Domů
Jaderné elektrárny
Havlíček: Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany

Havlíček: Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany

Pokud se potvrdí zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, bude to mít vliv i na účast ruského Rosatomu v tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech, řekl ČTK ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Přesné důsledky neupřesnil, informace bezpečnostních složek však podle něj budou součástí rozhodování o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru. Před zařazením ruských a čínských firem do dukovanského tendru už v minulosti varovaly bezpečnostní složky.

„Tyto události samozřejmě mohou ovlivnit Dukovany. Je to velmi vážná zpráva. Jakýkoliv podobný čin, pokud bude potvrzen, musí mít jednoznačně své následky,“ odpověděl ministr na dotaz, jak dnešní zprávy o vrbětickém výbuchu mohou ovlivnit účast Rosatomu v tendru.

Připomněl, že o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru rozhodne vláda mimo jiné i na základě geopolitických informací, které poskytne ministerstvo vnitra a budou založeny i na informacích bezpečnostních složek. „Jiný postup ani nemůže být,“ podotkl Havlíček. Role státu a jeho možnost kdykoliv zasáhnout je podle něj ošetřena ve všech smlouvách s investorem , kterým je společnost ČEZ.

Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstal ruský Rosatom mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými bude stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma. Účast Rosatomu kritizuje část opozice i někteří bezpečnostní experti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, dodal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Konec dodávek ruského paliva v Temelíně. ČEZ uzavřel miliardové smlouvy se západními firmami
28. červen 2022, 08:35
ČEZ chce 15 nových jaderných bloků do 30 let, říká člen představenstva Cyrani
28. červen 2022, 08:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(89)
energetik
18. duben 2021, 20:05

To je tedy velmi zajímavé že najedou už není nějaký dotazník ani potřeba když tam nebude Rosatom. Tady je evidentní že to bylo jen další chystané zvýhodnění Rosatomu.

Kdyby se ti jaderné aktivisté nespolčili s rusofily a nedělali jim to na míru, mohly mít ten speciální zákon Lex Dukovany dávno schválený. Tak lezli do řiti hradní viróze a Rosatomu a teď mají prd a vyhozených několik miliard. Komu není rady, tomu není pomoci, myslím že indicií bylo dost jak to nemají dělat.

Na druhou stranu je to škoda, tak to mohla za půl roku smést úplně se stolu nová vláda nebo EU jakože špatně připravené a bylo by definitivně po jaderném tunelu. Tak stále ještě hrozí že v tom ekologickém a ekonomickém zvěrstvu budou chtít atomteroristé ještě pokračovat.

energetik
18. duben 2021, 20:14

Také je zajímavé že před pár měsíci i paní Drábová najedou otočila a začala tvrdit že Rosatom není vhodný, podobně i ten vládní zmocněnec Míl, to ho ještě Havlíček za to před pád dny odvolal. Vypadá to, že už o tom měli nějaké informace a Havlíček se to přesto snažil co nejrychleji protlačit i s Rosatomem a poslat mu pozvánku do tendru.

energetik
18. duben 2021, 20:25

Takže buď je ten Havlíček dvojitý agent a schválně ten jaderný tunel takto przní a ve skutečnosti jej nechce, nebo je to hodně špatný agent Ruska a nebo úplný blb že nestopil a ten zákon tak násilně pro Rosatom prosazoval.

Josef
18. duben 2021, 21:42

Víte co je zajímavé, že od té doby co se začíná tendr na JE se dějí věci

1) investoval se ohromný kapitál do zhoršení vztahů s Čínou - a stačilo to , Čína byla vyřazena.

2) stejně tak s Ruskem - odstraňování pomníků, sankce. Klíčoví lidé najednou nechtějí Rusko v tendru i když to bude stát stovky mld. navíc, ale stát je dokáže odstranit, protože vyřadit Rusko i Čínu zároveň znamená podstatné zdražení el. energie pro obyvatelstvo, Rusové na odstranění pomníků reagují vlažně a to je drží ve hře - no a tak se po letech přichází na to, že to byli Rusové co odpálili muniční sklad a ještě ti 2 agenti co prý otrávili Skripala - jak je vidět Rusko má zoufalý nedostatek agentů a posílá pořád ty samé neschopné co neumí udělat nic pořádně a samozřejmě pořád chodí spolu, aby byli dobře identifikovatelní... Pokud si dáme dohromady komu slouží tato hra kdo v ní hraje a jaké role, pak dojdeme k názoru kdo hájí čí zájmy. Rusko je určitě jedna velká propaganda. Jenže oni umí energetiku, suroviny, potraviny , zbraně a průmyslové celky neumí průmyslové zboží. Nespolupracovat s nimi v oblastech kde jsou dobří je pro nás velká ztráta. Nemůžeme samozřejmě vyloučit, že Rusko skutečně odpálilo ten sklad, ale nedává to logiku. Pravděpodobnější je, že ČR se stala součástí velmocenské hry a trumfové eso teď vynesli USA. Podle vývoje je vidět, že USA patrně ovládá část politických stran, medií a téměř určitě i naše tajné služby, Rusové u nás žádnou JE stavět 100% nebudou, ale toto veřejné divadlo nezůstane bez odezvy, protože naše vazalství totiž překročilo pro běžné lidi únosnou míru, že jde o vyřazení Ruska z tendru, což znamená v překladu drahou el. energii a zhoršení konkurenceschopnosti ČR a tím horší životní úroveň do budoucna to chápe snad úplně každý.

