Jihokorejská společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) spustila nový reaktor číslo 4 v JE Shin Kori. Dle aktuálního harmonogramu bude reaktor připojen k síti na konci tohoto měsíce. Jedná se o druhý spuštěný reaktor APR-1400, společnost v budoucnu plánuje provoz alespoň 10 těchto reaktorů po celém světě.

Krátké oznámení o dosažení kritikality zveřejnila KHNP na svých webových stránkách minulý čtvrtek, zpráva je však datována 11. dubna. Společnost Kepco o dosažení kritikality zatím neinformovala. Vlastníkem obou společností je jihokorejský vláda, jejíž současný president, Mun Če-in, chce, aby země odstoupila od jaderné energie a pro pokrytí zhruba třetiny spotřeby elektřiny, kterou jádro v Jižní Koreji v současnosti vyrábí, vyhledala jiné zdroje energie.

Podle KHNP jednotka dosáhla kritikality a nyní bude během procesu uvádění do provozu postupně zvyšovat svůj výkon. Instalovaný výkon reaktoru činí 1340 MWe, toho bude v reaktoru dosaženo až po úspěšném připojení do sítě. Komerční provoz reaktoru má podle společnosti v případě dosažení a úspěšného běhu na plný výkon začít ke konci srpna letošního roku. Zavážení paliva do reaktoru započalo 1. února.

Výstavba reaktoru byla zahájena v dubnu 2017, v září 2018 pak započala výstavba dvou dalších tlakovodních reaktorů APR1400 v blocích 5 a 6 v Shin Kori. Dle plánu má 5. blok vstoupit do komerčního provozu v březnu 2022, o rok později pak má začít komerční provoz 6. bloku. Dva další reaktory APR-1400 jsou momentálně ve výstavbě v jihokorejské elektrárně Shin Hanul. Další čtyři reaktory tohoto typu se staví ve Spojených arabských emirátech v JE Barakah.

Náhrada OPR-1400

APR-1400 je tlakovodní reaktor navržený společností Korea Electric Power Company (Kepco) jako náhrada za starší reaktor typu OPR-1400 s instalovaným výkonem 995 MWe, kterých Jižní Korea vybudovala celkem 12. Podle KHNP mezi přednosti nového typu na základě nashromážděných zkušeností a technologického vývoje patří lepší provoz, bezpečnost, údržba.

Zdroj úvodního obrázku: KHNP

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *