Finský projekt jaderné elektrárny Olkiluoto hlásí další zpoždění
Spuštění jaderné elektrárny Olkiluoto 3 nabralo další 6týdenní zpoždění oproti plánu. Informovala o tom finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Nový časový harmonogram pro uvedení elektrárny do provozu má TVO od dodavatele elektrárny, konsorcia Areva-Siemens, obdržet příští měsíc.
Podle aktualizovaného harmonogramu, který TVO obdrželo v červenci, měl dodavatel elektrárny zavézt palivo do reaktoru v lednu 2020, první připojení do sítě pak mělo nastat v dubnu stejného roku. Výroba a dodávka elektrické energie do sítě pak měla začít v červenci 2020.
V pátek společnost TVO oznámila, že dle informací, které od dodavatele obdržela, dojde oproti harmonogramu k 6týdennímu zpoždění. Podle dodavatele elektrárny musí být konečná kontrola mechanických, elektrických, kontrolních a přístrojových systémů provedena pečlivě a s vysokou kvalitou.
„Přestože dokončení elektrárny nabralo další zpoždění, jsme již velmi blízko fázi zavážení paliva do reaktoru a spuštění JE OL3. TVO v současné době připravuje na zavážení paliva do reaktoru.“ Jouni Silvennoinen, vedoucí projektu pro TVO
TVO obdrželo provozní licenci pro reaktor v 7 března letošního roku. Pro zavezení paliva do reaktoru potřebuje společnost zvláštní povolení od finského státního Úřadu pro radiaci a jadernou bezpečnost.
Dodavatelé elektrárny, konsorcium Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG, staví reaktor tzv. „na klíč“ s pevně stanovenou cenou. Odpovědnost za smluvní závazky pro dodavatele platí až do konce záruční doby.
O zpožděném zavážení paliva informovalo TVO v červenci letošního roku. Společnost tehdy prohlásila, že ačkoliv mělo k zavezení paliva podle tehdejšího harmonogramu dojít v červenci, k zavážce nedojde dříve než v srpnu. Poslední odložení dokončení elektrárny proběhlo v červenci.
Výstavba elektrárny začala v roce 2005 a podle původních plánů měla být dokončena již v roce 2009, projekt se však během realizace potýkal s mnohými problémy.
Zdroj úvodního obrázku: TVO
Mohlo by vás zajímat:
Já už se prostě musím jen smát. Nyní třeba tomu důvodu : " Zpoždění v harmonogramu nastane proto, že se závěrečná kontrola musí provést pečlivě a s vysokou kvalitou". Předpokládám tedy, že doposud bylo v harmonogramu uvedeno toto :" Závěrečnou kontrolu provést jen povrchně a s nízkou kvalitou". Doposud jsem se domníval ,že na stavbě jaderky se vše provádí a kontroluje pečlivě ,důkladně a s vysokou kvalitou a je s tím i takto už od začátku počítáno v časovém harmonogramu.
Toto je jen další v řadě důkazů, kam směřuje celá Evropa. Dříve nebyl problém postavit JE, dokázala to řada zemí a i ČSSR to dokázala. Dnes se Evropa vrací k zmodernizovaným holandským větrným mlýnům. A může za to systém vzdělávání s odklonem od technických věcí. Každý má titul, ale umí méně, než středoškolák před padesáti lety.
TO : Vacek
Plný souhlas. Dnes se chlubíme, jak nám stoupl podíl vysokoškoláků v obyvatelstvu. Ovšem velká část z nich má znalosti na úrovni středoškoláků časů socialismu. Vysoké školy otevírají studijní obory s názvy : "ochrana obyvatelstva, sociální a charitativní činnost, ....atd. = zbytečné zhovadilosti, lehké obory , které zvládne udělat kdejaký trouba. Ovšem náročné studium například, IT obory fyzika, matematika, strojírenství, stavební fakulty,....... studenty postrádají. Mám například známou, která získala VŠ titul za práci : Sociální chování šimpanzů v pražské ZOO. Dopoledne si přinesla skládací židličku, svačinu ,notýsek , tužku a bylo to. Blbosti se studují, ovšem učňáky, kde by vylezli kvalitní čeští : Instalatéři, truhláři, pokrývači, zedníci , elektrikáři, topenáři, .... aby "lupou pohledal" ! Jak upadáme ve schopnosti provádět složité a velké věci , o tom krásně svědčí délka stavby těchto reaktorů EPR- 1750. Čína = 8 let 8 měsíců, Francie a Finsko = 15 let /možná !!!/ Čína tento reaktor postavila o 6 let rychleji.
Lidi studují to po čem je poptávka , jako učeň si vyděláte málo , protože Vaší konkurencí jsou cizinci to sráží cenu práce. Jako vysokoškolák i když umíte málo si vyděláte minimálně průměrný plat. IQ v populaci je průměrně okolo 100 skutečnou VŠ tito lidé studovat nemohou - nemají šanci to vystudovat nebo být dobří v nějakém oboru, tak vystudují tu pseudo VŠ cena manuálních profesí je nízká a nízká zůstane dokud bude na světě dost chudých lidí ochotných dělat v ČR na hranici chudoby. Tohle už trvá 25 let a bude to trvat dalších možná 50 let než se poměry na světě změní nebo dokud nezničí naší ekonomiku evropská unie. Já se těm mladým lidem nedivím že ty školy studují je to lepší než se dřít s Ukrajincem na stavbě nebo na směny jako dělník v průmyslu.
