Domů
Jaderné elektrárny
EDF plánuje prodloužit životnost jaderné elektrárny Sizewell B o 20 let
Zdroj: John Fielding

EDF plánuje prodloužit životnost jaderné elektrárny Sizewell B o 20 let

Společnost EDF Energy zahájila kroky k prodloužení provozu jaderné elektrárny Sizewell B. Blok s výkonem 1200 MW měl původně ukončit provoz v roce 2035, provozovatel chce jeho odstavení odložit až na rok 2055. Po roce 2028 bude Sizewell B ve Spojeném království jedinou současnou jadernou elektrárnou v provozu. V roce 2026 by měl být spuštěn nový jaderný blok Hinkley Point C.

Energetická společnost EDF Energy oznámila, že zahájila kroky k prodloužení provozu britské jaderné elektrárny Sizewell B o 20 let. Tlakovodní reaktor s výkonem 1200 MW vstoupil do komerčního provozu v roce 1995 a jeho plánovaná životnost činí 40 let. V případě prodloužení by pak elektrárna mohla vyrábět elektřinu až do roku 2055.

„Elektrárna Sizewell B je důležitým národním aktivem, které pomáhá dodávat čistou a nezávislou elektřinu. EDF aktivně zkoumá možnost prodloužení životnosti elektrárny o 20 let, abychom její výrobu využívali do roku 2055. Konečné investiční rozhodnutí se očekává do roku 2024," uvedl Paul Morton, ředitel pro jadernou energetiku EDF.

Zástupci Sizewell B budou nyní jednat s průmyslovými regulátory, Úřadem pro jadernou bezpečnost a Agenturou pro životní prostředí. Jaderná elektrárna bude systematicky kontrolována a partneři identifikují oblasti, které budou potřebovat investice k udržení bezpečné a spolehlivé výroby do roku 2055.

 „Jsem hrdý na náš tým a na práci, kterou v elektrárně odvádí, aby zajistil, že Sizewell B bude i nadále vyrábět nízkouhlíkovou elektřinu, na které jsme všichni závislí," řekl Robert Gunn, ředitel elektrárny Sizewell B.

Britská jaderná flotila se tenčí

Ve Spojeném království je v současné době v provozu osm jaderných bloků, které byly uvedeny do provozu v letech 1976 až 1995. Nejstarší z nich, Hinkley Point B, by měl přestat vyrábět elektřinu letos v červnu. Ve výstavbě jsou dva bloky v Hinkley Point C s plánovaným uvedením do provozu v roce 2026.

Do roku 2028 přitom mají být odstaveny všechny současné elektrárny až na Sizewell B. EDF pak plánuje v rámci nové jaderné elektrárny Sizewell C postavit dva bloky typu EPR. Vláda s jadernou energetikou počítá zejména s ohledem na dosažení cíle uhlíkové neutrality.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Deziluze z malých jaderných reaktorů? Americký NuScale sliboval levnou elektřinu, ale nevyšlo to
1. prosinec 2022, 15:30
Jaderný obr na Vysočině. Francouzi ukázali, jak by vypadaly Dukovany v jejich režiii
1. prosinec 2022, 12:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vojvodik Petr
11. duben 2022, 13:03

Angličanům nic jiného nezbývá.

Milan Vaněček
12. duben 2022, 08:53

A Francie dopadne s jadernými elektrárnami podobně jako Anglie. Jen Francie začala budovat JE později, tak ji to potká později (to ukončení provozu starých JE a nová náhrada novými reaktory v mnohem menším měřítku).

Jaderná energetika nedokázala splnit očekávání do ní vkládané za těch 70 let, nyní už ve světě se vyrábí více elektřiny ze slunce, větru a vody (výroba elektřiny z FVE plus VtE plus VE již předehnala celosvětovou výrobu elektřiny z JE)

a hlavně: výroba z OZE neustále rychle roste.

Emil
12. duben 2022, 09:28

Opět úplný nesmysl, britské reaktory Maxnox a AGR jsou zcela odlišné konstrukce než reaktory tlakovodní, jejichž životnost zkracuje grafit v aktivní zóně, ve francouzských tlakovodních reaktorech, stejně jako v zatím jediném zmiňovaném britském tlakovodním reaktoru Sizewell B, žádný grafit není. Proto je možné životnost Sizewellu B stejně jako francouských reaktorů výrazně prodlužovat, zatímco ostatních britských reaktorů prakticky nikoliv.

A Británie plánuje naopak podíl jádra zvyšovat ze současných necelých 7 GW až na 24 GW.

nikdo
12. duben 2022, 12:53

Je zavádějící porovnávat 3 různé zdroje dohromady (vítr, slunce, voda) s jedním (jádro).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se