frank
18. duben 2021, 21:53

hm , zajímavé, jindy pohotový prezident si sám dal bobříka mlčení, šéf Hradní diplomacie v podstatě potvrdil, že důkazy jsou velmi vážné, myslíte si tedy, že se jedná o spiknutí ve kterém je zapojen i Hrad? A co varianta, že za tím je jiná mocnost, které nevyhovují ruské kroky na Ukrajině, protože tam investovala do nákupu zemědělské půdy ( pro výživu miliardy lidí jí je Afrika k ničemu) a taky do kosmického průmyslu ( není to tak dávno, kdy každý ruský sojuz měl ukrajinské součástky a řídící systém) , mocnost která nemá zájem aby kontrakt dostalo Rusko, když ho " dle vašeho tvrzení" nemůže mít ani ona ? Pak by sedělo i to mlčení Hradu, protože co když řídící orgán je možná o něco dál na východ, než si mnozí myslí?

Carlos
18. duben 2021, 23:06

Nemyslím si že by to bylo pravděpodobné. Rusko se ještě s Čínou potrhá, to je skoro jisté, ale nemyslím si že by ČR byla v tomto zatažena.

Spíš si myslím že se někomu právě zhroutil svět. Tomu by seděl asi i ten týden a neochota se ozvat. Ona zrada přítele (byť stačí aby jste toho člověka měl za přítele) je jedna z nejtěžších věcí co se člověku může stát. Možná těžší než smrt člena rodiny. Vemte si jak se měli rádi, jak tu Rusko tlačil, co tu pro ně dělal a teď mu asi dodali důkazy že tu Rusko (?omylem?*) vyhodilo do luftu muničák, že to čemu nechtěl věřit je pravda. Mě, Vám, komukoliv by se otřásl svět v základech.

A byť by možná Hrad sám o sobě věci smetl ze stolu, tak pokud B + H, třebas i ve své hře (ze záznamu necítím že by to hrál, viděl jsem těch jeho tiskovek hodně za poslední rok, ale hlas mu nekoketoval s tím se zlomit ani když Prymula byl na schůzce, ani při kauzách. AB tam byl v dost slušném stresu, byť ten může být z vícero zdrojů a jen se to skládá), s tím jdou ven, tak nemá jak.

*Jedna hypotéza mluví o tom že něco selhalo a mělo to bouchnout jinde, teď je otázka kolik toho objemu mělo bouchnut, kolik jej bylo pro export. Kolik jej bylo pro jiné aktivity, tedy kolik z toho byly nezamýšlené následky. Myslím se říká že vybuchlo 50t, nevím, byť bych asi měl, jestli v takovém zařízení může být munice a zbraně v jednom místě, ale umím si představit že "zaminovali" bedny s kvéry, jenže to bouchlo brzy a odpálilo i bedny s municí)

Dobře, napadá mne pár způsobů jak by se dalo všechno narafičit, kdo viděl ten druhý projev Britské "královny", tak asi ví kam mířím. Ale to mi přijde jako nepravděpodobné, byť by na to Peking měl (eventuálně i Moskva, ale proč by to dělala? Ale zase si Němci napadli vlastní vysílač kdysi, že...), tak mi to nepřijde jako krajně pravděpodobné. Nevidím tam nějaké extra důvody. Přece jen strategicky čistější by bylo se domluvit s Ukrajinou a na Rusko použít takové menší "Tytyty, neblbni, nebo tě kopnu do ř-i."

Co se pak týče úrody, vody, zdrojů obecně. Peking by spíš zajímalo asi odklonění Amuru, nebo jeho přítoků na jih než Afrika, nebo Ukrajina. Byť výnosnost Ukrajinských polí by pod ČLR mohla jít nahoru 3-5x. Ale pak je tu EU se svými zájmy. Ukrajina je pro všechny teď asi nejvhodnější s takovým statusem že každý tam má zájmy, realizuje je, ale zem se nechá místním. Tedy všichni až na...

energetik
18. duben 2021, 23:27

Carlos

Nebo ti dva zaměstnanci mohli být nepohodlní svědci co tam na ně narazili, potom už nebyla jiná možnost než z toho okamžitě udělat jakože nehodu. A tak zdrhli o den dříve za hranice než měli v plánu. A že v prosinci bouchl další sklad který dle vyjádření firmy samovolně bouchnout nemohl, je tedy jasné že byl zaminovaný.

Jako takový muniční areál a nemají tam ani kamerový systém? To pravdu stačilo vypáčit dveře a odnést si cokoliv?

