Průtahy v odstávkách jaderných elektráren způsobují růst ceny elektřiny ve Francii

DomůJaderné elektrárnyPrůtahy v odstávkách jaderných elektráren způsobují růst ceny elektřiny ve Francii

Cena elektřiny ve Francii pro dodávku v listopadu včera významně vzrostla vlivem prodloužení odstávek některých jaderných reaktorů a vzniku nových neplánovaných odstávek.

Cena elektřiny baseload pro dodávku v listopadu ve čtvrtek ráno vzrostla na 64,2 Eur/MWh po té, co de po středeční uzávěrce pohybovala na úrovni 61,35 Eur/MWh. Cena peakload dodávky vzrostla z 80 Eur/MWh na 85 Eur/MWh.

Společnost EDF odložila znovu spuštění 1,5GW jaderného reaktoru Chooz 2 na 2. listopadu, podle původních předpokladů měl být reaktor spuštěn 21. října. Zároveň došlo k neplánované odstávce reaktoru Chooz 1, která potrvá do 15. října.

Opakuje se tak podobná událost z minulého roku, kdy problémy jaderných elektráren měly za následek, že na konci října vzrostla cena elektřiny baseload pro dodávku v listopadu na rekordních 87 Eur/MWh.

Obchodníci předpokládají podobný scénář jako v roce 2016 s tím, že předpoklad pro další růst jim dávají vyhlídky na chladné počasí. Francie vyrábí více než tři čtvrtiny elektřiny v jaderných elektrárnách, spotřeba elektřiny je navíc značně závislá na teplotě z důvodu vysokého podílu elektrických vytápěcích zařízení.

Podíl výroby jaderných elektráren na výrobě elektřiny ve Francii.

Ceny baseload elektřiny ve Francii vyšší než peakload v Německu

Ceny elektřiny ve Francii rostly již před oznámením o výpadcích výroby elektrárny Chooz. Odstavení 4 bloků jaderné elektrárny Tricastin o celkovém instalovaném výkonu 3,6 GW, které si francouzský regulátor vyžádal na konci minulého týdne, přispělo k nutnosti EDF změnit vyhlídky na výrobu elektřiny za rok 2017 z 390-400 TWh na 385-392 TWh.

Při srovnání se stejným obdobím v loňském roce jsou současné ceny elektřiny pro dodávku v listopadu o 5 Eur/MWh vyšší, přesahují zároveň ceny ve Švýcarsku (63 Eur/MWh) a Itálii (59,85 Eur/MWh). Zajímavé je, že listopadové baseload dodávky ve Francii přesahují produkt peakload pro stejné období v Německu, který dosahuje 51,6 Eur/MWh.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Chooz. Autor: MOSSOT, Wikimedia Commons