Domů
Jaderné elektrárny
Finské TVO předložilo program EIA pro úložiště nízkoaktivních odpadů
Jaderná elektrárna Olkiluoto

Finské TVO předložilo program EIA pro úložiště nízkoaktivních odpadů

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) minulý pátek předložila program posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) Ministerstvu hospodářství a zaměstnanosti kvůli vybudování úložiště nízkoaktivních odpadů v areálu JE Olkiluoto. Alternativy spočívají ve vybudování nového povrchového úložiště, nebo rozšíření stávajícího hlubinného úložiště.

Nízkoaktivní odpady zahrnují například krycí plasty a ochranné oděvy, které se využívají v průběhu odstávek jaderné elektrárny. Úložiště pro tyto odpady by mělo být vybudováno těsně pod zemským povrchem, nebo, jak je obvyklé, na povrchu.

Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.
Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.

V souvislosti s budovaným úložištěm bude vytvořen i systém drenáže a sběru vody, díky kterému je možné sledovat kvalitu prosakující vody. Odpad umístěný na vrcholu substruktury je uzavřen do odpadních kontejnerů. Velikost navrženého zařízení v areálu Olkiluoto by měla být mezi 90-115 metry.

První zařízení svého druhu ve Finsku

TVO poznamenalo, že podobné zařízení je již dlouhou dobu provozováno v jiných zemích, ale ve Finsku se bude jednat o první případ využití. Například ve Švédsku je úložiště tohoto typu v provozu od roku 1993.

Vstup do stávajícího hlubinného úložiště ONKALO ve Finsku. Zdroj: posiva.fi

Nízko a středněaktivní provozní odpady produkované JE Olkiluoto jsou momentálně skladovány v úložišti VLJ. Zařízení bylo uvedeno do provozu v roce 1992 a skládá se ze dvou kamenných sil a haly spojující dvě pomocná zařízení vybudovaná v hloubce 60-100 metrů uvnitř skalnatého podloží. Nízkoaktivní odpad je uložen ve skalnatých silech v betonových boxech a v druhém kamenném silu jsou v železobetonu skladovány středněaktivní odpady.

8500 metrů krychlových pro radioaktivní odpady

Nízkoaktivní odpady jsou stlačeny hydraulickým lisem do 200litrových sudů na polovinu původního objemu. Úroveň radioaktivity každého uskladněného sudu je měřena před samotným uložením. Silo pro ukládání nízkoaktivních odpadů má kapacitu okolo 5000 metrů kubických, zatímco kapacita pro středněaktivní odpady činí 3500 metrů kubických.

EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO
EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO

Program EIA je prvním krokem v procesu posouzení vlivu projektu na životní prostředí. Zahrnuje prošetření dopadu projektu na životní prostředí a možná opatření pro jejich zmírnění. Studii EIA připravuje strana, která je za projekt odpovědná. Ministerstvo hospodářství a zaměstnanosti je v této záležitosti koordinačním orgánem.

Měsíční připomínkové řízení

Ministerstvo uvedlo, že nyní požádá úřady a firmy, aby k programu EIA podaly svá vyjádření. Bude také organizovat veřejné projednávání pro občany a zájmové skupiny. Období pro připomínky je od 21. srpna do 21. září. Předložené připomínky a stanoviska budou publikovány na webových stránkách ministerstva.

Úložiště nízkoaktivních jaderných materiálů EDU; Zdroj: Archiv EDU

Veškerá stanoviska a názory podané v průběhu připomínkového řízení budou zohledněny v prohlášení ministerstva k programu EIA. Po skončení první fáze programu EIA bude následovat zpráva EIA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Bizon
21. srpen 2020, 17:22

Celé nízkoaktivní odpady jsou jen legislativní záležitost. Jde o běžný laboratorní spotřebák jako použité latexové rukavice, atom-bordely, laboratorní nádobí... Podezdívky mnoha domů v ČR jsou radioaktivnější než tento "nízkoaktivní" odpad. Není divu že je všechno kolem jádra drahé, když je třeba kopat podzemní úložiště kvůli těmto právnickým sračkám...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516