Carlos
18. duben 2021, 23:34

Ale ten záznam je údajně. Mrkněte se do požadavků na zabezpečení takových prostor jaké bylo tehdy, možná tam kamery budou i povinně.

Otázka jak by se objevili svědci. Pokud by tam šli oficiálně, tak není problém snad, pokud by tam byli jakože zloději... ne, to mi nesedí.

energetik
18. duben 2021, 23:58

Carlos

možná tam i byly oficiálně a svědci si všimly že tam něco ukryly. Stejně to nechápu, to má někdo potřebu si prohlížet muniční sklad a objednat si emailem prohlídku, to se běžně dělá? Jestli jakože měli zájem o zbraně, tak si snad vyberou z katalogu a na vyzkoušení dostanou nějaké vzorky. Na co je komu si prohlížet sklad, stejně to bylo zřejmě vše zabalené v bednách? Ale možná si ten sklad jakože chtěli pronajmout po tom co ta munice měla být jakože dovezena na Ukrajinu.

No uvidíme s čím přijdou zítra, ale jestli budou nahraní na videu, tak to bude asi jasné.

Carlos
19. duben 2021, 00:18

Fakt nevím jak se to v tom oboru přesně dělá, ale jednat přes mail je běžné, minimálně ve formě prvotního kontaktu, nabídek atd. Katalog nevím, ale vzhledem k tomu co to je za materiál asi si chcete být jistý tím že je uložený správně, že nezaplatíte kvéry a nedojde Vám rezavý šrot, skladování je celkem důležité.

energetik
18. duben 2021, 22:11

"i když to bude stát stovky mld. navíc"

Pan Míl i paní Drábová přiznala že je to lež, takže tento argument na kterém to celé stavíte vám tu hypotézu úplně zhroutil.

Stovky mld. navíc to bude stát, když se to stále bude dělat na míru Rosatomu a v rozporu s legislativou.

A výmluvy na to, že tam musí být reaktor pouze 1,2GW jsou nesmysl. Než to postaví tak, ty dva původní budou dávno odstavené nebo havarované a chlazení bude dost. Navíc jaderní aktivisté neustále prohlašují jak jsou dobře JE regulovatelné, takže když nebude dost chladící vody tak prostě sníží výkon. V létě když je potřeba více chladit a méně vody, tak stejně bude obrovský přebytek energie, takže to bude v létě nekonkurenceschopné při jakémkoliv výkonu.

Takže by lépe udělali kdyby to optimalizovali pouze na zimní provoz.

Nebo zase zpět verze Temelín.

Josef
19. duben 2021, 19:19

Jinak podívejte se za kolik staví JE Rusové a Číňani, pak to porovnejte s ostatními. U nás nebudou mít drazí dodavatelé co neplní termíny výstavby JE konkurenci a tomu bude odpovídat i cena. Pokud Drábová dělá, že to neví, pak to dělá z nějakého důvodu a jaký je ten důvod - chce si udržet svůj úřad do důchodu a tak se vymezí vůči Rusku, když je to právě teď in kdyby řekla, že proděláme stovky mld. korun , tak skončí. Mohla mlčet, takhle si úřad 100% udrží, ale každý kdo zná základy ekonomie si o ní bude myslet své , takže bude mít sice peníze, za které si už stejně nemá co koupit, ale prestiž definitivně ztratila.

Pavel K
20. duben 2021, 07:13

K Vam s enedostalo, ze smlouva pro Madary je dost nevyhodna a stavba nabira zpozdeni jeste nez se koplo?

A o vikendu se proijevilo to bezpecnostni riziko, na ktere neustale poukazujeme a Vy jste jej neustale nechapal. Rusko si dela na cizim uzemi, co chce, nevysostne lze. Pokud by se tato skutecnost zjistila pri stavbe JE, tak by se vse nesmirne prodrazilo, protoze by stavba nemohla pokracovat jen tak.

Zaklady ekonomie mam a presto pani Drabovou neodsuzuji. Vy jste tu udal uz spoustu nepresnych predpovedi a odhadu, takze ji verim 1000x vic nez Vam a verim, ze nejsem sam.

energetik II
18. duben 2021, 21:46

Je srandovní jak velký prachy hýbou politikou. Petříček byl proti Rosatomu, byl odvolán. Opozice se spojila s čučkaři a ti náhle po 7 letech "objevili", že Rusko zapálilo Vrbětice !! Takže nyní je to na hřišti zase 1 : 0 pro opozici, Hrad dostal góla. Tím ale byla stavba Dukovan - 5 definitivně odpískána. Dukveny unesiu max 1200 MW , Frantíci nabízejí 1750 a Korejci 1440. Jsou moc velcí. Nabízejí proto menší varianty, ty ale nikde nestojí a nemají hotové atestace pro možný provoz. Cena dvou reaktorů Vogtle v USA už je na gigantických 27 mld. USD a stále roste.

