EDF zvýšila letošní odhad výroby francouzských jaderných elektráren, původně snížený kvůli koronaviru, o 25 TWh

DomůJaderné elektrárnyEDF zvýšila letošní odhad výroby francouzských jaderných elektráren, původně snížený kvůli koronaviru, o 25 TWh

Energetická společnost EDF zvýšila odhad výroby svých jaderných elektráren ve Francii na 325 TWh. Plán společnosti z minulého roku sice počítal s výrobou okolo 380 TWh, ten vzal ovšem kvůli koronavirové krizi za své a EDF jej v dubnu snížila na 300 TWh. V reakci na pozitivní výhled klesla cena elektřiny ve Francii na čtvrté čtvrtletí zhruba o 10 procent.

Francouzská energetická společnost EDF zvýšila poslední odhad výroby ze svých jaderných elektráren ve Francii. Zatímco v průběhu krize způsobené pandemií koronaviru společnost snížila své původní odhady z 375 – 390 TWh na 300 TWh, nyní počítá až s 325 TWh.

„Tato aktualizace odráží úpravu doby trvání plánovaných odstávek pro rok 2020 s přihlédnutím k podmínkám obnovování činností na lokalitách. Odhad výroby pro roky 2021 a 2022 zůstává v tuto chvíli nezměněn,“ uvedla společnost EDF v prohlášení.

V dubnu EDF uvedla, že zpomalení ekonomiky v důsledku pandemie způsobilo pokles spotřeby elektřiny až o 20 %. S cílem zajistit dostatek výroby elektrické energie během zimy 2020–2021 pak společnost naplánovala odstávky jaderných reaktorů, aby v nich ušetřila palivo.

Na dřívější termín přesunula EDF připojení 23 reaktorů. Z nich 16 má nyní začít dodávat elektřinu o čtyři týdny dříve, než bylo plánováno. Celkem EDF provozuje 56 reaktorů v 18 elektrárnách ve Francii s instalovaným výkonem 61,37 GW.

Ceny elektřiny na konci roku v reakci klesly

V reakci na prohlášení EDF zřetelně poklesly ceny elektřiny s dodávkou na konci roku. Konkrétně dodávka pro baseload v Q4 2020 ve Francii se po oznámení obchodovala za 55,15 EUR/MWh, což je o 10 % méně než 61,23 EUR/MWh z předchozího dne.

Zdroj úvodní fotografie: EDF