Elektrárna Dukovany začne využívat palivo od Westinghousu koncem roku
Jaderná elektrárna Dukovany začne využívat palivo od americké společnosti Westinghouse od letošního podzimu. Dodavatel ho přiveze koncem roku. O několik měsíců později začne Westinghouse dodávat palivo i do elektrárny v Temelíně. Novinářům to dnes řekli zástupci ČEZ. Dukovany i Temelín zatím využívají palivo od firmy TVEL z ruského státního holdingu Rosatom. Provozovatel elektráren, polostátní ČEZ, rozhodl o výměně dodavatele paliva pro Dukovany loni v březnu z bezpečnostních důvodů spojených s válkou na Ukrajině.
Už v roce 2019 zavezl Temelín do reaktoru prvního bloku šest zkušebních palivových souborů Westinghouse. Sloužily mimo jiné k ověření jejich vlastností a s výsledky nyní pracují odborníci. „Na konci letošního roku nám přiveze Westinghouse palivové soubory do Dukovan. Aktuálně zde dokončujeme rozšíření skladovacích prostor,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Dukovany i Temelín budou nějakou dobu využívat palivo od dvou dodavatelů. Diverzifikace dodávek paliva je podle zástupců ČEZ jeden z důležitých kroků pro další posílení energetické bezpečnosti České republiky. Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. „Do Dukovan plánujeme přivézt nejnovější verzi vycházející z palivových souborů určených pro reaktory VVER-440, které už používá Rovenská jaderná elektrárna na Ukrajině,“ řekl prezident společnosti Westinghouse Nuclear Fuel Tarik Choho.
Na zvýšení počtu dodavatelů začala společnost ČEZ pracovat na konci minulého desetiletí. Na základě výběrového řízení zahájeného v roce 2018 podepsal ČEZ v roce 2022 smlouvu na dodávky palivových souborů pro elektrárnu Temelín se společnostmi Westinghouse a francouzskou Framatome. V roce 2023 následně uzavřel smlouvu s firmou Westinghouse i pro Dukovany. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany palivem téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny.
Čtyři bloky Dukovan byly postupně zprovozněné v letech 1985 až 1987. Od 19. ledna je třetí z nich v plánované odstávce. Odstávky dalších bloků by měly začít na konci května, v polovině srpna a na konci prosince. Temelín, který je v provozu od roku 2000, na letošek plánuje na každém ze svých dvou bloků jednu odstávku, a to v dubnu a v říjnu.
Loni dukovanská elektrárna vyrobila 14,3 TWh, výrobní hranici 14 TWh její dodávky převýšily potřinácté. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh. ČEZ pokrývá více než 40 procent spotřeby elektřiny v České republice. Do roku 2030 chce společnost dosáhnout toho, aby Temelín a Dukovany v součtu ročně vyrobily 32 TWh.
Mohlo by vás zajímat:
Jestli chce ČEZ Dukovany skutečně provozovat ještě desítky let a patří mu ÚJV a ŠJS, nechápu, proč se nesnaží vyrábět pro ně, případně pro další provozovatele VVER 440, palivo sám. Jediní, kdo tyhle reaktory vlastní, je pár firem ve spřátelené středovýchodní Evropě. Aby takový maličký trh závisel na výběru ze dvou predátorů, kteří ho nutně nepotřebují, je prostě chyba.
Palivo Westinghouse z ruského obohaceného uranu...
WEC palivo nabízel již v roce 1995 spolu s dalšími dodavateli ze zapadu. Jednání pro neefektivitu a problémy projektu skončila. Dnes se to bude opet využívat, tak trochu se EDU vrátí zpět do minulosti.
To nikoho nezajímá hlavně že to bude Americké palivo
Je dobře, že budeme mít bezpečné americké palivo. V tom ruském totiž prý v každé peletě sedí malý špión, a reportuje do Ruska naše hospodářská tajemství. Ale teď jsme jim za pomoci našich přátel vytřeli zrak.
Má to dva rozumné důvody. Palivo z Ruska není zdarma a platbou za palivo bychom financovali zbraně, kterými Rusko útočí na civilisty nebo trolí farmy produkující příspěvky do diskuzí, jako ty Vaše. Palivo pro VVER není skladová věc nebo vyrobitelná včetně papírů za pár měsíců a po zkušenostech, kdy si Rusko přerušilo/omezilo dodávky plynu dokonce i pod smluvně domluvené množství a to opakovaně několikrát už od roku 2009, tak se to stejné může stát i s palivem a tam tak snadno nepůjde nahradit jako plyn šel nahradit LNG. Obnovení dodávek paliva z Ruska je možné jen po změně režimu v Rusku.
Politicky Vám to myslí správně. Ale jestli i věcně?
Palivo pro jaderky je naopak velmi snadno skladovatelná věc. U235 má poločas přeměny nějakých 700 milionů let, takže se palivo časem opravdu moc nekazí. A vzhledem k minimální spotřebě jaderky je ho i relativně velmi malé množství.
Takže by se celkem bez větších problémů dalo už při stavbě elektrárny rovnou nakoupit a uskladnit palivo na celou její plánovanou životnost. A nebyl by to ani moc velký sklad.
Je to jediný typ elektrárny, kde je možné mít zásobu paliva i na opravdu dlouhou dobu.
TVEL dodával vždy palivo spolehlivě a nebyly s ním problémy.
Při prvním pokusu o přechod na palivo od Westinghouse se naopak problémy vyskytly.
Politicky mu to myslí korektně až k propagování lží.
Máte příliš bujnou fantazii. Naopak RF dodalo dodatečně palivo do rezervy na obě JE. Jen USA za loňský rok nakoupilo od RF paliva za 1,2 mld USD, to aby ho podporovaly .
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se