P.S. Samozřejmě, že je oznámená ruská stopa Vrbětic jen podvrh našich čučkařů, který si někdo objednal. Je to jen velká špína kvůli prachům !

Arimatejský
19. duben 2021, 08:02

Snažíte se hodně, ale zbytečně. Rusko do naší kolonizace investuje dost, ale stačit to nebude. A pokud bude v Dukovanech žádný blok nevznikl, tak se také nic špatného nestane, možná ve finále ušetříme.

Josef
19. duben 2021, 20:50

Když nebude silný rozvoj jaderného programu, tak na tom Rusko vydělá jako nikdo na světě, protože veškerou tu nevyrobenou energii z JE zajistí Ruský plyn. Zastavení tendru na JE je prakticky jisté a je v Ruském zájmu stejně jako odstavení uhelných el. Česká republika si mohla vybrat mezi relativně levnou energií a malou závislostí na Rusku a jako nahraditelného dodavatele paliva. Vybrali jsem si místo toho velkou závislost na USA i na Rusku a jako bonus drahou el. energii pro obyvatelstvo.

Pavel K
20. duben 2021, 07:08

Nezapomnel jste na to, ze jsme v EU a existuji OZE?

blaha.p
19. duben 2021, 12:46

děkujeme za nestranný pohled ruského kolaboranta : ), který jste opsal na Sputniku, nebo ti ho poslali rovnou z Moskvy : ))))

petr
18. duben 2021, 22:02

Dobrý večer všem, pojďme se na to podívat selským rozumem.

V Dukovanech je zdroj vody pro chlazení, který umožní 2 500 MW elektrických. Dnes je zde v provozu celkem 4 * 525 MW tedy pod touto hranicí. Kdysi se psalo, že by bylo možno zde instalovat ještě jeden reaktor, což potvrzuje těch cca 2500 MW možných.

Tedy co postupovat třeba takto - instalace 1 * 1400 MW z Koree (v SAE mají dobrou referenci) a provozovat po prodloužení životnosti 2 reaktory v létě a 3 v zimě...

No a druhý 1 400 MW zdroj postavit v Temelíně a je to...a až se dotáhnou do provozního využití malé reaktory cca á 200 MW + výroba tepla, pak postavme v EMĚ třeba 3 * 200 a v Opatovicích totéž... možná i jinde a pak v Dukovanech zůstane nakonec 1 * 1400 MW a v Temelíne dohromady cca 3 600 MW...

energetik
18. duben 2021, 22:18

Podobně jsem to naspal i já výše. Ale to by nebylo na míru Rosatomu a to byl dosud zásadní problém, kdo projevil že Rosatom není vhodný, tak byl odvolán.

energetik II
18. duben 2021, 22:19

TO : petr

Teoreticky možné řešení, ale moc zdlouhavé. K těm výbuchům. Šéfové firmy Imex, kterým Vrbětice patří, neznají žádné lidi na fotografiích ruských agentů, nikdy je neviděli a ani jejich jména jim nic neříkají. Že by tedy tyto ruské agenty vodil do skladu na prohlídku munice jenom nějaký vrátný či snad uklizečka z této firmy ?? Naši čučkaři se zase vyznamenali ! Už chápu, proč Koudelka pořád není generál !

Carlos
18. duben 2021, 22:39

Prosím kde máte vyjádření firmy Imex? Sputnik, ani aeronet neberu. A navíc, pokud to není firma o třech lidech, tak vedení ani nemusí vědět jak ti lidi vypadají a klidně mohli použít falešné identity. Nebo si myslíte že tam jenom tak napochodují s ruským pasem a legitkou GRU? Každá trochu slušná firma si udělá screening toho kdo tam jde, jsou na to programy, tedy není nic jednoduššího než si vybrat kohokoliv kdo tím projde jako OK a udělat si na to falešné doklady. To už ten systém neodhalí, myslím. (ne, fakt jsem to nikdy nezkoušel, i když jsem jej párkrát viděl v akci) Klidně to mohl řešit obchoďák, který tam už nepracuje. A je dalších X způsobů jak se tam mohli dostat.

energetik II
18. duben 2021, 22:59

TO : Carlos

Rusové měli falešné pasy na občany Tádžikistánu a Moldávie. Fotky se ale samozřejmě musely shodovat s jejich ksichty. A právě tyhle tváře šéfové Imexu nikdy neviděli. Píše se o tom na našich zprávách, nikoli Sputniku. Dále je zajímavé, že Hamáček tvrdí, že první nálož vybuchla předčasně, že měla vybuchnout, až bude zboží v Bulharsku. To ovšem znamená, že agenti dobře věděli, které bedny z obřího skladu půjdou na Bulharska a během prohlídky zbraní na ně umístili dvě časované bomby. Jak věděli, které bedny jsou určené právě Bulharsku ?? Po prvním výbuchu v říjnu byly ostatní sklady velmi pečlivě prohledány speciality na výbuchy a munici. Přesto druhý sklad vybuchl až 3.prosince. Každopádně se tedy v ČR nalézají lidé, které je nutno zatknout : 1. Za spolupráci s agenty 2. Za nedůsledné plnění povinností, protože tu druhou bombu při prohlídce skladů nenašli.

