Společnost EDF oznámila, že začíná s odstavováním výkonu 3,2 GW ve svých francouzských jaderných elektrárnách. Ve Švédsku již v pondělí odstavili druhý blok jaderné elektrárny Ringhals. Zmíněné odstávky mají společný jmenovatel, kterým je vysoká teplota vody využívané k chlazení.

Již v 66 francouzských departmentech bylo vydáno varování před vysokými teplotami. Ve Francii se mohou teploty během následujících dní vyšplhat až k 40 °C. V jihozápadní Evropě pak mohou příští dny dokonce přinést pokoření absolutního evropského teplotního rekordu. Vysoké teploty mají v Evropě panovat minimálně do poloviny příštího týdne. Extrémně teplé počasí se již také podepisuje na omezování výkonu francouzských jaderných elektráren.

Na transparency platformě ENTSOE oznámila francouzská EDF odstavení třech bloků svých jaderných elektráren. Konkrétně se jedná o odstavení prvního 1335MW bloku elektrárny St Alban a dvou 910MW bloků elektrárny Bugey. Společným jmenovatelem odstávky těchto tří bloků je vysoká teplota vody v řece Rhoně, kvůli které došlo nejprve k omezování výkonu všech bloků a jejich následnému odstavování. Jako poslední z těchto bloků má být odstaven dnes v noci třetí blok elektrárny Bugey.

Teplo omezuje dodávku elektřiny z jádra i ve Švédsku

Vysoké teploty v současnosti panují mimo jiné i na Skandinávském poloostrově a také si vybírají svou jadernou daň. Již začátkem týdne totiž musel být odstaven jeden z bloků švédské elektrárny Ringhals právě kvůli vysoké teplotě mořské vody využívané k chlazení.

Vzhledem k tomu, že teplota mořské vody v pondělí překročila 25 °C, musel být z bezpečnostních důvodů odstaven druhý blok této elektrárny o výkonu 904 MW. Podle aktuálních dat z transparency platformy by provoz tohoto bloku měl být obnoven dnes v 18.00.

Naopak imunní vůči vysokým teplotám má být dle slov svého mluvčího švédská největší jaderná elektrárna Oskarshamn. Přívodní kanál chladicí vody pro tuto elektrárnu se totiž nachází v hloubce 18 metrů pod mořskou hladinou a ani současné extrémní teploty tak provoz této 1450 MW elektrárny nijak neovlivňují.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *