28. leden 2022
Dukovany mimo rozpočet? Schillerová připravuje „únikovou doložku“ pro financování stavby

Ministerstvo financí připravuje variantu financování dostavby jaderné elektrárny Dukovany a takzvaných liniových staveb mimo rozpočet pro případ, kdyby se nestihlo dohodnout s Evropskou unií na rozvolnění fiskálních pravidel. Na Setkání lídrů českého stavebnictví to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
"Jde o dvě, možná tři, 'únikové doložky' pro případ, že se s Evropou nedomluvíme včas nebo nedomluvíme dostatečně. Samozřejmě je to i s vědomím, že se musíme pohybovat pod třemi procenty HDP deficitu veřejných financí. Načetla jsem, abychom dostavbu Dukovan účtovali mimo rozpočet," uvedla.
Tato úniková doložka by se podle ní týkala i takzvaných lineárních staveb, které jsou v zákoně o liniových stavbách. To znamená, že tyto výdaje by do roku 2036 nespadaly do výdajových rámců. Je to pojistka pro případ, že se s Evropou nestihneme domluvit dostatečně nebo včas, dodala.

Sněmovna v březnu úvodním kole podpořila změnu pravidel v zákonech pro sestavování státního rozpočtu. Výdajové rámce se mají nově sestavovat na základě střednědobého růstu čistých výdajů a ne podle stanovené výše maximálního strukturálního salda. Změna vychází z evropské směrnice. Předloha zasahuje do řady zákonů a kromě jiného zpřesňuje pravidla pro rozpočtové hospodaření v případě zhoršení bezpečnostní situace. Opozice obviňovala vládu, že návrhem rozvolňuje rozpočtovou odpovědnost. Schillerová to odmítá.
"Předložený návrh zákona je veden cílem umožnit vládě zajistit v případě definovaných situací finanční zabezpečení potřeb státu a přeskupení peněžních prostředků na nové priority spojené zejména s nezbytnou přípravou státu a zajištěním vzniklých finančních potřeb bezpečnostních sborů a ozbrojených sil," píše vláda v důvodové zprávě.
V současnosti zákon stanovuje výdajové rámce státního rozpočtu na základě maximální hodnoty strukturálního salda, tedy výsledku hospodaření očištěného o vliv hospodářského cyklu a mimořádné dopady. V letošním roce může být maximální strukturální schodek 1,75 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a v roce 2027 nanejvýš 1,25 procenta HDP. V dalších letech zákon omezuje strukturální schodek na jedno procento HDP.
Byl pro vás tento článek užitečný?
Podpořte web a jeho autory symbolickou částkou
Mohlo by vás zajímat
13. květen 2025
20. květen 2025
20. červen 2025
13. říjen 2025
13. říjen 2025
29. květen 2026
1. červen 2026
Komentáře (2)
Tak ještě by mohli dát mimo rozpočet výplatu důchodů a bude vyřešeno.
Jinými slovy, Babiš a jeho Hranolka neumí sestavit rozpočet, aby se vešel do zákonných kritérií a zároveň, aby do něj šlo strčit tyhle velké investice. Tak se rozhodli "řešit" to pomocí tohohle podvádění. Dluhy z toho budou stejně.
Stát si bude půjčovat za 3-5% per annum, aby poskytl prachy na výstavbu. Za kolik vlastně?