Carlos
18. duben 2021, 23:29

Kolik měli zaměstnanců v roce 2014? Jaká byla struktura tehdy? Měli obchoďáky? Pořád existuje šance že s nimi vedení nemuselo dojít do styku, nepočítám kvalitní maskování a případně nějaký další doklad. Rozdíl proti "civilním" fotkám. (U agentů ale selže asi i kdybyste se lidí z té formy ptal na lidi podle chůze)

Abyste mohl zbraně vyvézt nebo dovézt, musíte obstarat zbrojní průvodní list pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, i když ten se spíš týká situace kdy si chcete dovézt "civilní" zbraň, na vojenský materiál jsou asi jiné, možná se k tomu dostali. Nebo, jednodušší, se prostě zeptali co je v těch a těch bednách... Úplně normálně na prasáka mezi řečí.

Hledání bomb se myslím dělá pomocí detekce dusíkatých sloučenin nebo se do trhavin něco i přidává aby se daly detekovat... Jakože nevím jak budete hledat bombu někde kde to je samá bomba... Nehledě na to, myslíte si že s dnešní SMD technologií nemají tak miniaturní detonační zařízení že si jej nevšimnete. Všiml byste si třeba 3-5mm širokého řezu na nějakém obalu když je to schované někde pod svarem nebo ohybem obalu?

Josef
18. duben 2021, 22:44

Na podzim přijde nová vláda a věřte tomu, že žádný tendr nebude. Protože ČSSDKSČ končí ve sněmovně. Ano dostane tak 20-25% , SPD 10-12%. Vládnout budou STAN, PIRATI, ODS, TOP09 a KDU ,

Lidovci byly proti JETE , Piráti jsou zelení nepostaví se vůbec nic.

tedy plyn.....

energetik
18. duben 2021, 22:48

V předchozím tendru na Temelín by to bylo moc okaté takto posazovat Rosatom, tak to odpískali a šli raději do Dukovan kde to udělat na míru Rosatomu bylo snadnější s výmluvou na omezené chlazení.

Emil
18. duben 2021, 23:05

Aha, takže se zrušil tendr o dvou účastnících, kteří oba bez problémů splňují požadavky "na omezené chlazení" i v Dukovanech, aby se začal připravovat nový s pěti účastníky, který je oproti tomu minulému na míru Rosatomu. To jsou zase moudra...

energetik
18. duben 2021, 23:35

Ne, asi ho zrušili proto že ČEZ chtěl pouze garanci pevného výkupu kolem 70 eur/MWh. Aby mu teď dali celou elektrárnu zdarma + garanci výkupu.

Nevím která varianta je horší.

Emil
19. duben 2021, 06:45

Takže první nesmysl jste opustil a rychle přispěchal s druhým nesmyslem o "elektrárně zdarma".

Josef
19. duben 2021, 00:21

Chlazení není problém, stejně v létě nikdy 5 bloková el. nepojede na 100%., protože jeden až 2 bloky jsou v odstávce.

Miloslav Černý
18. duben 2021, 22:26

A máme tady zase velký důvod, proč bychom se měli více semknout a neodkladně se soustředit na celou škálu OZ hlavně co nejefektivněji. Jsme schopný národ, nemusíme se bát tomu postavit čelem a získat respekt bez nějakého vazalství.

Carlos
18. duben 2021, 22:30

Energetiku,

bůh ví jak to je, kdo co věděl kdo co nevěděl, celé co se teď děje je tak divné, tak random, takové zvraty a veletoče že to musí být jenom realita, miliony nahodilých jevů, toto totiž nikdo nepřipraví, nevymyslí.

Myslím že jaderná energetika v ČR je mrtvá a zůstane mrtvá a... no však víte. Jediný restart, který by tu mohla mít je nějaký PPP projekt s tím ale že to bude plně otevřené všem technologiím a zájemcům s tím že tu klidně může být BWR, nebo CANDU.

Rozhodně by se ale mělo teď začít s maximalizací úsilí směrem k využití vnitřních rezerv energetiky a přírodních zdrojů. Bude třeba se zaměřit na repowering, využít lokality bez využití. obnovit co obnovit lze. Vhodné by bylo zaměřit se na využití TČ v systémech CZT pro využití odpadního technologického tepla. Stejně jako by bylo dobré se zaměřit na procesy jejichž produktem jsou plyny konvertovatelné v methan a další.

Stejně tak by byl vhodný program doplnění existujících MVE o baterie, to umožní výrazně navýšit regulační kapacity, navíc stále bude paralelně běžet generátor a teoreticky by to mohlo pomoci při rozpadech a narušení sítě. Také to umožní navýšení výkonu FVE a sníží spotřebu paliv v letním období a následně umožní buď snížení importů, nebo prodloužení životnosti zásob.

