Domů
Jaderné elektrárny
Finský jaderný blok Olkiluoto 3 po odstávce pokračuje v testovacím provozu
Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 Finsko Zdroj: (TVO)
Zdroj: TVO

Finský jaderný blok Olkiluoto 3 po odstávce pokračuje v testovacím provozu

Olkiluoto 3, nový finský jaderný blok typu EPR, po třech měsících začal opět v rámci testovacího provozu vyrábět elektřinu. Do konce srpna bude blok provozován na zhruba 60 % výkonu, v září se pak zvýší na 80 %. Po uvedení do komerčního provozu má Olkiluoto 3 pokrýt okolo 14 % spotřeby elektřiny v zemi.

Finská energetická společnost TVO oznámila, že její jaderný blok Olkiluoto 3 opět začal vyrábět elektřinu. TVO nový blok odstavila poté, co v květnu technici objevili cizí materiál v technologii příhřevu páry turbíny. Nyní blok typu EPR pokračuje v testovacím provozu na 60 % výkonu, což odpovídá zhruba 850 MWe.

"Účelem zkušebního provozu je podrobení bloku různým testům v různých podmínkách a při různých úrovních výkonu. Jakékoli opravy nebo údržby zjištěné v testech jsou ihned řešeny. Kromě toho, na základě předchozích zkušeností zahrnuje současný harmonogram dobu na plnohodnotné zkoušky a jejich následnou analýzu," uvedla společnost TVO v prohlášení.

Provozovatel počítá se zvyšováním výkonu bloku na 80 % (cca 1300 MWe) v září a testy na plném výkonu 1600 MWe pak přijdou na řadu na začátku října. V současné době tvoří výroba Olkiluoto kolem 10 % spotřeby elektřiny v zemi, jakmile bude v komerčním provozu, bude to cca 14 %.

Komerční provoz po 17 letech

Výstavba Olkiluoto 3 začala v roce 2005, dokončení bylo původně plánováno na rok 2009, ale projekt čelil celé řadě zpoždění a překážek. Blok poprvé dosáhl kritického stavu 21. prosince loňského roku a k síti byl připojen 12. března.

Původně společnost TVO počítala se zahájením komerčního provozu v září. Během června však byl harmonogram testovacího provozu prodloužen o tři měsíce. Nyní by mělo být tohoto milníku dosaženo ještě letos v prosinci.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Vladimír Šťastný
15. srpen 2022, 12:20

Karásku, Bláho, Černý, kolik větráků a FVE panelů by bylo potřeba, aby dávaly trvale 1600MW?

hlpb
15. srpen 2022, 12:38

Vláďo, jen pro tvojí informaci tento nový blok vyrobí ročně cca 11 TWh, to je hezké, ale není to nic světoborného. Proti OZE je to pidi přídavek. Jen letos budou v EU nainstalované nové FVE o kapacitě, která vyrobí cca 45 TWh/rok. Podobné množství přidají nové VTE. Růst vyrobené EE z FVE a VTE je nesrovnatelný, JE nemá nejmenší šanci nejen v EU, ale i celosvětově. Rok 2021 byl první kdy FVE+ VTE vyrobily celosvětově více EE než JE: v poměru 2900 TWh x 2800 TWh. V letošním roce už ten rozdíl dramaticky naroste na 3500 TWh x 2750 TWh. V následujících letech už to nemá cenu vůbec sledovat JE se stane pidi zdrojem ve výrobě EE celosvětovým podílem pouhých cca 5%.

Ivan Švančara
15. srpen 2022, 12:47

Blaha pri jeho vynikajucej schopnosti porozumiet pisanemu textu jaksi opomenul slovicko: “trvale” v slovnom spojeni “trvale dodavat”.

hlpb
15. srpen 2022, 12:53

Ivane, o stabilitě, spolehlivosti a trvalosti výroby z JE by mohla aktuálně vyprávět jaderná Francie, kde kvůli technickým problémům dnes stojí cca 1/2 bloků a nebýt pomoci s EE od Německa, VB a dalších zemí, zažila by Francie poslední 3/4 roku spoustu blackoutů

Ivan Švančara
15. srpen 2022, 15:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Blaho, ty ho hras, alebo to mas vrodene? Myslim whataboutizmus.
.

Ivan
15. srpen 2022, 15:24

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

zajímalo by mně co Vy jste zač, jaké máte vzdělání atd. protože dle Vaších příspěvků, já nevím. Podle mně vy nemůžete být kompletní, dle toho co píšete a za čím si stojíte, nebo Vám za to někdo platí...
.

Jirka94535
15. srpen 2022, 16:28

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pro Ivana. V porovnání s vnoučky jsem ho před nějakou dobou odhadl na šestou třídu. S perspektivou zlepšování, zatím bohužel.
.

