Projekt JE Akkuyu, která bude první jadernou elektrárnou v Turecku, dostal licenci na výrobu od tureckých úřadů. Elektrárnu staví ruský Rosatom, který po všech technologických i politických zpožděních nyní plánuje elektrárnu uvést do provozu v roce 2023.

Ruský Rosatom, respektive jeho dceřiná společnost Akkuyu Nukleer získala ve čtvrtek 49letou licenci na výrobu od tureckého regulátora (EPDK) pro projekt JE Akkuyu.

Turecko se dohodlo s Ruskem na následujícím modelu financování a provozu. Ruská společnost elektrárnu postaví, bude financovat její provoz a také bude prodávat elektřinu konečným zákazníkům. Zároveň se turecká společnost TETAS zavázala během 15 let odebrat vyrobenou elektřinu (70 % z prvních dvou bloků a 30 % z druhých dvou bloků) za pevnou cenu 123,5 $/MWh, zbytek elektrické energie pak bude zobchodován na trhu.

Pro projekt je licence dalším důležitým milníkem na cestě ke spuštění prvního bloku elektrárny v roce 2023. Elektrárna se již od počátku potýká s odklady termínů, například kvůli vypjatým vztahům mezi oběma státy. Nyní však vše naznačuje, že práce jsou v plném proudu.

„Přestože bylo spuštění prvního bloku plánováno na rok 2025, Akkuyu Nukleer oznámila, že blok začne vyrábět elektřinu již na konci října 2023 při příležitosti 100letého výročí vzniku Turecké republiky,“ stojí v prohlášení EPDK.

Turecká energetická závislost

Turecko je v současné době téměř zcela závislé na importu energie, proto turecká vláda v roce 2010 uzavřela dohodu s Rosatomem o stavbě JE Akkuyu s instalovaným výkonem 4x 1200 MWe. Cílem projektu je dosáhnout alespoň 5% podílu výroby elektřiny z jádra.

Spotřeba elektřiny v Turecku roste rychleji než ve většině evropských států a Turecko by se rádo vymanilo ze závislosti na ruském plynu.

Kromě JE Akkuyu plánuje Turecko postavit ještě další dvě jaderné elektrárny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *