Domů
Jaderné elektrárny
EDF a KHNP do úterý dají nabídky v jaderném tendru, stát zjistí cenu více bloků
Jaderná elektrárna Dukovany

EDF a KHNP do úterý dají nabídky v jaderném tendru, stát zjistí cenu více bloků

Stát už v příštích dnech zjistí, na kolik vyjde výstavba více jaderných bloků v Česku. V úterý vyprší termín na podání závazných nabídek na jejich vybudování, zájem mají francouzská EDF a korejská KHNP. Obě firmy už potvrdily, že nabídky podají. Polostátní společnost ČEZ, která má tendr na starosti, následně nabídky zanalyzuje a v červnu by je měla předat vládě. Ta by pak měla rozhodnout, kdo bude vítězem tendru a zároveň kolik bloků by se v budoucnu mělo v České republice celkově postavit. První z nich by měl podle současných plánů stát do roku 2036.

K podání závazných nabídek na více reaktorů vláda vyzvala EDF a KHNP na konci letošního ledna. Rozhodla tak po analýze prvních nabídek na stavbu jednoho reaktoru v Dukovanech, jejich součástí byly i nezávazné opce na další bloky. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházely až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny neuvedl. Z trojice uchazečů o jaderný tendr naopak vypadla severoamerická firma Westinghouse, která podle kabinetu nesplnila podmínky původního tendru.

Termín pro podání rozšířených závazných nabídek byl původně stanoven na 15. dubna. Po žádosti EDF však byl nakonec posunut na konec dubna. V souvislosti s novým termínem obě oslovené firmy potvrdily, že svou nabídku podají.

S výstavbou více bloků počítají i strategické dokumenty vlády k energetice. Dva nové boky by podle nich mohly vzniknout v Dukovanech a dva v Temelíně.

Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Nabízené ceny v prvotních nabídkách zástupci vlády odmítli komentovat. Někteří ekonomové v lednu odhadovali, že stavba čtyř reaktorů by mohla vyjít až na dva biliony korun.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(43)
Miloslav Černý
28. duben 2024, 14:05

I kdyby získali příznivější cenu, tak tu cenu nejenom vyrovná nepotřebnost těcto zdroju tzn neekonomičnost provozu., pří nástupu rozvoje OZ, včetně nových druhů akumulace. V krajním případě máme v rezervě možnost prodloužení stávajících jader. mamutů, případně SMR, které budou cílit na levnějří pořízení, navíc je lze podstatně lépe zabezpečit. A to se nezmiňuji o plynu kterého bude s přibývající kapacitou OZ dostatek Pěkně se ten náš národ nechává manipulovat politiky, kterým to v té době bude moci být úplně jedno. Odpovědnost ponesou jiný. Národ přežil horší časy, přežije i tyto.

Jenyk
29. duben 2024, 05:43

Jak ta hesla krásné zní...všeho bude dostatek, jen to musíme pojmout správně ideologicky. Takže velkoryse zanedbáme třeba to, že jaderky mají stanovenou dobu životnosti, že SMR jsou taková paní Columbová, že poptávka po plynu vyžene jeho ceny a staneme se závislými na ne úplně hezkých režimech (příklad Ruska nám evidentně nestačil), že vůbec ani náznakem neznáme ekonomicky a technicky vyhovující způsoby akumulace elektřiny. Svět bude krásně zelený a basta fidli! Závěry 78. zeleného sjezdu splníme, zpět ani krok!

Tomáš Foldyna
29. duben 2024, 12:57

"pří nástupu rozvoje OZ, včetně nových druhů akumulace" - až akumulace nastoupí, tak fajn. Nicméně si nemyslím, že bychom ani potom neměli uplatnění pro několik dalších GW eletřiny ze zdroje 27/7/skoro 365 , zvláště pokud chceme elektrifikovat mnoho dalších činností, vyrábět množství vodíku atd.

