Finský projekt jaderné elektrárny Olkiluoto hlásí další zpoždění

DomůJaderné elektrárnyFinský projekt jaderné elektrárny Olkiluoto hlásí další zpoždění

Spuštění jaderné elektrárny Olkiluoto 3 nabralo další 6týdenní zpoždění oproti plánu. Informovala o tom finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Nový časový harmonogram pro uvedení elektrárny do provozu má TVO od dodavatele elektrárny, konsorcia Areva-Siemens, obdržet příští měsíc.

Podle aktualizovaného harmonogramu, který TVO obdrželo v červenci, měl dodavatel elektrárny zavézt palivo do reaktoru v lednu 2020, první připojení do sítě pak mělo nastat v dubnu stejného roku. Výroba a dodávka elektrické energie do sítě pak měla začít v červenci 2020.

V pátek společnost TVO oznámila, že dle informací, které od dodavatele obdržela, dojde oproti harmonogramu k 6týdennímu zpoždění. Podle dodavatele elektrárny musí být konečná kontrola mechanických, elektrických, kontrolních a přístrojových systémů provedena pečlivě a s vysokou kvalitou.

„Přestože dokončení elektrárny nabralo další zpoždění, jsme již velmi blízko fázi zavážení paliva do reaktoru a spuštění JE OL3. TVO v současné době připravuje na zavážení paliva do reaktoru.“ Jouni Silvennoinen, vedoucí projektu pro TVO

TVO obdrželo provozní licenci pro reaktor v 7 března letošního roku. Pro zavezení paliva do reaktoru potřebuje společnost zvláštní povolení od finského státního Úřadu pro radiaci a jadernou bezpečnost.

Dodavatelé elektrárny, konsorcium Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG, staví reaktor tzv. „na klíč“ s pevně stanovenou cenou. Odpovědnost za smluvní závazky pro dodavatele platí až do konce záruční doby.

O zpožděném zavážení paliva informovalo TVO v červenci letošního roku. Společnost tehdy prohlásila, že ačkoliv mělo k zavezení paliva podle tehdejšího harmonogramu dojít v červenci, k zavážce nedojde dříve než v srpnu. Poslední odložení dokončení elektrárny proběhlo v červenci.

Výstavba elektrárny začala v roce 2005 a podle původních plánů měla být dokončena již v roce 2009, projekt se však během realizace potýkal s mnohými problémy.

Zdroj úvodního obrázku: TVO