Domů
Jaderné elektrárny
Finální nabídky na nový blok v Dukovanech podali všichni tři uchazeči
Odstavení jaderných elektráren Německo

Finální nabídky na nový blok v Dukovanech podali všichni tři uchazeči

Finální nabídku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech podali všichni tři přihlášení zájemci, tedy severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Energetická firma ČEZ nyní nabídky vyhodnotí a následně předá hodnotící zprávu ke schválení vládě. ČTK o tom dnes informoval ČEZ. Detaily nabídek nezveřejnil. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

„Jsme rádi, že se potvrdil silný zájem všech tří uchazečů o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu loňského roku jsme viděli pečlivou přípravu od všech uchazečů. Nyní provedeme vyhodnocení nabídek a podle smlouvy se státem předáme hodnotící zprávu ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě ČR k finálnímu schválení,“ řekl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Nabídky zástupci firem předali během dnešního dopoledne v pražské centrále ČEZ na elektronickém úložišti. Data na něm jsou podle firmy speciálně zašifrována a zabezpečena.

ČEZ v následujících měsících nabídku vyhodnotí, zaměří se na ekonomickou, obchodní i technickou část. Model hodnocení je podle firmy nastaven na základě doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Následně dostane hodnotí zprávy ke schválení vláda. Podle současného harmonogramu by měly být během příštího roku uzavřeny smlouvy s vybraných zájemcem.

Polostátní ČEZ loni spolu s nabídkami na stavbu nového dukovanského reaktoru dostal rovněž nezávazné nabídky na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. Společnost ČEZ i stát už dříve připustily, že k pokrytí spotřeby elektřiny v Česku bude nejspíš do budoucna potřeba dostavět další bloky jaderných elektráren.

Jako první dnes ráno nabídku podala firma EDF. „Věříme, že soutěž vyhrajeme. Naší výhodou je, že se jedná o evropské řešení. Nabízíme ověřený projekt a také silné zapojení českých dodavatelů,“ uvedl ředitel české pobočky EDF Roman Zdebor. Dodal, že považuje čitelnost řešení za konkurenční výhodu proti dalším uchazečům. Technickou i komerční část přinesli zástupci EDF na centrálu ČEZ na devíti CD.

Podle zástupce korejské společnosti KHNP Harryho Changa se firma snažila vyhovět potřebám a podmínkám českého tendru. Dodal, že nechtějí být přehnaně sebevědomí, ale i tak věří v úspěch.

Společnost Westinghouse dnes podala nabídku s partnerskou firmou Bechtel. Firma zároveň deklarovala zájem o zapojení tuzemského průmyslu do projektu, který by se mohl podílet až ze 70 procent. „Společnost Westinghouse spolupracuje s Českou republikou v oblasti jaderné energetiky více než 30 let a jsme hrdí, že můžeme tento závazek dále naplňovat poskytováním bezpečné a spolehlivé jaderné energie díky naší osvědčené technologii AP1000,” řekl prezident Westinghouse pro energetické systémy David Durham.

Posun v tendru uvítal i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), jenž připomněl, že jaderná energie bude základem tuzemské energetiky. „Česká energetická bezpečnost se bez něj neobejde. To, že dnes investor obdržel nabídky od všech tří uchazečů o výstavbu nového bloku v Dukovanech, je dalším významným krokem pro rozvoj jaderné energetiky v České republice, protože se díky tomu dostáváme do další fáze tendru. Naším úkolem nyní bude vybrat vhodného dodavatele a stanovit realistický plán výstavby, který nám umožní vyrobit dostatek elektřiny pro české domácnosti a firmy za dostupné ceny,“ řekl dnes Síkela.

Souběžně s tendrem pokračují i další části projektu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pondělí vydalo územní rozhodnutí pro nové jaderné bloky v Dukovanech. Rozhodnutí by mělo umožnit výstavbu až dvou reaktorů. Podle úřadu jde o signál pro všechny uchazeče o stavbu nového bloku, že projekt bude připraven.

Nový dukovanský blok bude postaven vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího výkonu. První blok Jaderné elektrárny Dukovany byl spuštěn v roce 1985. Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Láďa
1. listopad 2023, 18:06

Byl dobrej. Většina stíhacích letadel se těch 40-50 let vyrábí a samosebou postupně modifikuje. Například f16, f15, MiG29, Su27.

Petr
31. říjen 2023, 17:46

Nový blok má být podle plánu hotov v roce 2036, reálně 2042. Tedy v době, kdy bude naprosto nekonkurenceschopný a zbytečný.

Martin P
1. listopad 2023, 07:59

To by mě zajímalo, kde jste k tomuhle závěru o naprosté nekonkurenceschopnosti a zbytečnosti došel? Zkuste mě poučit...

Jan Veselý
1. listopad 2023, 08:17

https: / / ourworldindata . org / cheap-renewables-growth

Emil
1. listopad 2023, 08:20

Tam ale žádný závěr o naprosté nekonkurenceschopnosti a zbytečnosti vidět není.

Zdeves Pavel
31. říjen 2023, 23:22

No až to předloží vládě, ta rozhodne stejně jako mezi Gripen a F35, pouze politický, ať to stojí co to stojí. Pro ně pár set miliard rozdílu není problém. Oni to neplatí. Bude zajímavé jestli se provalí někde ceny.

Martin P
1. listopad 2023, 08:01

A co tahlen technická stránka věci - letadlo s perspektivou 50 let a nebo výběhový typ?

Ivan
1. listopad 2023, 08:47

řekněte mi, který bojový pilot sedne do letadla co má 50 let :D, jak užitečné bude bojové letadlo po 50ti letech ve službě?

Luke G
1. listopad 2023, 13:41

Co třeba B52, které má za sebou více než 60 let služby a zatím je v plánu jej udržovat do roku 2040?

feliz navidad
1. listopad 2023, 09:27

S perspektivou 50let?

Viděno vaší optikou to znamená, že MIG21 by měl před sebou ještě 5 let aktivní služby.

Tak ten byl vážně dobrej :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se