Domů
Jaderné elektrárny
Dukovany neplánovaně odstaví 2. blok kvůli závadě parogenerátoru
Provozovaným jaderným blokům se v tomto období díky mrazům daří a vyrábí více elektřiny; Zdroj: Archiv EDU
Zdroj: Archiv EDU

Dukovany neplánovaně odstaví 2. blok kvůli závadě parogenerátoru

Jaderná elektrárna Dukovany znovu odstaví druhý blok, který je po plánované odstávce v provozu od neděle. Důvodem je možná závada na jednom ze šesti parogenerátorů, kterou odhalily standardně prováděné zkoušky. Blok zůstane odpojený několik dní, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

„Blok se pomalu odstavuje. Ve 12:00 se vydal pokyn k postupnému odstavení a vychlazení bloku. Odpojení proběhne ještě dnes odpoledne,“ řekl ČTK Bezděk.

Po ukončení odstávky se dělají desítky zkoušek a měření, jejichž cílem je ještě před uvedením bloku na plný výkon otestovat a odzkoušet všechna zařízení při testovacích parametrech.

„Některé parametry lze ověřit až po dosažení reálných provozních parametrů při postupném spuštění bloku. Při nich technici zjistili odchylku od očekávaných provozních parametrů u jednoho z parogenerátorů,“ uvedl Bezděk.

Jaderný reaktor Dukovany
Ilustrační foto

Stav zařízení bude podle něho nutné zkontrolovat a případně odstranit závady. Harmonogram prací ČEZ zatím neoznámil.

Plánovaná odstávka druhého bloku začala 17. května. Energetici při ní vyměnili pětinu paliva a zmodernizovali část zařízení. Blok připojili k přenosové soustavě v neděli, štěpnou reakci spustili energetici již v pátek 21. června.

Dukovanská elektrárna pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Letos od začátku roku vyrobila 7,15 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Elektrárna je v provozu od roku 1985, loni dodala 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
energetik
24. červen 2019, 19:28

Už zas parogenerátor v Dukovanech a spousta tajností kolem toho. Jakou asi může mít závadu výměník tepla mezi primárem a sekundárem když je to věc bez pohyblivých částí. Dovedu si představit že je buď ucpaný nebo děravý. Dokáže někdo odtajnit ty časté "odchylky od očekávaných provozních parametrů" na parogenerátorech v Dukovanech a popsat konkrétní problém?

Martin Pácalt
25. červen 2019, 06:31

Já vám sice neumím odpovědět na váš technický dotaz, osobně ale oceňuju na celé situaci to, že když se objeví nějaký problém v JE, prostě se elektrárna(blok) znovu vypne , nikdo nic neláme přes koleno. A to i za cenu finančních ztrát a nebo slovních narážek (ať už domácích nebo přeshraničních).

Andrea Borotea
25. červen 2019, 07:39

Na jeden reaktor 6 parogenerátorů každý 11000 trubičky o délce 15 m. Vyrobeno ve Vítkovicích v současné době v exekuci.

Parogenerátor je v primární zóně.

Spíš to vypadá že se něco nepovedlo při rekonstrukci na zvýšení výkonu rozhodně je to větší problém než Čapí hnízdo.

Ivan Novák
25. červen 2019, 09:09

Občas některá trubička parogenerátoru začne sáknout, měřidla zjistí na sekundární straně nuklidy, které by tam být neměly. Při odstávce pak technik trubku zaslepí špuntem. Bohužel, někdy nutno akci zopakovat, dít by se nemělo, ale stane se. Projektový teplosměnný povrch parogenerátoru je naddimenzovaný, právě aby zaslepení několika (desítek) trubek výroba vůbec nepoznala.

Ondřej
25. červen 2019, 10:00

V podstatě je to jednoduché ????Jak se takový parogenerátoru lepí? Nebo to jde svařit?

Andrea Borotea
25. červen 2019, 10:56

Otevře se víko do trubičky se dá špunt a zavaří se a tak to zůstane až do 2035 nebo déle.

Zatím je zašpuntováno pouze asi 400 trubiček tedy necelé 1% z celkového počtu. Na funkci to nemá vliv.

Na ETE je to podobné.

Andrea Borotea
25. červen 2019, 10:01

Pár hodin po opětovném najetí a tedy tlakové zkoušce... Třeba za to můžou vibrace po zvýšení výkonu nebo začali šetřit snížili odkal odluh....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se