Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok elektrárny Smolensk s reaktorem RBMK-1000 získal 5leté prodloužení provozu
JE Smolensk, Rusko RBMK-1000 (Zdroj: Panoramio.com, SoftED, http://www.panoramio.com/photo/89904253)
Zdroj: Panoramio.com, SoftED, http://www.panoramio.com/photo/89904253

Druhý blok elektrárny Smolensk s reaktorem RBMK-1000 získal 5leté prodloužení provozu

Ruský jaderný dozor Rostěchnadzor prodloužil licenci pro druhý blok jaderné elektrárny Smolensk o dalších pět let. Provozní doba reaktoru RBMK-1000 se tak prodlužuje z původně projektovaných 30 let na celkových 45 let, a to do roku 2030.

Reaktor RBMK-1000 druhého bloku – tedy konstrukčně shodný s reaktory použitými v elektrárně Černobyl – byl uveden do komerčního provozu v roce 1985. Projekt původně počítal s 30letou životností. Dalších deset let provozu umožnila rozsáhlá modernizace a následné schválení ze strany Rostěchnadzoru. Nyní schválené prodloužení provozní licence vychází z doložené způsobilosti neobnovitelných konstrukčních prvků bloku.

Schéma kanálového reaktoru RBMK; Zdroj: ČEZ

„Druhý blok byl provozován v souladu s původním projektem po dobu 30 let a následně dalších 10 let po rozsáhlé modernizaci na základě licence od Rostěchnadzoru. Nyní jsme získali povolení na dalších pět let, což může znamenat přibližně 35 miliard kilowatthodin vyrobené elektřiny a pokračování výroby radioizotopů pro průmysl a nukleární medicínu, “ uvedl ředitel elektrárny Pavel Lubenskij.

Průběh modernizace

Modernizace druhého bloku byla zahájena již v roce 2006 a zahrnovala komplexní hodnocení technického stavu zařízení, výměnu a modernizaci komponent a systémů podle potřeby. Součástí procesu bylo také ověření připravenosti personálu k provozu modernizovaného zařízení.

Rostěchnadzor prováděl inspekce zaměřené jak na technické úpravy, tak na školení pracovníků a jejich schopnost řídit provoz upraveného zařízení.

Budoucnost výroby elektřiny v regionu

Jaderná elektrárna Smolensk provozuje tři bloky RBMK-1000 a pokrývá přibližně 75 % spotřeby elektřiny v regionu.

Podle ruského energetického plánu mají být stávající bloky nahrazeny novou elektrárnou Smolensk-II, kde budou postaveny dva bloky typu VVER-TOI. Jejich uvedení do provozu je plánováno na polovinu 30. let tohoto století.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef Sedlák
15. červen 2025, 09:51

Prodloužení provozu RBMK? Důležitější než bezpečnost je tedy evidentně separace plutonia z jaderného odpadu! Proč to alespoň není dál od civilizace?

Ajrocket
15. červen 2025, 11:36

Protože RBMK nic takového neumožňuje, tedy ne v rozumné míře. K tomu měli Sověti jiné reaktory. Jakékoliv zmínky o získávání Pu z RBMK nejsou ničím podložené.

Mex
15. červen 2025, 15:44

Umožňuje. Tím, že je možné palivo kdykoli za chodu reaktoru vyjmout, tak to rozhodně lze. Ale nepoužívá se to pro tento účel. Minimálně teď ne. Jednak je zbraňového štěpného materiálu spíš přebytek, a druhak na to opravdu mají jiné reaktory.

Výhoda RBMK je (nebo spíš byla), že se daly postavit celkem levně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se