Domů
Jaderné elektrárny
Energetici umístili palivo do odstaveného reaktoru temelínské elektrárny
Palivové tyče - JE Temelín

Energetici umístili palivo do odstaveného reaktoru temelínské elektrárny

Energetici umístili 163 palivových souborů do reaktoru odstaveného prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Plánovaná odstávka prvního bloku je v závěrečné třetině a energetici připravují zpětnou montáž reaktoru. Zavezení paliva trvalo necelé čtyři dny. ČTK to dnes řekl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Palivo se zaváželo pod vodou a dálkově ovládaný stroj umísťoval palivové soubory na přesně stanovené pozice, které zajistí rovnoměrný vývin tepla a omezí vliv neutronů na nádobu reaktoru. Čtvrtinu aktivní zóny reaktoru tvoří nové soubory, naopak nejstarší budou v reaktoru pracovat už čtvrtým rokem.

Při přesunu paliva z bazénu do reaktoru ujel zavážecí stroj přibližně pět kilometrů. Jeho rychlost se během zavážení liší. „Maximální rychlost je přibližně 30 centimetrů za vteřinu, naopak nejpomaleji se s palivem manipuluje při usedání souboru, kdy je rychlost tři centimetry za vteřinu,“ uvedl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Dostavba JE Temelín
Ilustrační foto

Pohyb každého palivového souboru sleduje obsluha stroje pomocí speciální kamery. Další kamera přenáší manipulace s palivem například i do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni. Bezpečnostní kontroly dělá i český jaderný dozor.

První blok temelínské elektrárny je kvůli výměně paliva plánovaně odstavený od 15. dubna. V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 16.000 činností včetně 62 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině července.

Od začátku roku Temelín vyrobil 6,4 terawatthodin elektřiny. Společně s jadernou elektrárnou Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky milionů tun oxidu uhličitého.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Michal K.
24. květen 2022, 16:28

vyborne. kazda usetrena tona CO2 sa rata.

Ivan Novák
24. květen 2022, 17:28

Když už se plácáme po ramenou u čerstvého jaderného paliva - co bude s alternativním dodavatelem pro JE Dukovany? (Odhaduji, že nakonec nic. Jako když stát udělal muzikanta při lámání chleba s plynovými zásobníky. Snad to bylo některým lidem alespoň nepříjemné, být tak rychle a jasně zastiženi, že o energetické bezpečnosti státu vedli jen plané tlachy. Neříká se mi to snadno, ale být tu provozovatelem jakéhokoli podniku závislého na plynu, padám odsud co nejrychleji i se svým knowhow.)

Ladislav Novák
25. květen 2022, 20:52

Zaslechl jsem kdesi v rozhovoru na videozáznamu, že snad se kvůli drahému plynu stěhuje (nebo přestěhování připravuje) sklářská firma z Česka do USA, kde mají plyn za desetinu ceny našeho. Ani se jim nedivím. Možná by pro nás bylo lepší vystoupit z EU a připojit se k USA všichni, ne? :-D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se