Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok jaderné elektrárny Ostrovets zahájil simulované zavážení paliva
Zdroj: MAAE

Druhý blok jaderné elektrárny Ostrovets zahájil simulované zavážení paliva

Zavážka maket palivových souboru začala na druhém bloku nové běloruské jaderné elektrárny Ostrovets v neděli 7. 3. 2021. Tento proces je nezbytnou podmínkou a svým způsobem i zkouškou pro zavezení skutečného jaderného paliva do reaktoru.

Postup mimo jiné zahrnuje přípravu transportu a technologických operací pro pohyb simulačních palivových souborů emitujících teplo (ITVS) ze speciálního skladu čerstvého paliva do reaktorové budovy a ověření připravenosti bloku na zavážku paliva.

Celkem 163 maket palivových souborů

„Makety jsou přesnou kopií palivových souborů z pohledu váhy, velikosti a materiálu, ale neobsahují jaderné palivo,“ řekl Vitaly Polyanin, ředitel stavebního projektu Běloruské jaderné elektrárny a viceprezident ASE, dceřiné společnosti Rosatomu. „Jsou určeny pro použití ve spouštěcí fází studeného a horkého testování reaktoru.“

Jakmile bude všech 163 ITVS zavezeno, dokončí se montáž reaktoru a následně, po získání všech příslušných povolení, budou zahájeny hydraulické zkoušky.

Dva nové bloky VVER-1200

Ostrovetská jaderná elektrárna disponuje dvěma reaktory VVER-1200 s celkovým instalovaným výkonem 2 400 MWe. Rosatom zdůrazňuje, že jde o první reaktory designu VVER-1200 budované mimo ruské území a jedná se o „páteř“ jeho exportního portfolia, které zahrnuje 36 bloků ve 12 různých státech.

Minulý týden skupina evropských jaderných regulátorů (Ensreg) oznámila, že schválila předběžnou zprávu z kontrolního hodnocení nové běloruské jaderné elektrárny. Rozhodnutí o výsledcích kontrolní mise mezinárodních expertů konané 9. a 10. února bylo přijato 3. března.

První blok jaderné elektrárny byl připojen k síti poprvé v listopadu minulého roku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.