Domů
Jaderné elektrárny
Průtahy v odstávkách jaderných elektráren způsobují růst ceny elektřiny ve Francii
Jaderná elektrárna Chooz. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chooz_-_Centrale_nucl%C3%A9aire_-1.jpg

Průtahy v odstávkách jaderných elektráren způsobují růst ceny elektřiny ve Francii

Cena elektřiny ve Francii pro dodávku v listopadu včera významně vzrostla vlivem prodloužení odstávek některých jaderných reaktorů a vzniku nových neplánovaných odstávek.

Cena elektřiny baseload pro dodávku v listopadu ve čtvrtek ráno vzrostla na 64,2 Eur/MWh po té, co de po středeční uzávěrce pohybovala na úrovni 61,35 Eur/MWh. Cena peakload dodávky vzrostla z 80 Eur/MWh na 85 Eur/MWh.

Společnost EDF odložila znovu spuštění 1,5GW jaderného reaktoru Chooz 2 na 2. listopadu, podle původních předpokladů měl být reaktor spuštěn 21. října. Zároveň došlo k neplánované odstávce reaktoru Chooz 1, která potrvá do 15. října.

Opakuje se tak podobná událost z minulého roku, kdy problémy jaderných elektráren měly za následek, že na konci října vzrostla cena elektřiny baseload pro dodávku v listopadu na rekordních 87 Eur/MWh.

Obchodníci předpokládají podobný scénář jako v roce 2016 s tím, že předpoklad pro další růst jim dávají vyhlídky na chladné počasí. Francie vyrábí více než tři čtvrtiny elektřiny v jaderných elektrárnách, spotřeba elektřiny je navíc značně závislá na teplotě z důvodu vysokého podílu elektrických vytápěcích zařízení.

Ceny baseload elektřiny ve Francii vyšší než peakload v Německu

Ceny elektřiny ve Francii rostly již před oznámením o výpadcích výroby elektrárny Chooz. Odstavení 4 bloků jaderné elektrárny Tricastin o celkovém instalovaném výkonu 3,6 GW, které si francouzský regulátor vyžádal na konci minulého týdne, přispělo k nutnosti EDF změnit vyhlídky na výrobu elektřiny za rok 2017 z 390-400 TWh na 385-392 TWh.

Při srovnání se stejným obdobím v loňském roce jsou současné ceny elektřiny pro dodávku v listopadu o 5 Eur/MWh vyšší, přesahují zároveň ceny ve Švýcarsku (63 Eur/MWh) a Itálii (59,85 Eur/MWh). Zajímavé je, že listopadové baseload dodávky ve Francii přesahují produkt peakload pro stejné období v Německu, který dosahuje 51,6 Eur/MWh.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Chooz. Autor: MOSSOT, Wikimedia Commons

Komentáře

(1)

Milan Vaněček

7. říjen 2017, 15:34

EdF dovede nabízet i levnější elektřinu. Teď zrovna čtu z Bloomberg news, že Masdar plus EdF podaly rekordně nízkou nabídku na stavbu solární fotovoltaické elektrárny v Saudské Arabii (k výstavbě 2019, v rámci renewable energy program SA, což je 9,5 GW do roku 2030). A ta nabídka je na 17,9 USD za 1 MWh.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.