Petr Zelený
29. duben 2024, 13:18

Co jsou ty nové druhy akumulace ? Teď ČEZ s velkou slávou otevřel akumulaci 9,45 MWh za 200 milionů. To je akorát tak ke dvěma rodinným domům, aby si z léta schovali energii na zimu. Kdyby cena byla na jednom promile, tak by s tím šlo pracovat. Časem se jistě podaří takovou akumulaci vymyslet, postavit na to továrny apod. ale nějakou dobu potrvá. Zatím nemáme ani fyzikální princip takové akumulace a to může být klidně i 50-70 let a do té doby dočasně nějaký zdroj potřebujeme ... Nebo jakou akumulaci jste měl na mysli ?

Miloslav Černý
29. duben 2024, 14:43

Určité náznaky nových způsobů akumulací už občas projdou embargem nastaveného utajení. Jde tady o přeci jenom velký byznys.

Bob
29. duben 2024, 15:10

Pochlubte se. Už jednou jsem Vám psal, že jsem "jedno ucho".

To třeba takový Bil Gates (společnost terrapower) v současnosti staví JR nové generace. Přitom veřejně slibuje, že budou levnější, rychleji postavené, bezpečnější, s nízkým množstvím a poločasem rozpadu vyhořelého paliva a nadto ještě vysokou flexibilitou výkonu.

hrot24.cz/clanek/gates-zacne-stavet-sodikovy-jaderny-reaktor-v-usa-bude-levny-a-bezpecny-slibuje

Tak kolik se staví těch Vašich nových přelomových akumulací?

Baton David
29. duben 2024, 13:42

také se přidávám s dotazem jakou akumulaci máte na mysli? 10kWh baterie co se instalují s fve na rodinné domy? pokud vydrží baterie 3000 cyklů, protaháte v ideálních podmínkách a se zanedbáním ztrát 30MWh, za 100 000 Kč (baterie) + další náklady, s rizikem že se to vystolicuje dříve než nacykluje 3000, a rizikem že porucha může skončit i katastrofou, to je tedy moc pěkná akumulace!

Jirka Líska
29. duben 2024, 13:56

@Baton David 29. duben 2024, 13:42

Dnes běžně prodávané AKU k domácím FVE mají 6000-10000 cyklů na 90% DOD.

Uvádí se, že ročně se v průměru udělá cca 250-300 cyklů, tedy cyklická životnost je min. 20 let.

Samozřejmě riziko poruchy je vždy, tak jako u každého výrobku.

Bob
29. duben 2024, 14:52

Dobrá, to je akumulace v průběhu dne. Sice dost drahé, ale jde to. Jenže porovnáváme s JE, takže prosím ještě akumulaci dlouhodobou z léta na zimu. A uveďte náklady třeba pro velikost akumulace pro typický RD, když už jsme u těch domácích FVE.

Jirka Líska
29. duben 2024, 15:27

@Bob 29. duben 2024, 14:52

Poupravil jsem jen údaje od p. Batona, nic víc:-)

Bob
29. duben 2024, 16:36

No právě: nic víc.

Takže v podstatě klamné porovnání na nic (zamlčují se ty větší náklady navíc do zatím v podstatě neexistující technologie).

Takže znovu Černý a Líska: jaké relevantní akumulace a s jakými náklady, ať můžeme porovnat s novými bloky, jejichž cenu se snad brzo dozvíme.

Jirka Líska
29. duben 2024, 19:36

@Bob 29. duben 2024, 16:36

Boha jeho, nechtěl jsem nic porovnávat.

Poupravil jsem jen uváděné parametry akumulátorů s 3000 cykly, že je to dávno jinak.

Bob
29. duben 2024, 20:07

Jste v diskusi o jaderném tendru a stále ještě reagujeme na výrok "pří nástupu rozvoje OZ, včetně nových druhů akumulace"

Miloslav Černý 28. duben 2024, 14:05

A já se pořád Vás obou ptám jaké nové druhy akumulace, aby OZE + akumulace mohly nahradit (prokázat nepotřebnost) těch "jaderných mamutů" jak píše pan Černý.

Cykly akumulátorů jste sice opravil (ono taky záleží jaké jsou to akumulátory, že), ale to je stejně málo významné. Dražší akumulátory prostě vydrží déle, ale stále to neřeší problém akumulace OZE.

