Domů
Jaderné elektrárny
Fukushima II se do provozu již nevrátí, japonská společnost vyslyšela přání obyvatel
Jaderná elektrárna Fukušima

Fukushima II se do provozu již nevrátí, japonská společnost vyslyšela přání obyvatel

Japonská společnost Tokyo Electric Power Company ve středu oznámila své oficiální rozhodnutí trvale vyřadit z provozu všechny 4 reaktory v jaderné elektrárně Fukushima Daini, která se nachází nedaleko nechvalně známé jaderné elektrárny Fukushima Daiichi. Společnost již v červnu minulého roku oznámila, že zvažuje trvalé vyřazení elektrárny.

Jaderná elektrárna Fukushima Daini, rovněž označovaná jako Fukushima II, se skládá ze 4 varných reaktorů, které zahájily komerční provoz mezi lety 1982 a 1987. Instalovaný výkon jednotlivých reaktorů činí 1,1 GW, podle společnosti elektrárna za dobu svého provozu vyrobila přibližně 743,7 TWh elektrické energie.

Ačkoli se elektrárna nachází přibližně 11 km od jaderné elektrárny Fukushima Daiichi, na rozdíl od ní nebyla v březnu 2011 poškozena zemětřesením a vlnou tsunami. Od havárie ve Fukushima Daiichi jsou všechny 4 reaktory ve studené odstávce.

Vyřazení elektrárny Fukushima Daini spolu s poškozenou Fukushima Daiichi TEPCO zvažovalo od 14. června 2018. Důvodem pro vyřazení obou elektráren byla dle společnosti snaha dodat obyvatelům místních komunit větší pocit bezpečí. Rozhodnutí o vyřazení elektrárny bylo podle TEPCO provedeno po podrobném zvážení různých problémů, se kterými se obě elektrárny potýkají.

Mezi zvažovanými parametry byla například bezpečnost personálu, bezpečné vyřazení obou elektráren z provozu a dopad na podnikání společnosti. Při zvážení byl brán zřetel také na místní obyvatele a jejich přání elektrárnu vyřadit.

„Do budoucna chce TEPCO místním komunitám srozumitelně vysvětlit, jakým způsobem budou vyřazovací práce ve Fukushima Daini provedeny, cílem společnosti je provedení všech potřebných úkonů s plným porozuměním okolních obyvatel. TEPCO bude i nadále pokračovat v upřímném úsilí zajistit bezpečí všech lidí v regionu s ohledem na Fukushima Daiichi a Fukushima Daini,“ uvedla v oficiálním prohlášení společnost TEPCO

Práce na vyřazení elektrárny budou trvat přibližně 40 let

Podle společnosti má běžné vyřazení jaderné elektrárny trvat přibližně 30 let. Protože ale budou současně probíhat práce na vyřazení Fukushima Daiichi, a bude zapotřebí rovněž zvážit dopady alokování dostupných lidských zdrojů, práce na vyřazení všech 4 reaktorů tak mají podle TEPCO trvat přibližně 40 let. Společnost nyní plánuje vypracovat podrobný plán vyřazení, který bude brát v potaz vyřazovací práce ve Fukushima Daiichi.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jaroslav Loudil
3. srpen 2019, 12:54

Vyřazovat jednu elektrárnu z provozu 40 let , to mi připadá ukrutná doba ! Počítám, že tam budou vyřazovat tuto elektrárnu přímo - "rodinné klany", vyřazování zahájí děda, pak to předá synovi , ten pak vnukovi a ten pak ještě těm svým dětem. Za těch 40 let například v Číně vyrostlo město Šen- čen ze 200 obyvatel zapadlé rybářské vesničky roku 1978 na 13 milionů roku 2018, tedy větší jak Paříž. Reaktor postaví za 4 roky, pak ho 40 let vyřazují.

Emil
3. srpen 2019, 14:35

Poločasy rozpadu radionuklidů v primárním okruhu pokud vím v Číně kratší než v Japonsku nejsou...

Jaroslav Loudil
3. srpen 2019, 19:03

To : Emil

Četl jsem už o podstatně rychlejším rozebrání jaderky, než za 40 let. A nebylo to v Číně, tam mají všechny jaderky nové.

Emil
3. srpen 2019, 20:02

Já také netvrdím, že to rychleji nejde. Záleží, jaký způsob decommissioningu se zvolí. Pokud ale není potřeba lokalitu začít co nejdříve využívat jiným způsobem, tak je výhodnější jak z hlediska množství a aktivity odpadu, tak z hlediska ceny, prostě počkat. A v takovém případě je 40 let úplně standardní doba.

energetik
4. srpen 2019, 16:04

Proč, když už to tam zamořili? Teď už je to celkem jedno, ty škody už stejně nikdo nenahradí.

Michal S.
4. srpen 2019, 21:51

Nie je pravda co pisete, ze Fukushima Daini nebola poskodena pri zemetraseni a tsunami. Aj tato elektraren bola zaplavena a zlyhalo chladenie reaktorov. S velkym stastim, usilim a improvizaciou sa podarilo zabranit scenaru ako vo Fukushime Daiichi. Napriklad polozenim 9km vedenia pracovnikmi elektrarne bez potrebneho vybavenia, mechanizacie, stihli to tesne. Opatovne spustenie by asi nebolo lacne ani jednoduche. Tiez to nebolo prve ani posledne tsunami.

https://www.youtube.com/watch?v=3TWgUvB7w7Y

Milan Vaněček
5. srpen 2019, 09:42

Dík za kvalitní odkaz. O tom se moc (vůbec) nemluví, že těch katastrof mohlo být více. Je též vidět jak je důležitý lidský faktor, nepropadnutí panice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se