Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok jaderné elektrárny Ostrovets zahájil simulované zavážení paliva
Zdroj: MAAE

Druhý blok jaderné elektrárny Ostrovets zahájil simulované zavážení paliva

Zavážka maket palivových souboru začala na druhém bloku nové běloruské jaderné elektrárny Ostrovets v neděli 7. 3. 2021. Tento proces je nezbytnou podmínkou a svým způsobem i zkouškou pro zavezení skutečného jaderného paliva do reaktoru.

Postup mimo jiné zahrnuje přípravu transportu a technologických operací pro pohyb simulačních palivových souborů emitujících teplo (ITVS) ze speciálního skladu čerstvého paliva do reaktorové budovy a ověření připravenosti bloku na zavážku paliva.

Celkem 163 maket palivových souborů

„Makety jsou přesnou kopií palivových souborů z pohledu váhy, velikosti a materiálu, ale neobsahují jaderné palivo,“ řekl Vitaly Polyanin, ředitel stavebního projektu Běloruské jaderné elektrárny a viceprezident ASE, dceřiné společnosti Rosatomu. „Jsou určeny pro použití ve spouštěcí fází studeného a horkého testování reaktoru.“

Jakmile bude všech 163 ITVS zavezeno, dokončí se montáž reaktoru a následně, po získání všech příslušných povolení, budou zahájeny hydraulické zkoušky.

Dva nové bloky VVER-1200

Ostrovetská jaderná elektrárna disponuje dvěma reaktory VVER-1200 s celkovým instalovaným výkonem 2 400 MWe. Rosatom zdůrazňuje, že jde o první reaktory designu VVER-1200 budované mimo ruské území a jedná se o „páteř“ jeho exportního portfolia, které zahrnuje 36 bloků ve 12 různých státech.

Minulý týden skupina evropských jaderných regulátorů (Ensreg) oznámila, že schválila předběžnou zprávu z kontrolního hodnocení nové běloruské jaderné elektrárny. Rozhodnutí o výsledcích kontrolní mise mezinárodních expertů konané 9. a 10. února bylo přijato 3. března.

První blok jaderné elektrárny byl připojen k síti poprvé v listopadu minulého roku.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské plány na život bez ruského plynu. Spoléhání na LNG, jádro i úspory, část zemí opět pálí uhlí
15. srpen 2022, 04:00
Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
14. srpen 2022, 15:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se