EIA: Výkon jaderných zdrojů na Středním východě do 10 let vzroste o 10 GW

DomůJaderné elektrárnyEIA: Výkon jaderných zdrojů na Středním východě do 10 let vzroste o 10 GW

Výkon jaderných elektráren na Středním východě by měl podle odhadů americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) do roku 2028 přesáhnout 14 GW. Jaderné elektrárny mají pomoci tamním státům omezit jejich závislost na fosilních palivech, ze kterých v současné době vyrábí téměř veškerou elektřinu.

Podle EIA by měl výkon jaderných zdrojů v oblasti Středního východu vzrůst z 3,6 GW v letošním roce na 14,1 GW v roce 2028. Své odhady agentura zakládá na probíhající výstavbě a dohodách uzavřených mezi státy regionu a dodavateli jaderných technologií. Tahounem v rozvoji jaderné energetiky mají být Spojené arabské emiráty s jadernou elektrárnou Barakah, jejíž 4 bloky o celkovém výkonu 5,4 GW mají být postupně dokončeny do roku 2020. První blok elektrárny byl po 5 letech výstavby dokončen v loňském roce, elektřinu by měl začít vyrábět letos.

Kromě Spojených arabských emirátů výstavbu jaderných bloků plánují dále Írán, Turecko, Saúdská Arábie či Jordánsko. Írán v současné době disponuje jediným jaderným zdrojem na Středním východě, elektrárnou Búšehr o výkonu 1000 MW, jež ročně vyrábí zhruba 5,9 TWh. Írán již zahájil výstavbu elektrárny Búšehr II, jejíž dva bloky mají navýšit výkon jaderných zdrojů v zemi o dalších 1800 MW.

Na letošní duben je rovněž naplánováno zahájení výstavby první jaderné elektrárny v Turecku. Jaderná elektrárna Akkuyu má disponovat celkem 4 výrobními bloky, každém o výkonu 1200 MW. Dokončení prvního bloku je plánováno na rok 2023.

Předpokládaný vývoj instalovaného výkonu v jaderných zdrojích na Středním východě. Zdroj: EIA

Výstavbu jaderných zdrojů na Středním východě EIA připisuje snahám států zvýšit jejich energetickou bezpečnost skrz omezení závislosti na výrobě elektrické energie z fosilních paliv. Fosilní paliva jsou s 97% podílem hlavním zdrojem elektrické energie v regionu, kdy 66 % elektřiny je vyráběno spalovaním zemního plynu, 31 % zaujímá ropa. Zbylá 3 % výroby pochází z jaderných a vodních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů.

Jaderné elektrárny mají zemím rovněž pomoci pokrýt rostoucí poptávku po elektrické energii, která je spojena s populačním a ekonomickým růstem. V loňském roce výroba elektrické energie v regionu podle EIA dosáhla zhruba 1000 TWh, do roku 2028 by přitom měla vzrůst téměř o třetinu. Poptávka po elektřině by tak na Středním východě měla růst výrazně rychleji než ve zbytku světa, kdy EIA odhaduje globální nárůst o 18 %.

Úvodní fotografie: Výstavba jaderné elektrárny Barakah, zdroj: iaea.org