Vladimír Šťastný
15. srpen 2022, 16:21

Bláho, pan Švančara ti to řekl za mě a upřímně, přesně tohle jsem od tebe čekal. Víš, nějaké minutové rekordy OZE jsou nám všem plat prdné, skutečně nejdůležitější je to trvale. I ty reaktory ve Francii nedodávají momentálně energii trvale, což je mnohem lepší, než nahodilá dodávka, s tím trvale se totiž dá počítat a přijmout nějaká opatření, ale hlavně, není to zase takové drama, jak to předkládají lidé tvého typu.

Milan Vaněček
15. srpen 2022, 17:20

Teda zírám nad "logikou" jaderných oblíbenců. Samozřejmě, že 1600 MW Olkiluota 3 musí být zálohováno dalšímy 1600 MW výkonu.

Mě by zase zajímalo, kolik nového výkonu JE lze v EU nově postavit za 5 let (=0), za 10 let (=0), ....... Takže tu současnou cenovou krizi, uměle vyvolanou zavíráním starých elektráren (uhelné, jaderné), aniž byla za ně předem postavena ekvivalentní náhrada, nám asi nové jádro nevyřeší, že ano? Přemýšlejte.

Emil
15. srpen 2022, 19:10

A přesně kvůli "logice" takových Vaněčků, kterým před deseti a před dvaceti a před třiceti lety připadalo jádro za deset let příliš pozdě a příliš drahé, jsme dnes tam kde jsme. Pořád kvůli nim musíme pálit špinavé uhlí a třást se jestli bude v zimě plyn, který tak prosazovali, protože je prý rychlejší na výstavbu a levnější.

Vladimír Šťastný
15. srpen 2022, 19:21

Pane Vaněčku, když budete mít instalováno 1600MW v jaderném zdroji, je téměř jisté, že ten výkon, mimo plánované odstávky budete mít. Když to samé budete mít v OZE je téměř jisté, že minimálně polovinu z toho nebudete mít, a ta druhá bude oscilovat někde mezi nulou a těmi 50%.

To, že se stavby JE táhnou dlouhá léta není vinou těchto samotných zdrojů, ale eurozelených přiblbel, které neustále vymýšlejí, jak jejich stavby zbyrokratizovat a zdržovat. Zkušenosti ze světa nezasaženého myšlením EU ukazuje, že připravené stavby JE lze realizovat do pěti let.

Pokud se v Evropě dokážeme vypořádat s uměle vytvořenými brzdami, může se situace v horizontu 6-8 let stabilizovat a národní energetiky států (alespoň těch, které chtějí), mohou vyrábět s mírnými přebytky, které zajistí dostupnou cenu energií.

Pokud to nedokážeme, jako že se zatím ukazuje že ne, čeká nás cesta slzavým údolím, kdy energie, pokud bude, je tak drahá, že na ni má málokdo, nebo že není vůbec.

Cesta z aktuálně vyrobeného marasmu rozhodně nevede přes OZE a pokud ano, tak musíme předem přijmout fakt, že to bude mimořádně drahé a že na to každý nebude mít. A myslím, že od standardu ještě docela nedávné doby, kdy cenu elektřiny na běžné užití nemusel nikdo řešit, je to úkrok dost nesprávným směrem.

Milan Vaněček
15. srpen 2022, 20:11

Ad Emil: musím opět na vás vytáhnout havarii v Fukušimě. Nemusela být a nemusela nadlouho zastavit výstavbu JE, nebýt arogance jaderné komunity, podceňující přírodní nebezpečí a občas chybující lidský faktor.

To co přisuzujete mé logice je ve skutečnosti obrovskou chybou Vaší jaderné komunity-bagatelizace nebezpečí JE, které stále demonstrujete ve svých příspěvcích.

Jen tak dál, pokračujte.

A před zimou se netřesu, mám několikery kamna na dřevo a dost svého dřeva.

Milan Vaněček
15. srpen 2022, 20:20

Ad pan Šťastný: snad ani Vy ani já nejsme naprostí laici, aby jste musel psát ten zbytečný prvý odstavec.

A věřím že taky víte jaký byl vývoj cen před 10 či 5 lety, kdy ještě nedošlo k silnému útoku na staré zdroje (uhlí, jádro) a kdy neustále přibývající OZE a výsledná nadvýroba tlačila ceny elektřiny dolů (až moc, 50 EUR/MWh by byla cena rozumná).

Jádro si vytváří své "brzdy" samo, už jsem to napsal výše PR agentuře Emil.

Emil
15. srpen 2022, 21:36

PR agentura Vaněček a jeho oblíbená Fukušima. Všechny argumenty této agentury končí u přírodní katastrofy, která zabila 20 tisíc lidí a vedla k havárii elektrárny, kvůli které sice na radiaci nikdo nezemřel, zato ale zemřely desetitisíce lidí kvůli přehnané reakci na ni, kdy byly jaderné elektrárny nahrazovány uhelnými, přestože k tomu nebyl žádný racionální důvod.

"Bagatelizací nebezpečí" nazývá Vaněček vyvracení scestných dojmů lidí jako je on pomocí snadno ověřitelných faktů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se