Francouzský senát navrhl zrušit cíl, podle kterého měla Francie snížit podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny na 50 %
Francouzský senát navrhl, aby byl zrušen závazek Francie snížit výrobu z jaderných elektráren do roku 2035 na 50 %, informuje portál Montel. Závazek byl poprvé přijat v roce 2014 s cílem snížit podíl elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách na polovinu do roku 2025.
Francie postupně upouští od svého cíle postupně snižovat závislost země na jaderné energetice. Zatímco v roce 2014, kdy byl cíl poprvé představen, se zdálo, že bude možné se obejít bez některých jaderných elektráren, současná energetická krize naznačuje opak.
V rámci současných legislativních změn, které míří především na zrychlení povolovacích řízení pro výstavbu jaderných elektráren, bylo nově navrženo, aby Francie již netrvala na snížení podílu jádra na výrobě elektřiny na polovinu. měla Francie měla zmíněného cíle, v rámci kterého mělo být ve Francii odstaveno celkem 12 jaderných bloků, dosáhnout nejprve do roku 2025. Konečný termín byl nicméně odsunut v roce 2019 o deset let, tedy do roku 2035.
Návrh změny zákona reaguje na plány, podle kterých má Francie do roku 2050 postavit dalších šest jaderných elektráren. Podle prohlášení vlády má pouze díky úpravě legislativy dojít ke zrychlení výstavby v řádu let.
Návrh kromě zrušení výše uvedeného cíle dále navrhuje, aby byl zrušen strop na celkový instalovaný výkon jaderných elektráren v zemi ve výši 62,3 GW.
Jaderná elektrárna Tricastin. Zdroj: jean-louis Zimmermann / Creative Commons / CC BY 2.0
Návrh zákona dosud nebyl přijat, v současné fázi se jedná pouze o návrh francouzského senátu, kterým byla změněna původní ministerská novela, jejímž hlavním účelem bylo umožnit výstavbu celkem šesti jaderných bloků ve Francii do roku 2050.
Energetická společnost EDF, která se mimo jiné uchází i o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, plánuje výstavbu reaktorů ve třech francouzských lokalitách. Dva bloky mají vyrůst v Penly, dva v Gravelines v severní Francii a dva v Bugey ve východní Francii nebo v lokalitě Tricastin v jižní Francii.
Společnost také ve Francii dokončuje výstavbu jaderné elektrárny Flamanville, u které došlo koncem loňského roku k navýšení rozpočtu o 500 mil. EUR a oddálení termínu komerčního provozu na přelom let 2024-2025.
Mohlo by vás zajímat:
Ten pokles výroby z JE bude nepochybně následovat a pokud to nebude v roce 2035, tak to bude o trochu později a to proto, že jim staré JE dožijí. A s tou výstavbou bych to viděl tak, že s problémy dostaví novou JE Flemanville od Arevy a pak se na další výstavbu pro překročení rozpočtu vykašlou. Finsko dnes lituje toho Arevadobrodružství v Olkiluotu.
Není to "Flemanville" a není od Arevy, Karásku. A na to že "Finsko dnes lituje toho Arevadobrodružství v Olkiluotu" jste přišel jak? Proč by někdo litoval že má zbrusu nový stabilní nízkoemisní zdroj levné elektřiny s životností minimálně 60 let? To by musel být nějaký blázen a to Finové nejsou.
Drahej Emile, nový blok Flemanville samozřejmě staví Areva( přejmenovaná na Framatom).
Ne, to samozřejmě nestaví, Karásku. A nejmenuje se "Flemanville".
Tady Emile : EDF oznámilo další zpoždění JE Flamanville - OEnergetice
Ano, Karásku, i tady se píše že se nejmenuje "Flemanville".
Je to JE Flemanville a stavi ji Areva, nebo ExAreva(Framatom).
Jestli někdo něčeho lituje, tak němčouři tzv. energiewende. Jen si to nechtějí přiznat.
Němci jsou naprosto vysmátí. Mají energie z větru tolik, že drží nad vodou Francii.
Myslíte tu Francii, která elektřinu taky exportuje? Nespletl jste si Francii s Rakouskem nebo Itálií nebo nějakou jinou notoricky importní zemí?
Francie za rok 2022 byla čistým dovozcem elektřiny. Tečka.
A teď máme rok 2023 a v něm je zatím už zase čistým vývozcem. Takže znovu. Kdo tu koho teď drží nad vodou?
Jsem rád, že Emil souhlasí s tím co jsem napsal o celém roce 2022, Francie čistý dovozce.
A jak to vypadá (z hlediska Německa) v roce 2023? Je to zde:
Udělejte si úsudek sami....