Potřebujeme ale také rozjet několik velkých projektů které zajistí pěkný výkon s minimem dopadů na ŽP s možností přečerpávání, což zase umožní lepší využití FVE a dalších zdrojů.

V tento moment to potřebuje nějak mobilizovat veškerý dostupný kapitál a zdroje, které jsou k modernizacím. Myslím že chápete proč a co myslím.

energetik
18. duben 2021, 22:59

Souhlas, a také v úsporách jsou velké rezervy, ale to by se museli zrušit ty podvody ve vyúčtovávání tepla i elektřiny. Aby za úspory a instalace vlastních zdrojů nebyli lidé trestáni a zvýhodněni. Jako například když si někdo zateplí a prokazatelně mu měřiče tepla naměří nižší spotřebu, tak mu naúčtují ještě více než před zateplením.

forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=7108&p=146837#p146773

energetik
18. duben 2021, 23:38

trestáni a znevýhodněni

pr
19. duben 2021, 11:53

Chápu energetiku Vaše rozhořčení. BOHUŽEL ale Vámi uvedený odkaz je typický pro dnešní JÁistickou dobu. I když nepopírám, že v tomto případě aspoň cíl snížení energetické náročnosti je snad chvályhodný. Bohužel ale ne provedením. Je to jakoby se odkazovaný nešťastník rozhodl v půli cesty pantografovým vlakem z Olomouce do Prahy v plné rychlosti a bez zastávek, že JEHO vůz uprostřed bez pohonné jednotky a v podstatě neoddělitelný pojede v Pardubicích směrem na Hradec Králové. Vše co nešťastník učiní je v plné rychlosti špatně. Prostě musí dojít k dohodě o trase jízdy celého vlaku. Jiná varianta je špatně. Prostě by se JÁisté měli smířit s tím, že privatizovat úplně vše nejde. Že v některých situacích bude člověk vždy závislý na těch se kterými je byť proti své vůli ve vlaku. Může se předem rozhodnout do vlaku nenastoupit.

Jan Veselý
18. duben 2021, 23:21

V tom případě je to "jednoduché" - investice musí dělat soukromý kapitál. Můžeme se bavit jestli to mají spíše být drobní střadatelé, české firmy nebo zahraniční kapitál. Ale myslím, že nejdůležitější fakt je maximální otevření trhu pro investory, co největší standardizace a zjednodušení správních procesů a pokud podpora, tak všeobecná a nejlépe formou záruk za úvěry.

Carlos
19. duben 2021, 00:32

Přesně tak, tam mířím.

Podle mne je třeba napnout síly k jakési kombinaci. Něco tu bude velkého (ale nepodceňujme ani schopnost českých společností zajistit velký projekt), ale hodně toho bude muset jít malého a místního. Díval jsem se poslední dva dny na staré letecké snímky a mapy. To jak se třeba v podhorských oblastech využívaly toky je skoro neuvěřitelné, stejně jako odhadovaná industrializace horských a podhorských oblastí. Je to dost zvláštní okno do jiného světa. Ale člověk pak mnohé líp pochopí a vidí v tom i trochu odlesk světa jaký mohl být, ale nebyl, zadušené naděje. A na některých místech ty důležité kusy infrastruktury zůstaly takže je to v zásadě jenom o tom aby se do nich investovalo a rozjelo se to.

Je opravdu zvláštní vidět místa, cesty připravené na růst čtvrtí výstavných domů a pak tam skončily bytovky jak baráky někde z lágru, nebo celé části měst zabrané expanzí fabrik úplně jinam a jinak než by velela přirozenost a logika.

Samostatnou kapitolou jsou pak repoweringy, jak jsem se díval, tak třeba na Ohři je to dost bída na některých místech. Buď jenom provoz historického nevýkonného soustrojí, nebo vůbec nic.

energetik II
18. duben 2021, 23:07

Takže nám zůstala cesta USA = postupně odpojované uhlí nahrazovat plynem a při odpojení Dukovan 2035 už mít jejich náhradu z OZE. Temelín nám může vydržet až po roce 2050 , do té doby /30 - 40 let/ budeme o mnoho chytřejší a budeme moci využít zkušeností jiných.

Projekt Dukovany- 5 je dneškem mrtvý.

pr
19. duben 2021, 12:07

Ale nic nám nezbylo ani neubylo. Neptejte se co ostatní mohou dělat pro Vás, ale Vy si vyřešte svůj problém.

Investujte do toho co Vám dává smysl. Nebo

Sežeňte si dost investorů pro Váš vysněný cíl.

Stát do toho prosím netahejte, Vaše přání a Vámi vyznávané náboženství nejsou zajištěním základní potřeby.

blaha.p
19. duben 2021, 05:56

SUPER, tato atomová vybíjená se mi libí čím dál víc. Obě nepřátelské státy jsou mimo hru. Jupííí

Navíc Zeman po tomto úspěchu BIS může zapomenout na odstranění Koudelky, na které se chystal.

