Elektrárna Dukovany plánuje snížit spotřebu chladicí vody
Jaderná elektrárna Dukovany chce snižovat odběr chladicí vody z dalešické přehrady. Ve druhé polovině letošního roku zavede systém úpravy vody za deset milionů korun, díky němuž by měla elektrárna ročně ušetřit dva až osm milionů metrů krychlových vody. Ještě větší úspory chladicí vody by měl přinést nákladnější projekt, který bude ČEZ v Dukovanech testovat, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
Elektrárna Dukovany teď pro chlazení svých technologií ročně potřebuje asi 55 milionů metrů krychlových vody, čerpá ji z přehrady Dalešice na řece Jihlavě. Zpátky se vrací necelá polovina odebrané vody. K úsporám vody už přispívá postupná modernizace vestaveb 125 metrů vysokých chladicích věží Dukovan.
„Letos spustíme úpravu surové vody z přehrady pomocí stabilizátorů pro omezení vzniku úsad a nečistot v technologii. Chceme tak ročně ušetřit dva až osm milionů kubíků vody,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.
Druhým připravovaným opatřením je odstraňování nečistot rozpuštěných ve vodě odsolováním. Spotřeba surové vody pro chlazení dukovanských bloků by díky tomu mohla klesnout o osm až 16 milionů metrů krychlových ročně. Potřebná technologie by ale stála okolo miliardy korun. Proto budou energetici nejdřív ověřovat účinnost tohoto procesu v reálných podmínkách pomocí zkušební linky, s jejímž spuštěním počítají na příští rok.
Další chystané opatření se týká technologie výroby takzvané demineralizované vody, která se používá v primárním i sekundárním okruhu elektrárny. Chystaná modernizace této výroby by měla zajistit snížení spotřeby chemikálií, voda vypouštěná z elektrárny by tak měla obsahovat méně nečistot.
Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Aktuálně vyrábí elektřinu tři ze čtyř dukovanských bloků, poslední je v odstávce.
Mohlo by vás zajímat:
Kolik platí za tu chladící vodu když se zpátky vrací necelá polovina z 55 milionů metrů krychlových vody? Ať máme představu kolik jim to ušetří nákladů a zlevní elektřinu.
V povodí Moravy stojí kubík povrchové vody pro velkoodběratele (údaj z roku 2019) 6,79 Kč. Takže představu, kolik jim to ušetří nákladů, už máte. Elektřinu to pochopitelně nezlevní nijak, naopak to bude citelný výpadek příjmů pro podniky povodí, takže pravděpodobně budou muset poplatek zvýšit.
Proč? Spíš si to odeberou dole po proudu zemědělci. Ono i těch 250-500 vteřinových litrů bude znát.
Protože se to tak dělo i dosud: „Z dlouhodobého hlediska nám odběry povrchové vody mírně klesají. Podniky Povodí nemají jinou možnost, než že při snižujících se odběrech povrchové vody musí zvyšovat její cenu,“ uvedlo ministerstvo zemědělství.
Podle původního projektu měl být odpar cca 600 m3/hod na jednu věž kondenzátorové chladící vody. Čerpadla chladící vody pracovala trvale na jmenovitém výkonu. Jenom se zeptám zda došlo za tu dobu k nějakému pokroku a čerpadla včetně chladícího systému dnes pracují na konstantním teplotním spádu? Udržet klapky v odpovídajícím stavu je z ty roky docela problém. Kam trvale odchází kondenzát z nádrže nečistých kondenzátů?
Soudruzi z ČEZ se rozhodli že poručí větru a dešti. Už neplatí že tepelná kapacita vody je 4,186 a hlavně měrné odparné teplo pro 10 oC je 2,34, za mne se to učil na ZDŠ.
Jednoduchým výpočtem z těchto čísel a měrné spotřeby páry potom vyjde 240 kg chladící vody na výrobu 1 kWh.
Dále se mi to nechce počítat můžete mne doplnit.
Jaderná elektrárna Dukovany v loňském roce vyrobila 14,481 TWh elektřiny, neboli 14,481 miliard kWh. Kdyby skutečně byla spotřeba vody 240 kg na kWh, vycházela by celková spotřeba vody JEDU za rok 2019 na 3,4 miliardy kubíků, tj. 110 m3 za sekundu - taky jednoduchým výpočtem.
Máte pravdu, jde o odparné teplo které musí odvést teplo teplo z kondenzace přes věže. Vzhledem k nízké teplotě páry na konci turbíny , můžeme vyloučit použití odvodu tepla konvekcí. (bylo by to značně drahé). Jinak snížit odpar prakticky nelze. Tak že si vyberte, bud značně drahé výměníky bez odparu, nebo překonání zákonů fyziky.
Zeptám se možná hloupě. Ale nebylo by lepší tu vodu, co se jen tak odpaří, použít jako médium pro vytápění?
Předem děkuji za odpovědi.
Ne, má asi 30-60°C, voda jdoucí z chladiče turbíny musí být co nejchladnější aby bylo dosaženo maximálního vakua a tím tepelného spádu a účinnosti.
Ta voda, co se jen tak odpaří, má teplotu kolem 30°C, takže ta se na dálkové vytápění použít nedá.
Dá se použít k vyhřívání skleníků nebo chovných rybníků (rozšířit pěstební sezónu), jinak ne.
Děkuji moc za vysvětlení. Ono by nebylo špatné mít takový "termál" za barákem, nebo čerstvou zeleninu po celý rok.
Tady bych si představoval dotaci do něčeho ekologického. Kdyby se u nás místo dovážení zeleniny ze Španělska, Holandska pěstovala ve velkém zelenina nás u zdrojů tepla.
Za barakem to maji dukovansti,ale pri nabidce ceny od CEZU si radeji postavili svou bioenergii...
Dokud nebudou poplatky za vypouštění odpadního tepla (tepelné znečištění) tak se to bohužel vyplatí vypouštět do okolí bez využití.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se