Domů
Jaderné elektrárny
Testovací provoz jaderné elektrárny Olkiluoto 3 se protáhne až do prosince
Olkiluoto 3
Zdroj: TVO

Testovací provoz jaderné elektrárny Olkiluoto 3 se protáhne až do prosince

Finský jaderný blok typu EPR Olkiluoto 3 kvůli technickým problémům bude v testovacím provozu o tři měsíce déle než se předpokládalo. Technici objevili cizí materiál v jedné technologii příhřevu páry turbíny, a musí tak dojít k důkladné kontrole a opravě. Olkiluoto 3 mělo podle původních plánů začít s výrobou elektřiny již v roce 2009, řada problémů však vedla k jeho spuštění se 13letým zpožděním.

Finský provozovatel jaderné elektrárny Olkiluoto 3, společnost TVO oznámila, že její blok bude ve fázi testovacího provozu až do 10. prosince tohoto roku. Původně TVO předpokládala, že komerční výrobu elektřiny bloku zahájí v září. Důvodem odkladu je cizí materiál odhalený v přihříváku páry mezi stupni parní turbíny.

"Podle šetření dodavatele elektrárny potrvají opravy do konce července. Ve zkušebním provozu a výrobě elektřiny půjde pokračovat až po dokončení těchto oprav. Kromě toho byl v harmonogramu vyhrazen další čas pro nadcházející testy a jejich analýzu," uvedla společnost TVO v tiskové zprávě.

Cizí materiál z parovodu v technologii přihřívání páry objevil dodavatel během května. Celý blok tak byl odstaven a inspekční a opravné práce by měly být hotovy do konce července, následně by měl být opět spuštěn.

Peripetie bloku Olkiluoto 3

Výstavba bloku Olkiluoto na jihozápadě Finska začala v roce 2005. Původní plány počítaly s dokončením bloku s výkonem 1600 MW po ambiciózních 4 letech v roce 2009. Dokončení však provázela řada technických problémů a ovlivnila jej také pandemie koronaviru. První elektřinu do sítě dodala elektrárna po 17 letech v březnu tohoto roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
21. červen 2022, 18:37

Cituji: "Výstavba bloku Olkiluoto na jihozápadě Finska začala v roce 2005." Never ending story.....

J.Tolím
21. červen 2022, 21:50

A kdo staví jadernou část elektrárny?

Ivan Novák
21. červen 2022, 22:17

Formálně je dodavatelem konsorcium Areva (toho času již zombie, staví "jaderný ostrov") - bezjaderný Siemens (staví "turbínový ostrov"). V českém právu by šlo o občanské sdružení, kde si všichni vzájemně ručí a nikdo není odpovědný individuálně, což je první problém. Momentální další je v tom, že Němci byli hotoví dávno a mnoho let pak čekali u svého stárnoucího zařízení na jaderné Francouze, mezitím je přešla i ta trocha elánu, kterou snad měli na začátku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se