Jirka Líska
1. květen 2024, 12:01

@Bob 30. duben 2024, 11:23

Ne nespadl, nebojte:-)

Takže vy věříte tomu, že za 5 let bude nutné tohle vše řešit na výstavbu s termínem realizace za dalších 10 let?:-)

To je totiž jádro sporu:-)

Bob
1. květen 2024, 12:54

První jaderný blok 1 GW je plánován dostavět za 12 let.

Pokud chcete mít do té doby vyřešeno OZE + krátkodobá + dlouhodobá akumulace ve velkých stavbách s odpovídající výrobou (a akumulací), tak je nezbytné v nejbližší době to začít připravovat. Za těch zhruba 5 let musíte mít připraven projekt s komerčním řešením a většinu povolení.

Není možné, abyste pro povolování a žádosti o dotace u našich orgánů i EU přišel s něčím jako:

Chci postavit OZE elektrárnu s akumulací, ale zatím na to nemám územní rozhodnutí, v územním plánu dotčené obce pro to nejsou určeny pozemky, nemám EIA, nemám projekt, není přívodní vedení o potřebné kapacitě a ještě nevím, jestli nám to povolí, ještě nevím jaká tam bude technologie aku (prý v laboratořích mají připraveno něco revolučního), nevím kolik to všechno bude stát, takže vlastně ani nevím o jakou investiční podporu budu žádat.

P.s. Nový blok Dukovany čekal na notifikaci podpory od EU bez několika dní 2 roky. Tolik k termínům.

Jirka Líska
1. květen 2024, 21:38

@Bob 1. květen 2024, 12:54

Copak o to, plán je to hezký, uvidíme jaká bude realita.

A jelikož se na "kdyby" nehraje, nemá smysl se tu dále dohadovat co bude za 10+ let.

Ono to totiž nakonec může být všechno jinak:-)

Ale můžeme se tu sejít za těch 5 let a popovídat i o průběžném stavu:-)

Bob
1. květen 2024, 23:56

Tím Vám chci sdělit, že i pro OZE a akumulaci musíte uvažovat technologie komerčně dostupné a ceny současné, maximálně tak za 5 let, pokud chcete porovnávat se stavěným novým blokem Dukovan.

Uvidíme, kdo vyhraje. Korejci umí stavět bez většího zpoždění a navýšení ceny.

I u souboru větších staveb pro OZE a akumulaci je lehce možné zpoždění. Viz povolovací doby, aktivisté proti všemu a odvolávání se proti výsledkům soutěží. Koneckonců i technické problémy u nových technologií, jako je elektrolýza a skladování vodíku jsou pravděpodobné.

Nemůžete spoléhat, jak se často píše na nějaké budoucí "zázračné" technologie, nebo na jiné a ještě k tomu podstatně nižší ceny za X (desítek) let při zdražování všech materiálů.

Jirka Líska
2. květen 2024, 07:57

@Bob 1. květen 2024, 23:56

Proč bych musel uvažovat technologie komerčně dostupné a ceny současné, maximálně tak za 5 let?:-D

To vám předsi může být jedno, vždyť se nemůže nic zásadně nového v akumulaci vymyslet, natož aby to zlevnilo:-)

Mně se líbí, jaké máte všechny možné starosti o OZE, akumulaci, elektrolýzu atd., ale u JE zřejmě nemáte obavy žádné a myslíte si, že se postaví včas a snad dokonce i v plánovaném rozpočtu:-)

Bob
2. květen 2024, 13:15

ad Líska

"Proč bych musel uvažovat technologie komerčně dostupné a ceny současné, maximálně tak za 5 let?:-D"

Vy jste nečetl moje předchozí příspěvky, nebo hrajete "blbého a ještě blbějšího"

Protože stavba toho všeho, navíc v dimenzích jaderného bloku také nějaký ten rok trvá.

A ještě před začátkem stavby musíte mít spoustu povolení a žádat o podporu.

A k tomu musíte předem doložit projekt se všemi parametry, včetně ceny.