TO : Josef
Když je moc vysokoškoláků v populaci a nejsou pro ně adekvátní místa, tak to působí směšně. Když jsem si byl vyměnit občanku, tak jsem platil manipulační poplatek, u šaltru za okénkem seděla mladší paní, vrátita mi peníze a dala razítko, já zjistil, že je to Bc.- bakalařka = VŠ. Tuto práci by přitom bez potíží zvládl člověk s učňákem na prodavače, v hypermarketech na kasách sedí dnes často Ukrajinky se základ. vzděláním. A pokud nebude podporováno učňovské školství, tak budeme biti my spotřebitelé. Příklad- žiju v domě,kde máme SVJ, jsem ve výboru. Pár lidem v domě letos špatně topí radiátory, sháníme proto topenáře. Řešíme to již od září. Nyní už máme čtvrtou firmu, předchozí tři vždy selhaly na : "máme moc jiných zakázek, nemáme lidi", nebo prostě jen přestaly brát telefony a neodpovídají na mejly. Venku je ráno pod nulou, řada radiátorů nám netopí. Po instalatérech i topenářích je velká poptávka, ale nejsou , studuje jich to málo.
Automechanici, vodári, elektrikári, to sú všetko dnes žiadané a celkom dobre platené povolania. Ale jednoducho sa nedá niekomu prikázať, že má svojimi deťmi riešiť "potreby spoločnosti" a dať ich študovať niečo čo je "užitočné" ale deti to nebaví, resp. v tom nevidia zmysel.
Ono sa to porieši jednak tými ich stúpajúcimi platmi, kde to jednoducho pritiahne nejakých ľudí a samozrejme riadenou migráciou, lebo mnohé "nízke" povolania jednoducho naši ľudia robiť nebudú bez ohľadu na možný vysoký plat ...
A samozrejme časť manuálne práce nahradí mechanizácia a robotizácia. A obsluhovať ju budú vysokovzdelaní ľudia.
Ono tá podpora učňovského školstva vyzerá "logicky" ... ale možno len z krátkodobého či strednodobého pohľadu. Do budúcnosti predsa chceme práce s čo najvyššou pridanou hodnotou a to je jednoducho hlavne duševná práca vysokovzdelaných ľudí. Tá "simply" práca sa jednoducho bude presúvať (už sa dávno tak deje) do menej vyspelých krajín a pre nás bude výhodnejšie si lacné tovary nakúpiť radšej v nákladovo lacných krajinách.
Isto nejaký podiel ručnej práce vždy bude treba, sú i naozaj i niektoré manuálne práce s vysokou pridanou hodnotou, ale treba s tým opatrne ... aby nám v budúcnosti neostali tí manuálne zaškolení na úrade práce ....a budú nám chýbať vysokovzdelaní špecialisti ....
Nedostatek řemeslníku je problém minimálně 80let starý. Pokud nevěříte, důkazů je spousta. Občas se dívám na čt na minuty z archívu nebo jak se to jmenuje, kde jsou často k vidění nějaké tématické reportáže z dob dávno minulých. Mnohdy tam je vidět komunistatická propaganda práce, ale co tam uvidíte stejně jako dnes, že si lidé stěžují na to, jak chybí ve všech oborech tisíce řemeslnící.
Jak vidíte společnost žije i po těch 70-80letech a bude žít.
Můžete se přeci naučit tu topenařinu a udělat/opravit si to sám. Opravdu na tom není nic tak složitého. Zvládne to i učeň. Pro životem zkušeného to nic nebude.
protože nesmyslně stouply bezpečnostní standarty a nikdo neřekne dost je to nesmysl. JE je prostě nebezpečná, stačí jeden raketový útok a kde jsou všechny bezpečnostní opatření ? Všechno ostatní jsou jen řeči, kdo s tím neumí žít ať JE nestaví a ostatní národy by si měli postavit JE jednodušší jako Temelín nebo Dukovany a ne složitý , nespolehlivý , předražený , papírově bezpečný moloch...
TO : xoor
Můj starší syn je Ing. - programátor, mladší dělá už 10 let instalatéra, takže můžu pozorovat přímo v rodině, jak to běží v řemesle i na úrovni VŠ vzdělání. Opravdu bych vás chtěl vidět, jak v našem domě o 48 bytech si sám děláte ty topenářské a instalatérské práce. To jste asi spadl z Měsíce ! Současný náš problém ,kdy máme ve sklepích zavzdušněná i některá ležatá vedení topení je oříškem i pro profíky, kteří to tady už obhlíželi , nyní shánějí projekt podle kterého to bylo děláno a pak snad pochopí v čem to vězí. Řemeslníci jsou ovšem i plynaři, roku 2016 jsem v našem domě řešil rekonstrukci plynu ,objednal jsem firmu, kde 3 plynaři + vedoucí pracovali na úkolu 2 měsíce , 8 hodin denně. Měnili staré ocelové vedení za měděné a do stoupaček nám pumpovali dle "německé metody" pod tlakem jakési "lepidlo", které má záruku 20 let na těsnost. Používali spousty vercajku, autogen ,svářečky, bourací kladiva, kompresor, detektory plynu, ....atd. Opravdu bych chtěl vidět, jak třeba : učitel ,důchodce, MuDr, taxikář, prodavač, právník,... dají dohromady "Hic partu" , nakoupí vercajk za milion a pustí se do rekonstrukce plynu, když na tuto práci musí být proškolení profesionálové se zkouškami na tuto práci. To samé se týká i těch topenářů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se