Domů
Jaderné elektrárny
Další zkoušky prodlouží odstávku nejstaršího jaderného reaktoru Beznau 1
Jaderná elektrárna Beznau. Zdroj: ensi.ch

Další zkoušky prodlouží odstávku nejstaršího jaderného reaktoru Beznau 1

První výrobní blok švýcarské jaderné elektrárny Beznau je v odstávce již od léta minulého roku. Přestože by zdroj abnormalit v talkové nádobě reaktoru již identifikován, další testy si vyžádají ještě několik měsíců. Spouštění reaktoru by mohlo začít do konce letošního roku.

Podle ředitele elektrárny Mike Dosta se jedná o abnormality, které vznikly již při výrobě tlakové nádoby, a nejsou tedy výsledkem téměř 50letého provozu reaktoru. Podle vyjádření společnosti tak neexistují žádné výhrady spojené s bezpečností dalšího provozu zařízení.

„Prokázání, že integrita talkové nádoby reaktoru prvního bloku nebyla ohrožena, se ukázalo časově náročnějším, než Axpo původně očekávala,“ oznámil provozovatel elektrárny, společnost Axpo, ve svém prohlášení.

Na prodloužení tlakové zkoušky reaktoru má vliv řada faktorů. Získávání dalších vzorků a jejich následná analýza jsou časově velmi náročnými procesy, které mohou trvat až několik měsíců. Axpo očekává, že by povolení ke spuštění reaktoru mohl od švýcarského regulačního orgánu ENSI obdržet ke konci letošního roku.

Prodloužení odstávky elektrárny se rovněž podepíše na jejích hospodářských výsledcích. Celkové náklady spojené s odstávkou včetně ušlých tržeb z prodeje elektřiny provozovatel odhaduje na zhruba 200 milionů švýcarských franků (přibližně 4,91 miliardy Kč).

Nejstarší komerčně provozovaný reaktor na světě

První blok jaderné elektrárny Beznau je vůbec nejstarším komerčně provozovaným reaktorem na světě, jenž je stále v provozu. Jeho výstavba byla schválena v prosinci roku 1964 a první dodávky elektrické energie do sítě zahájil již 5 let na to.

Zdroj úvodní fotografie: ensi.ch

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
5. květen 2016, 16:39

Komerční ještě neznamená tržní. Axpo je podobná akciová společnost asi jako ČEZ a Beznau jim spadl zadarmo do "klína" stejně jako ČEZu Dukovany s Temelínem postavené za státní veřejné peníze.

Ondra
5. květen 2016, 17:36

ČEZ je z více než dvou třetin státní ...

energetik
6. květen 2016, 12:33

A to je dobře nebo spatně, resp. je to moc nebo málo?

Ondra
6. květen 2016, 12:42

No to já nevím, ale jestli někomu spadlo do klína něco za veřejný peníze, tak jenom státu, protože ten má v ČEZu kontrolní podíl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se