A to samozřejmě musí vycházet z dostupné komerční technologie v současných cenách. Ne z nějakých fantasmagorií. Výstavba OZE možná o cca 5 let kratší (a to je velký optimismus kvůli provázanosti více staveb OZE + akumulace oproti jednomu bloku JE), proto ten posun o max. 5 let.

Jirka Líska
2. květen 2024, 15:27

@Bob 2. květen 2024, 13:15

Ano četl, několikrát, píšete to stále dokola:-)

Vy si nejste ochoten připustit, že nyní předvídat stav OZE a kumulace za 10+ let je střelba od boku a tedy se nemá smysl se nad tím dohadovat.

Já jsem k tomu již napsal vše, co jsem chtěl.

Bob
2. květen 2024, 16:42

No vidíte, píšu to stále znova a vy stále znova máte potíž pochopit psaný text:

Když něco velkého (včetně OZE a akumulace) chcete mít postaveno za 12 let, je nejvyšší čas už nyní činit první kroky a tak asi za 5 let už mít připraven projekt se všemi specifikacemi a cenami. Takže podle stavu nejpozději za 5 let.

Jirka Líska
29. duben 2024, 21:00

@Bob 29. duben 2024, 20:07

Při vší úctě, vy mi nebudete diktovat o čem mám diskutovat.

Pokud vás to nějak irituje, tak mé příspěvky klidně ignorujte.

Ale mám dobrou náladu, tak vám nabídnu, že se tu klidně můžeme za 15-20 let sejít a porovnat nové bloky JE v ostrém provozu se způsoby a objemy akumulace energie a porovnat vhodnost nebo nevhodnost jejich stavby a provozu:-)

Bob
29. duben 2024, 21:23

Při vší úctě, jestli chcete adorovat akumulátory k OZE, vyberte si na to diskusi pod jiným článkem, než o JE. A když už dáváte flame k článku o JE, tak aspoň v kontextu k nim a k obsahu vlákna.

Jirka Líska
29. duben 2024, 21:37

@Bob 29. duben 2024, 21:23

Jsme v diskuzi pod článkem o nových blocích JE a řešíme akumulaci OZE z pohledu realizovatelnosti, vhodnosti, velikosti, ceny atd..

Tedy má nabídka je v kontextu s obsahem vlákna a nejedná se o žádný flame.

Bob
29. duben 2024, 22:37

Jsme v diskusi o nabídkách na jaderný tendr. První blok by měl být dostavěn za cca 10 let.

Můžeme se tedy sejít už za cca 5 let, protože i ta stavba aku zabere se všemi povoleními min. 5 let. Takže za těch cca 5 let by měla být hotová položková nabídka s projektem na aku.

A já se s Vámi klidně vsadím, že ani za 5 let nebude komerčně dostupná žádná nová zázračná akumulace, tak, aby to pro výrobu odpovídající novému bloku bylo v kombinaci FVE (nic jiného se nestaví) + krátkodobá + dlouhodobá akumulace celkově levnější. Obojí počítejte bez podpory, nebo se stejnou podporou/MWh vyrobené elektřiny.

Dnes třeba na FVE investiční dotace 50% uznatelných nákladů. Co kdybychom to aplikovali na JE? To by se stavělo, to by bylo podstatně méně nákladů na úvěr.

Jirka Líska
3. květen 2024, 07:45

@Bob 2. květen 2024, 16:42

Když v tom děláte, čistě hypoteticky.

Zítra dostanete na stůl poptávku na projekt a realizační rozpočet větší FVE, včetně AKU.

Investor bude mít požadavek, že ji chce začít stavět za 6 let a hotovou za 7.

Dokážete zpracovat konkurenceschopný projekt včetně ostrého rozpočtu, ve kterém se zaručíte (nesplnění bude znamenat obrovskou pokutu), že se žádná uvedená technologie výrobků nebude měnit, bude vše dodáno dle VV a že uvedená cena bude nejvýše přípustná?

Bob
3. květen 2024, 13:43

Už jsem nechtěl reagovat, ale nový článek potvrzuje, co jsem psal o termínech:

oenergetice.cz/vodik/vychodonemecke-doly-planuji-vystavbu-vodikove-infrastruktury

Je to jen jedna komponenta z OZE + krátkodobá + dlouhodobá akumulace, kterýžto soubor by mohl být srovnáván s JE. Synchronizace všeho by byla ještě daleko časově a administrativně náročnější.

