EDF plánuje prodloužit životnost jaderné elektrárny Sizewell B o 20 let
Společnost EDF Energy zahájila kroky k prodloužení provozu jaderné elektrárny Sizewell B. Blok s výkonem 1200 MW měl původně ukončit provoz v roce 2035, provozovatel chce jeho odstavení odložit až na rok 2055. Po roce 2028 bude Sizewell B ve Spojeném království jedinou současnou jadernou elektrárnou v provozu. V roce 2026 by měl být spuštěn nový jaderný blok Hinkley Point C.
Energetická společnost EDF Energy oznámila, že zahájila kroky k prodloužení provozu britské jaderné elektrárny Sizewell B o 20 let. Tlakovodní reaktor s výkonem 1200 MW vstoupil do komerčního provozu v roce 1995 a jeho plánovaná životnost činí 40 let. V případě prodloužení by pak elektrárna mohla vyrábět elektřinu až do roku 2055.
„Elektrárna Sizewell B je důležitým národním aktivem, které pomáhá dodávat čistou a nezávislou elektřinu. EDF aktivně zkoumá možnost prodloužení životnosti elektrárny o 20 let, abychom její výrobu využívali do roku 2055. Konečné investiční rozhodnutí se očekává do roku 2024," uvedl Paul Morton, ředitel pro jadernou energetiku EDF.
Zástupci Sizewell B budou nyní jednat s průmyslovými regulátory, Úřadem pro jadernou bezpečnost a Agenturou pro životní prostředí. Jaderná elektrárna bude systematicky kontrolována a partneři identifikují oblasti, které budou potřebovat investice k udržení bezpečné a spolehlivé výroby do roku 2055.
„Jsem hrdý na náš tým a na práci, kterou v elektrárně odvádí, aby zajistil, že Sizewell B bude i nadále vyrábět nízkouhlíkovou elektřinu, na které jsme všichni závislí," řekl Robert Gunn, ředitel elektrárny Sizewell B.
Britská jaderná flotila se tenčí
Ve Spojeném království je v současné době v provozu osm jaderných bloků, které byly uvedeny do provozu v letech 1976 až 1995. Nejstarší z nich, Hinkley Point B, by měl přestat vyrábět elektřinu letos v červnu. Ve výstavbě jsou dva bloky v Hinkley Point C s plánovaným uvedením do provozu v roce 2026.
Do roku 2028 přitom mají být odstaveny všechny současné elektrárny až na Sizewell B. EDF pak plánuje v rámci nové jaderné elektrárny Sizewell C postavit dva bloky typu EPR. Vláda s jadernou energetikou počítá zejména s ohledem na dosažení cíle uhlíkové neutrality.
Mohlo by vás zajímat:
Angličanům nic jiného nezbývá.
A Francie dopadne s jadernými elektrárnami podobně jako Anglie. Jen Francie začala budovat JE později, tak ji to potká později (to ukončení provozu starých JE a nová náhrada novými reaktory v mnohem menším měřítku).
Jaderná energetika nedokázala splnit očekávání do ní vkládané za těch 70 let, nyní už ve světě se vyrábí více elektřiny ze slunce, větru a vody (výroba elektřiny z FVE plus VtE plus VE již předehnala celosvětovou výrobu elektřiny z JE)
a hlavně: výroba z OZE neustále rychle roste.
Opět úplný nesmysl, britské reaktory Maxnox a AGR jsou zcela odlišné konstrukce než reaktory tlakovodní, jejichž životnost zkracuje grafit v aktivní zóně, ve francouzských tlakovodních reaktorech, stejně jako v zatím jediném zmiňovaném britském tlakovodním reaktoru Sizewell B, žádný grafit není. Proto je možné životnost Sizewellu B stejně jako francouských reaktorů výrazně prodlužovat, zatímco ostatních britských reaktorů prakticky nikoliv.
A Británie plánuje naopak podíl jádra zvyšovat ze současných necelých 7 GW až na 24 GW.
Je zavádějící porovnávat 3 různé zdroje dohromady (vítr, slunce, voda) s jedním (jádro).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se