Domů
Jaderné elektrárny
Francie sníží podíl jaderných elektráren nejdříve, jak to bude možné
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

Francie sníží podíl jaderných elektráren nejdříve, jak to bude možné

Francouzská vláda minulý měsíc oznámila odložení snížení podílu jaderných elektráren na výrobě elektrické energie ze současných 75 % na 50 % z původně plánovaného termínu v roce 2025. Na úterní konferenci Francouzského zahraničního svazu (UFE) se francouzští politici vyjádřili, že země přistoupí ke snížení podílu jaderných elektráren nejdříve, jak to bude možné. Informaci přinesla agentura Reuters.

Francouzská ministryně pro životní prostředí Brune Poirsonová uvedla, že prozatím není jasný přesný horizont pro dosažení tohoto cíle. Vláda momentálně pracuje na víceletém energetickém plánu (Programmations pluriannuelles de l’énergie – PPE), který by měl stanovit budoucí podobu francouzského energetického mixu.

„PPE stanoví, jak budeme zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu a postupně snižovat podíl jaderné energie,“ uvedla Poirsonová novinářům na výroční konferenci UFE.

Matthieu Orphelin, člen parlamentu za vládnoucí stranu LREM prezidenta Emmanuela Macrona a energetický specialista a uvedl, že všichni vědí, že cíl není v horizontu roku 2025 dosažitelný. Orphelin uvedl, že očekává, že 50% podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny ve Francii bude dosažen mezi roky 2025 a 2030.

„Důležité je, abychom ukončili naši úplnou závislost na jaderné energii co nejdříve po roce 2025. Zda to bude rok 2027 nebo 2028, není důležité,“ uvedl Orphelin na konferenci UFE.

Francie se podle Orphelina musí vzdat cestou efektivnějšího využívání energie, využívat více energie z obnovitelných zdrojů a tím omezit svou závislost na jaderné energii.

„Konečně odmítáme mýtus, že jaderná energie bude navždy nejlevnější energií na světě,“dodal Orphelin.

Úvodní fotografie: Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim. Zdroj: EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se