Pokud chtějí mít připojeno 2030, musí začít stavět příští rok.

Nepřímo z textu vyplývá, že už musejí mít hotovou dokumentaci (chystají se žádat o notifikaci podpory u EU) a koneckonců ji potřebují i pro stavební povolení, EIA atd.

To znamená Líska a podobní: žádné převratné technologie za 10+let, ale současné.

Pokud byste chtěl dostavět v době plánované dostavby bloku JE 2036, tak technologie komerčně dostupné max. za 5 let.

Jirka Líska
3. květen 2024, 13:59

@Bob 3. květen 2024, 13:43

Hezké, ale asi jsem přehlédl vaši odpověď, jestli budete schopen můj hypotetický projekt zpracovat.

A co si myslíte, že se stane se zakázkou, pokud se projektovaná technologie přestane za 5 let vyrábět?

Bob
3. květen 2024, 15:17

To Jirka Líska 3. květen 2024, 07:45

Jenže já nepsal o situaci, že vědomě bude někdo čekat od vypracování dokumentace do počátku stavby 6 let.

Já psal o tom, že pokud chcete dostavět za 12 let, nejpozději za 5 let musíte mít dokumentaci a co nejdříve začít stavět. Protože, jak jste četl v článku, takový blok plynové elektrárny se staví 5-6 let. (Pro p. Lísku speciálně 5+6=11 a to není započten čas na kolečko povolení a žádostí o dotaci).

To že se to ještě zpozdí na stavebním povolení, EIA, žádosti o dotaci a notifikaci je další věc. Jak už jsem psal třeba notifikace tvá i 2 roky.

Váš případ s odložením stavby, pokud by k němu z nějakých důvodů došlo, je také řešitelný.

Vypracuje se dokumentace (samozřejmě dle dostupných řešení a výrobků). A podá se žádost o stavební povolení (o dotaci, EIA, notifikaci, atd.). V projektu a položkovém rozpočtu už kvůli soutěži o zakázku nemáte nikdy přímo typ a výrobce součástky. Je to určeno obecně. (tedy např. ne panel Solidsun 250 W, ale jen FV panel 250 W). Ceny v projektu a rozpočtu jsou orientační (dávají se k žádosti o dotaci) a máte druhý rozpočet slepý.

Konkrétní výrobky s cenami vyplní do slepého rozpočtu soutěžící firma.

Menší změny v projektu, to problém nebývá, řeší se na dokumentací konečného provedení pro kolaudaci. Pokud je změna významnější, konzultujete se stavebním úřadem, poskytovatelem dotace, notifikujícím úřadem, atd. Záleží na nich, zda změnu povolí, nebo budete celé kolečko dělat znovu. Případně Vám zruší dotaci.

Jirka Líska
3. květen 2024, 17:18

@Bob 3. květen 2024, 15:17

Vzdávám to.

Je pátek, vyhráváte bludišťáka za snahu a obsáhlé elaboráty.

Bob
3. květen 2024, 18:51

Chtěl jste vysvětlit a to jsem to ještě zkrátil.

Mohl bych Vám ještě vyprávět, co se stane, když změníte projekt. Třeba nový posudek od požárníků a pro revizi elektro, když už se jedná o výrobu, nebo akumulaci elektřiny.

Jirka Líska
3. květen 2024, 21:01

@Bob 3. květen 2024, 18:51

Hlavně už to nevyprávějte, vím o tom své:-)

Spolupracuji na nabídkách do VŘ a co horší i backoffice pro jejich předávání:-D

A vím, že sehnat výrobky co jsou v projektu starém 2 roky a pod dotacema je často na změnové listy, náhrady a dodatky k SOD.

A nad kvalitou PBŘ člověk někdy taky jen žasne.

