Finské jaderné reaktory projdou kvůli aféře Arevy další kontrolou

DomůElektrárny v EvropěFinské jaderné reaktory projdou kvůli aféře Arevy další kontrolou

Do dnešního dne nebyly ve finských elektrárnách nalezeny žádné zfalšované, či nestandardní dokumenty spojené s aférou zfalšovaných kontrol jakosti ve francouzských kovárnách Le Creusot. Finský regulátor však nadále trvá na pokračování detailní kontroly dokumentace. Ta by měla skončit v dubnu letošního roku.

Celou aféru odstartoval nález anomálie na nově budovaném EPR reaktoru jaderné elektrárny Flamanville v dubnu roku 2015. Zkoušky tehdy odhalily přítomnost zóny s vysokou koncentrací uhlíku, která by mohla vést k ohrožení mechanické pevnosti.

Při následném auditu v Le Creusot, které vlastní od roku 2006 francouzská společnost Areva, byly objeveny nesrovnalosti. V květnu roku 2016 o tom informoval Francouzský jaderný regulační úřad. Byla zfalšována dokumentace pro 400 dílů, která posuzuje, zda dané součásti vyhovují požadovaným standardům.

Na zfalšování dokumentace součástek pro EPR elektrárny zareagovaly všechny země, kde jsou tyto bloky ve výstavbě, nebo se o nich v nejbližší době uvažuje (Francie, Čína, Finsko, Velká Británie).

Následující měsíc po zveřejnění tohoto dokumentu rozhodl Finský úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (Stuk), že tamní provozovatelé jaderných elektráren musí provést kontrolu dokumentace svých elektráren, zda neobsahují součástky se zfalšovanou dokumentací.

Oba provozovatelé Fortum a Teollisuuden Voima Oyj doložili do konce roku 2016, že do elektrárny Loviisa, respektive Olkiluoto 1 a 2, nebyly dodány žádné zmíněné díly. Obě společnosti také požádaly o možnost pokračovat dále v kontrole. Stuk stanovil uzávěrku detailní kontroly na 30. duben letošního roku.

zdroj úvodní fotografie: TVO