Hawkie
19. duben 2021, 10:20

Naopak, tohle je fatální selhání Koudelky a jeho chlapců. Ta info o agentech měla být k dispozici v roce 2018 nebo nejpozději 2019. Takto pozdní informace není zcela důvěryhodná, zvláště když naše agentura je víceméně jen pobočkou CIA. Jako "profesionální šťoura" dokážu vymyslet haldu dotazů, které oficiální verzi zpochybní. V této chvíli nebudu předvídat věci příští, obávám se ale vážně toho, že elektrárnu bude stavět Westinghouse.

Na okraj: pokud zbraně byly určené pro demokratickou opozici v Sýrii, to je tu, co podřezává krky malým dětem, tak ten výbuch mohl zachránit hodně životů... Nic není černé ani bílé.

pr
19. duben 2021, 12:09

To možná ano, ale ta elektrárna nebude jaderná.

blaha.p
19. duben 2021, 12:41

tak samozřejmě to načasování je od BIS přesné, Zeman se s Havlíčkem a dalšími v poslední době doslova urvali ze řetězu. Do prázdnin se navíc mělo rozhodnout o pokračování Koudelky jako šéfa BIS. Zeman musí být nepříčetný, zbavil se Petříčka, Blatného a vše mu vycházelo a najednou taková pecka, famózní, náramně si tyto dny užívám, a to dnes vyhostí další Rusáky, bezva

Hawkie
19. duben 2021, 14:32

...jenže podezřelé. Je mi celkem jedno, jak si to užíváte, ale "logika" vašeho přístupu připomíná to, jestli fandí někdo Spartě či Slávii. Mnozí diskutující jsou vzdělaní lidé a navíc zběhlí v životě, takže kladou otázky. Včetně mě.

Až na to, že jestli zvítězí Sparta nebo Slávie, cenu elektřiny významně nezmění. A ani dostupnost.

Tyhle antipatie do byznysu rovněž patří, ale nesmí se to přehnat.

blaha.p
19. duben 2021, 15:33

nad čím tady dumáte, Rusko označuje NATO za svého nepřítele, na hranicích s Ukrajinou soustředilo bezdůvodně desítky tisíc vojáků. V ČR vyhodí do povětří muničák, a vy je tady obhajujete. I kdyby EE zdražila kvůli vykopnutí Ruska 3x tak je to nízká cena a rád jí zaplatím. Nechápu, že někdo může obhajovat Rusko. Vždy to byl náš nepřítel, i osvobození v roce 1945 Československa nebylo kvůli nám, ale měli strach, že ČSSR osvobodí spojenci a budeme v západní sféře vlivu, bohužel to stihli. A pak díky SSSR nastalo nejhorší období československých dějin, rok 1948, a pak okupace 1968. Hitler okupoval naše území cca 6 let, Rusáci 21 let

pr
19. duben 2021, 17:25

V roce 45 ČSSR neexistovala. Takže o ni žádná tahanice nebyla. A to, že většinu republiky osvobodila RA to můžete pliváním maskovat jak chcete. Je to fakt. Dnes stejně jako před plyšákem musíte v práci držet hubu a krok. Na tom se v posledních sedmdesáti letech nic nezměnilo. Rozdíl je pouze v tom, že dnes do té Jugošky můžete bez příslibu. Jenomže protože na to nemáte, tak pro obyčejného člověka zase žádná změna. Pardón rozdíl tu je, dnes můžete za suché z nosu dřít 48 hodin denně a pokud nestíháte svou práci, můžete si dvě hoďky přivstat. Dříve Vás ve 14:00 vyprali z fabriky abyste jim nekazili normy.

energetik II
19. duben 2021, 07:47

Jsem zvědav na dnešní podrobnosti, protože se mi celá kauza Vrbětice zdá neuvěřitelná. Soukromá zbrojní firma v ČR obdrží mejla z Tádžikistánu /90 % obyvatel jsou muslimové/ chvíli po tom, co byl vyhlášen Islámský stát /29.červen 2014/ , který všude sháněl zbraně. A také v době, kdy Rusko podporovalo prudké boje na Donbase. A v této době je člověku s falešným pasem z postsovětské muslimské republiky umožněno prohlížet si celý obří muniční sklad ve Vrběticích za účelem nákupu zbraní !! Jak český stát reguluje machinace svých soukromých firem s municí a se zbraněmi ?? To by skutečně islamisté z Tádžikstánu mohli v časech islámského státu koupit z Vrbětic třeba 10 000 samopalů a 1000 kulometů a pak je "podstrčit" do Sýrie ?? To je neuvěřitelné !

Hawkie
19. duben 2021, 10:22

Položil jsem si stejnou otázku a kladu další- jak byly ty divné obličeje prověřovány při vyšetřování toho výbuchu v roce 2014?

energetik
19. duben 2021, 11:24

Koupit to asi mohou, zřejmě se spoléhají jen na to, že to nevyvezou přes hranice s EU a protože ČR nemá hranici s EU tak se tak zbavili zodpovědnosti a hodili to na hraniční státy s EU.