No nic, jdeme dál:-)

Bob
3. květen 2024, 21:58

Tím spíše jste neměl dělat toho "blbého a ještě blbějšího"

Jirka Líska
30. duben 2024, 07:32

@Bob 29. duben 2024, 22:37

Nemá cenu řešit kolik čemu bude trvat jaké povolení a jaké jsou nabídkové ceny.

Právě pro vyloučení všech pochybností to má smysl porovnávat až v době, když je to reálně postavené, zprovozněné a zaplacené.

A já se klidně vsadím, že nový blok JE za 10 let kompletně dostavěný nebude:-)

Řešit úroveň technologie AKU za 5 let je z tohoto pohledu taky k ničemu.

Bez veřejné podpory se tu JE nikdy stavět ani nezačne:-)

Bob
30. duben 2024, 11:23

Že nemá (za 5 let) cenu řešit nabídkovou cenu a projekt aku?

Vy jste spadl z višně? Já se podílel na přípravě dotovaných projektů, tak o tom něco vím.

Vše v energetice a zvláště co se týká OZE s akumulací se neobejde bez dotací.

Přičemž ty větší akce o kterých se bavíme vyžadují individuální notifikaci podpory u EU. Na to počítejte, když to půjde dobře nejméně půl roku. To ale znamená, že už v tomto stadiu musíte mít hotové, nebo alespoň v běhu EIA. Kdybyste nevěděl, tak to obnáší:

1. Oznámení

2. Zjišťovací řízení

3. Dokumentace

4. Veřejné projednání

5. Posudek

6. Závazné stanovisko

To znamená, že hned na počátku musíte mít jasno o technologii a představu o její ceně. Potřebujete to jak pro EIA, tak pro žádost o notifikaci podpory a žádost o podporu.

Kromě toho se většinou soutěží o cenu výstavby. Podkladem je projekt se slepým položkovým rozpočtem.

A počítejte s tím, že do EIA Vám hodí vidle nějací aktivisté kvůli kuňce, co byla údajně vidět na té lokalitě, případně i bez udání důvodu. A začne nové kolečko.

Podobně v soutěži, zvláště na prestižní zakázku, se nějaký neúspěšný pravděpodobně odvolá a bude se to táhnout několik let.

Připomínám, že se nebavíme o nějaké akumulaci v RD, která ani nepotřebuje stavební povolení, ale o velkých stavbách ve výkonech řádu jednotek GW, kde u OZE s patřičnou akumulací musíte sladit vlastně 3, pravděpodobně i více staveb a všechnu administrativu absolvovat několikrát. OZE zdroj (pravděpodobně velké solární parky), velké bloky akumulátorů a velké bloky elektrolyzérů, zásobníky vodíku a plynové vodíkové bloky. Pokud to nebude u sebe, tak ještě propojovací vedení.

Jirka Líska
4. květen 2024, 17:38

@Bob 3. květen 2024, 21:58

To si špatně vykládáte, já nic takového nedělal.

Právě proto, že vím, jak jde vývoj v této oblasti dopředu, jak se všechno rychle mění, typy, parametry atd. tak jsem zpochybňoval ty projekty na mnoho let dopředu.

Máte na to jiný názor a tím bych to uzavřel.

Bob
5. květen 2024, 16:30

No za 10 let ten jaderný blok nebude, je plánován za 12. Pan Líska zase ztrácí paměť, nebo neumí počítat? Speciálně pro něj a OZE jsem psal: "Pro p. Lísku speciálně 5+6=11" (+ čas na administrativu).

Jak to dopadne, to teprve uvidíme, ale Korejci termín i náklady dodržet umí.

Všechny ty lhůty na povolení a žádosti (včetně dotace a její notifikace u EU) jsou realitou, i pro větší stavby OZE a souvisejících.

V naší situaci, kdy pravděpodobně dojde k odstavení velkého výkonu v uhlí už za 2-3 roky a tvrzení příznivců OZE, jak rychle se staví, bych tedy od nich očekával, že začnou hned a hromadně stavět kombinace OZE + krátkodobá + dlouhodobá akumulace v objemu nového jaderného bloku, aby dostavěli dříve, než jádro. Optimálně za ty 3 roky.

