Domů
Jaderné elektrárny
Demonstrační projekt malého modulárního reaktoru v Čchang-ťiangu dosáhl dalšího milníku
Zdroj: CNNC

Demonstrační projekt malého modulárního reaktoru v Čchang-ťiangu dosáhl dalšího milníku

Výstavba demonstrační projektu víceúčelového malého modulárního reaktoru (SMR) ACP100 v čínské jaderné elektrárně Changjiang byla zahájena v polovině loňského roku. Nyní  byla na svou pozici umístěna ocelová reaktorová šachta. China National Nuclear Corporation (CNNC) uvedla, že komponenta o hmotnosti přibližně 4,85 tuny byla instalována 7. dubna během operace trvající 40 minut. Ocelovou šachtu navrhly a vyrobily dceřiné společnosti CNNC, Pekingský institut jaderného inženýrství a Čínský institut jaderného inženýrství.

Schéma uložení tlakovodní reaktorové nádoby (design EPR) do budovy kontejnmentu; Autor: M. Nie

Temporary melt retention in the reactor pit of the European pressurized water reactor (EPR)

Multifunkční malý modulární reaktor ACP100

Výstavba víceúčelového tlakovodního reaktoru o výkonu 125 MWe, označovaného také jako Linglong One, byla oficiálně zahájena 13. července 2021 poté, co jeho výstavbu počátkem června definitivně schválila čínská Národní komise pro rozvoj a reformy.

Umístění ocelové šachty reaktoru ACP100 do budovy kontejnmentu. Zdroj CNNC

Společnost CNNC oznámila, že spodní část stínění kontejnmentu, vysoká asi 15 metrů a vážící přibližně 450 tun, byla usazena na dno reaktorové budovy 26. února, tedy 46 dní před plánovaným termínem. 

Parametry reaktoru ACP-100. Zdroj: CNNC

Po dokončení bude reaktor Changjiang ACP100 schopen vyrábět přibližně 1 TWh elektřiny ročně. Reaktor je určen pro výrobu elektřiny, zásobování teplem, výrobu páry nebo odsolování mořské vody. 

Výstavba do 5 let

Společnost CNNC v červenci 2019 oznámila zahájení projektu výstavby reaktoru ACP100 v Čchang-ťiangu. V této lokalitě se již nacházejí dva provozované tlakovodní reaktory CNP600. Výstavba prvního ze dvou bloků Hualong One byla zahájena v březnu loňského roku. Oba tyto bloky mají být uvedeny do komerčního provozu do konce roku 2026.

Řez modelem elektrárny se dvěma reaktory ACP100

Řez modelem elektrárny se dvěma reaktory ACP100. Zdroj: CNNC

Návrh integrálního reaktoru ACP100, na jehož vývoji se pracuje od roku 2010, byl předběžně dokončen v roce 2014. Hlavní komponenty primárního chladicího okruhu jsou instalovány uvnitř tlakové nádoby reaktoru.V roce 2016 se tento projekt stal prvním reaktorem SMR, který prošel bezpečnostním hodnocením Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Předběžná bezpečnostní analýza demonstrační elektrárny Changjiang s jedním blokem byla schválena v dubnu 2020.

Instalace spodní části kontejnmentu malého modulárního reaktoru ACP100 koncem října 2021 (CNNC)

Instalace spodní části kontejnmentu malého modulárního reaktoru ACP100 koncem října 2021. Zdroj: CNNC

Na projektu v Čchang-ťiangu se podílí tří hlavní společnosti: China National Nuclear Power jako vlastník a provozovatel, Čínský institut jaderné energie jako projektant reaktoru a China Nuclear Power Engineering Group, která je zodpovědná za výstavbu elektrárny.Doba výstavby je plánována na 58 měsíců. Pro demonstrační elektrárnu dodává reaktorovou nádobu společnost Shanghai Boiler Works Limited, parní generátory dceřiná společnost CNNC a ostatní vnitřní vestavby reaktoru společnost Dongfang Electric Corporation.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Další náhrada za ruský plyn? Česká firma vyvinula reaktor, který vyrábí energii z odpadu
24. listopad 2022, 14:41
Česká firma nabízí reaktor měnící odpad na energii i teplo, a bez emisí
23. listopad 2022, 13:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se