdroje společnosti již obdržely licenci k provozu na 60 let, přičemž provozovatel pracuje na prodloužení licencí na 80 let u všech bloků. V průběhu dubna společnost plánuje podat žádost pro jadernou elektrárnu Robinson.
Celkem k dnešnímu dni získalo v USA povolení k provozu po dobu 80 let již 12 jaderných bloků. Americký jaderný regulátor posuzuje dalších pět žádostí.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud by to někoho zajímalo, tak v USA patří jaderné elektrárny do dvou kategorií.
1) regulované elektrárny, které fungují v systému cost of service regulation - tj. mají nějakou regulovanou bázi aktiv krát povolený výnos a k tomu se přičtou provozní náklady a výsledkem jsou požadované příjmy.
2) elektrárny fungující na obchodním základě
Záleží na regulaci v každém státě. 17 států reguluje a 10 států deregulovalo.
V současnosti jsou jaderné elektrárny působící v deregulovaných státech vesměs ve ztrátě. Důvodem ovšem nejsou OZE nýbrž velmi levný zemní plyn.
Zdroj tvrzení v posledním odstavci? Jde totiž o poněkud zastaralé informace, ani v USA už nejsou ceny zemního plynu co bývaly.
ad Nefi" velmi zajímavá informace. Z ní logicky vyplývá, proč část JE v USA se snaží o co nejdelší licenci=co nejdelší státem zaručený zisk (bez vysoké vstupní investice, ta je již zaplacena)
a druhá část, vystavená tržnímu prostředí balancuje stále okolo rozhodování zavřít-či ještě nějakou dobu provozovat...
Licence od jaderného dozoru vůbec žádný zisk nezaručuje, Vaněčku, a žádné "balancování" už se několik let nekoná, naopak se i dříve odstavené reaktory uvádějí znovu do provozu. Ale opět to hezky ukazuje že se vůbec neobtěžujete ověřováním informací, hlavně když se vám hodí do krámu. Jestli jsou pravdivé je vedlejší.
Emile, naučte se číst text, píši: ..se snaží (opakuji "se snaží") o co nejdelší licenci...,
o "zaručení zisku " můe být jen teoretická řeč, že se nepřihodí mimořádná událost či havarie Vám nikdo nezaručí...
Vaněčku, naučte se chápat text, vaše dojmy co z těchto ničím nepodložených tvrzení údajně vyplývá jsou úplně scestné, "co nejdelší licence ≠ co nejdelší státem zaručený zisk", jak jste tvrdil, ve skutečnosti ta licence nezaručuje zisk vůbec žádný.
levný plyn? nebude to hlavně levnými emisemi? USA nejsou v EU, jejich systém povolenek je regionální, někde se tedy platí o dost méně než v EU a v některých státech se neplatí vůbec
konkrétně se jedná o ceny do 20USD v několika státech USA a 70EUR v EU, informace o levném plynu jsou neúplné, je samozřejmě levnější protože do Evropy putuje několikrát přeprodaný a v USA se narozdíl od EU plyn těží, ale hlavní cenový rozdíl je v ceně za emise
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se