Já se zase vsadím, že hlavně dlouhodobá akumulace nebude v takovém výkonu a množství výroby pro zimu hotová ani za těch 12 let.

Jo, FVE se s podporou asi postaví i více (a utopí se tam s malým užitkem spousta peněz), ale ty nám v zimě budou víte na co...

Nefi
29. duben 2024, 21:50

Jádro jako nejdražší zdroj nám zajistí tu nejdražší energii.

Pokud to má někdo vyhrát, tak raději Korejci. Ti snad rozpočet překročí pouze rozumně, u Francouzů máte jistotu, že to budou násobky.

Přitom je řešení jednoduché. Prodloužit stávající jádro na 70 let (ano, to co dnes vyrábí za 30€), 4GW plynu k regulaci sítě zcela dostačující a k tomu pár desítek GW slunce a něco k deseti GW větru a k tomu power2gas (zelený metan, čpavek, vodík). Posílení přenosové a distribuční sítě. A získáte mix, který bude vyrábět pod 100€.

Místo toho budeme mít obludu, kterou dostavíme s desetiletým zpožděním a vyrábět to bude za 150-180€

Bob
29. duben 2024, 22:55

1) Není vůbec jisté, zda by mohl být provoz stávajících reaktorů prodloužen na 70 let. Ať už z důvodů technických, nebo politických. Rakušané budou protestovat proti tak starým reaktorům určitě.

2) Je otázka, zda se vyplatí kvůli prodloužení o dalších 10 let dělat velkou a nákladnou přestavbu starých reaktorů. Například výměna parogenerátorů, kabeláže, nový řídící systém.

4 GW v zemním plynu bude už v té době nepřijatelné. Ve vodíku velmi drahé.

Zelený metan, čpavek, to bude ještě dražší, zvláště z dovozu. V Evropě bude zelený vodík nedostatkový. I Němci počítají s masovými dovozy.

To se v zimě dostanete na ceny přes 200 €/MWh, v létě přes poledne budou nízké, blízko 0, ráno a večer něco mezi tím.

Naopak elektřina z jádra bude podstatně levnější. Jednak ani z nových nebude pravděpodobně tak drahá, jak uvádíte, ale hlavně to bude vážený průměr z nových a starých bloků (a ty jsou jak sám víte hodně nízké).

Ivan
30. duben 2024, 08:46

posílit přenosové a distribuční sítě, jo kdyby to bylo tak jednoduché, ale nikdo nechce stožáry na pozemku, nebo se na ně koukat z okna.

Vladimír Krteček
30. duben 2024, 10:58

Tak at se daji do zeme. Nebudou na to padat stromy a snih.

richie
30. duben 2024, 15:34

Nefi 29. duben 2024, 21:50

Jádro jako nejdražší zdroj nám zajistí tu nejdražší energii.

to vam kde nahovorili take bludy? pri rozumnej stavbe je to najlacnejsi zdroj hned po fosilnych (v prepocte na kWh stabilnej dodavky)

Přitom je řešení jednoduché. Prodloužit stávající jádro na 70 let (ano, to co dnes vyrábí za 30€), 4GW plynu k regulaci sítě zcela dostačující a k tomu pár desítek GW slunce a něco k deseti GW větru a k tomu power2gas (zelený metan, čpavek, vodík). Posílení přenosové a distribuční sítě. A získáte mix, který bude vyrábět pod 100€.

velmi naivna predstava, ak s tym sluncem a vetrem - teda nahodou vyrobou, chcete riesit lokalne P2G, tak si tu vyslednu cenu elektriny mozete kludne nasobit

richie
30. duben 2024, 15:36

chybicka s vloudi .. nizsie zopakovany odstavec mal byt zvyraznenyitalic ako citacia:

"..Přitom je řešení jednoduché. Prodloužit stávající jádro na 70 let (ano, to co dnes vyrábí za 30€), 4GW plynu k regulaci sítě zcela dostačující a k tomu pár desítek GW slunce a něco k deseti GW větru a k tomu power2gas (zelený metan, čpavek, vodík). Posílení přenosové a distribuční sítě. A získáte mix, který bude vyrábět pod 100€.."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se