Fortum a Rolls-Royce dokončili modernizaci bezpečnostních systémů JE Loviisa

DomůJaderné elektrárnyFortum a Rolls-Royce dokončili modernizaci bezpečnostních systémů JE Loviisa

Finská energetická společnost Fortum a britská strojírenská firma Rolls-Royce dokončily největší projekt modernizace v rámci Jaderné elektrárny Loviisa od dob její výstavby – modernizace automatických bezpečnostních systémů.

Projekt, který, jak Fortum uvádí, byl dokončen včas a v plánovaném rozpočtu, se zaměřil na zlepšení bezpečnosti a spolehlivosti elektrárny, která disponuje dvěma tlakovodními reaktory typu VVER, které byly spuštěny v letech 1977 a 1980. Provozní licence pro finskou Loviisa 1 je platná do roku 2027 a pro Loviisa 2 do roku 2030.

Fortum a Rolls-Royce podepsali dohodu na modernizaci nejdůležitějších automatických bezpečnostních systémů pro oba bloky JE Loviisa v květnu 2014. Fortum vytvořil automatizovanou bezpečnostní architekturu založenou na konceptu kompletní bezpečnosti elektrárny „ADLAS“ společnosti Fortum, který validoval bezpečnostní funkce s pokročilým simulátorem procesů APROS, sdělila společnost 25. října. Rozsah prací pro společnost Rolls-Royce zahrnoval návrh, licencování, instalaci a uvedení do provozu nových bezpečnostních systémů.

Finská JE Loviisa 1 a 2; Zdroj: Fortum

„Jsme extrémně potěšení, že zavedení nových bezpečnostních systémů bylo dokončeno včas a podle plánovaného rozpočtu, při dodržení vysoké kvality a požadavků bezpečnostních standardů,“ uvedl Magnus Forsstrom, vedoucí projektu modernizace automatizace na JE Loviisa.

„Tato výzva, specifická pro jaderný provoz, souvisí s celým licenčním procesem. Lze ji považovat za důkaz výborné spolupráce mezi společností Fortum, Rolls Royce a všemi ostatními zúčastněnými stranami. Úspěchu bylo dosaženo díky rozsáhlé fázi plánování, proaktivní správě harmonogramu a průběžným zlepšováním v průběhu projektu,“ dodal Forsstrom.

Jaderná elektrárna Loviisa

Za minulý rok elektrárna vyrobila 8,16 TWh elektřiny, což je více než 10 % finské roční produkce elektřiny. Faktor zatížení elektrárny v roce 2017 dosáhl výborných 92,9 % a JE se tak dostala na první příčku ve světě mezi tlakovodními reaktory.

Elektrárna Loviisa zaměstnává přes 500 zaměstnanců a okolo 100 dodavatelů. Za rok 2017 investovala společnost Fortum do elektrárny cca 90 milionů eur.

Zdroj informací a fotografií: Fortum