Emil s ničím co jste napsal nesouhlasil, Vaněčku, už jsme opět u toho vašeho problému s chápáním psaného textu. Jestliže se bavíme o výroku psaném v přítomném čase, tak je úplně irelevantní co bylo minulý rok, a stejně tak je irelevantní "jak to vypadá (z hlediska Německa) v roce 2023", když to vaše "hledisko" nijak nezohledňuje hledisko Francie, které ukazuje, že je v tomto roce čistý vývozce:
energy-charts. info/charts/power/chart.htm?l=en&c=FR&interval=year&source=cbpf_saldo&stacking=stacked_absolute
Zajímavý je ten graf od pana Vaněčka hlavně když povypínáte vše krom France a Power Price, pak je vidět krásná korelace vysoká cena = import z Francie, nízká (záporná) cena = export do Francie.. Jen poslední tři dny jsou vyjímka
Ano, jen německé VtE jsou schopny vyvážet velmi levnou energii, je jich potřeba mnohem víc.
Francie v zimě vyváží jen drahou energii (a jen když moc nemrzne, když mrzne tak jí mají nedostatek a zachrání to jen německé uhelky nebo když fouká tak německé VtE.).
Drobná korekce: Ano, jen německé VtE jsou schopny vyvážet energii s velmi nízkou hodnotou. Francie v zimě vyváží jen energii s vysokou hodnotou.
Pletete si pojmy a dojmy, hodnotu a cenu. Ale to nevadí....
ad Milan Vaněček 18. leden 2023, 17:13
".. Ano, jen německé VtE jsou schopny vyvážet velmi levnou energii, je jich potřeba mnohem víc.... Francie v zimě vyváží jen drahou energii (a jen když moc nemrzne, když mrzne tak jí mají nedostatek a zachrání to jen německé uhelky nebo když fouká tak německé VtE.).
este skuste sa tu niekde nad niekym vyvysovat tym, ze ste vraj "vedec" .. ked vam absolutne unika co je pricina a co nasledok ...
To si právě pletete vy, Vaněčku.
Energetika Francie bude ještě zajímavá na jednu stranu v létě přes den nebude pro výrobu v jejich jaderných el. odbyt a v zimě jejich výkon nebude stačit, protože se bude topit tepelnými čerpadly. Podobně na tom bude většina zemí. to bude problém energetiky tak za 5 let.
Pravoslav, na vyrobu vodiku zadarmo si nepozabudol?
Na západě díky neoliberalismu (podle hesla každý za sebe) centrální vytápění povětšinou nemají , takže ani nemají to teplo z JE k čemu připojit , na spalovny odpadu měli posledních 10 let moratorium(díky američany placenému greenpeace) takže budou asi muset pálit australské uhlí(jako my), amazonské pralesy(jako holanďani) a americký plyn (jako všichni v Evropě)
Jarda ak chceš vedieť niečo o centrální vytápění tak príď do Dánska. Chodia tu ľudia z celého sveta. Alebo si nájdi niečo na internete. Vďaka centrálnemu kureniu niektoré mestá sú tu ceny stabilné. Za byt v Horsens platím už 5 rokov rovnakú cenu. 80% tepla je OZE. Platí sa banke za pôžičku nie za plyn. Centrálne vykurovanie je dôležita časť exportu. DANFOSS, GRUNDFOS. Sezóne zásobníky tepla. Nie je to len centrálna kotolňa.
v létě by mohli vyrábět syntetická paliva, sice se na to chystali občasníci ale i pro takovouhle výrobu bude lepší pokud přebytky budou trvalejšího charakteru a ne pouze občasné
To jsou ta ssntetická paliva jako od Porsche které postavilo megatovárnu v Chile která vyrobí 100 (slovy sto) tun syntetického paliva ročně ?
Megatovárna ... nebuď jako malý jarda. Mě to přijde spíš jako takový střední autoservis:
https (://) newsroom (tečka) porsche (tečka) com/en/2022/company/porsche-highly-innovative-fuels-hif-opening-efuels-pilot-plant-haru-oni-chile-synthetic-fuels-30732.html
A) Odstávky jaderných elektráren se dají plánovat na léto
B) V zimě může být výkon turbogenerátorů mírně vyšší díky nižší teplotě chladicí vody
V praxi například elektárna Temelín dodává nejvíce elektřiny do sítě vždy v zimním období. Konrétně v roce 2022 vyrobil Temelín v lednu 10,1 % roční výroby, zatímco třeba v květnu to bylo jen 5,3 % a v prosinci 9,8 %.
Otázkou spíše je, zda jsou Francouzi schopni těchto předností jaderných elektáren využít ve prospěch stabilizace energetiky, nebo ne.
Francouzi mají rezervy v tom, že se dají původní elektrokotle předělat na tepelná čerpadla vzduch-voda. S jejich klimatem na tom budou lépe než my, koeficient (topný faktor) by mohl být na hodnotě 3. V tomto ohledu mají před sebou nadějnou jadernou perspektivu.
Populismus světem vládne.
Ano, mate uplnu pravdu, mam presne rovnaky pocit, ked citam vase prispevky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se