Carlos
19. duben 2021, 12:32

Blbost, na to jsou postupy a jsou veřejně dostupné seznamy a číselníky co kam a za jakých podmínek lze vyvážet. Jsou tři kategorie materiálu, vojenský, dvojího užití, civilní. Pak jsou seznamy které zakazují některé vývozy. Jsou smlouvy a povolení... Pokud se pamatuji, tak dual use třeba můžete o EU bez jakéhokoliv omezení, ale do Švýcarska už musíte žádat... Teď i v těch kategoriích jsou omezení nějaká. To že nesmíte třeba vyvézt pokročilou zbraňovou technologii neznamená že nemůžete dodávat náboje... Do Ruska se třeba směly dodat plynové turbíny ale nesměly se dostat na Krym, rusové je po spuštění demontovali a odvezli, Siemens z toho měl polízanici...

Navíc účel falešné identity je ten že je falešná a neodhalitelná snadno. A firma má možnost odhalit opravdu jenom ta největší zvířata, ne dobře krytého agenta.

Myslím že tajné služby by se zapojily až v momentě kdy by se žádalo o exportní povolení.

Hawkie
19. duben 2021, 14:34

děkuji za nástin podmínek zbrojního byznysu.

Carlos
19. duben 2021, 14:51

To jsou spíš podmínky byznysu s technologiemi. Tam spadají třeba i náklaďáky, dvě auta která se liší jenom v dofukování kol za jízdy patří do úplně jiných kategorií a mají jiné podmínky obchodu.

Ty číselníky jsou veřejně dostupné, myslím je má MPO na webu, můžete se na ně podívat.

A.O
19. duben 2021, 08:23

Zruušení tendru je v současné době asi to nejlepší, co mnůžeme udělat. Tendr o jednom uchazeči, který má nejistou minulost, současnost a nejspíše i budoucnost, už ani není tendr.

Nejlepší by bylo, za současné situace, podpořit vývoj českých projektů a jejich následné nasazení.

Peníze zůstanou u nás, podpoříme tak nejen český průmysl, ale i český vývoj. Technologicky nebudeme závislí na nikom. Reaktor bude zahrabaný v zemi, bude menší = bude jich sice potřeba více, ale budou se dát do více lokalit. Pokud se vše povede, budou i levné, protože se budou vyrábět sériově.

Když vypadne jeden, nebude to takový problém, jako když vypadne jeden veliký.

Podle toho, jak si to ÚVJ představuje, tak by měl být interval mezi výměnami paliva až 20 let (moc tomu osobně nedůvěřuju, ale pokud to tak bude, bude to jedině fajn)

Pro ČR by takový blok znamenal prakticky jenom výhody... jediné co by mohla být nevýhoda jsou možné vyšší náklady na ostrahu, potažmo i personál (kvůli případnému většímu počtu těchto bloků)

blaha.p
19. duben 2021, 09:00

tak uchazeče máme 3: Francii, USA, Jižní Korea.

Zapojení nepřátelského Ruska a Číny bylo od začátku nesmysl.

Po volbách by bylo možná dobré vyšetřit a případně pozavírat kolaboranty ve vládě, ministerstev a na hradě. Je dost pravděpodobné, že podzim bude plný dalších překvapivých odhalení

A.O
19. duben 2021, 10:08

Berte jako fakt, že jediný, kdo má reaktor o výkonu 1200 MWe, vyjma Ruska a Číny, má Westinghouse. Westinghouse má období své největší slávy dávno za sebou. Spolu s EdF kazí jméno novým jaderným elektrárnám. WH s EdF totiž protahují šeredně stavby (i pomalu na čyřnásobek půovdní doby výstavby) a tím pádem je extrémně prodražují. Je pravda, že Westinghouse si již další průšvih jako Voltage 3, nebo Virgil C nemůže dovolit, ale již má cejch zkrachovalého podniku.

EdF a KHNP nemají reaktor s dostatečně "nízkým" výkonem.

Nehledě na to, proč podporovat zahraniční podniky, když se mi doma líhne vlastní, sic malý, jaderný reaktor

Emil
19. duben 2021, 10:26

Jediný malý jaderný reaktor pro výrobu elektřiny, který se tu "líhne", není určený pro český trh a má mít elektrický výkon 8,4 MW. Tolik k tomu, jaký má potenciál nahradit 2040 MW současných Dukovan.

Informace o tom, co si Westinghouse může dovolit, nebo co tu může EDF a KHNP postavit, jsou na podobné úrovni.

A.O
19. duben 2021, 12:12

Dle vyjádření paní Drábové, je jednou z podmínek tendru, aby dodavatel měl k dipozici referenční stavbu stejného typu rekatoru, který chtějí stavět u nás. KHNP a EdF tyto referenční stavby nemají a do dvou let ani nepostaví.

Zatím se líhne tento jeden opravdu malý reaktor, ale z něj má vzejít větší.

To, že by byl v Dukovanech lepší blok větší, je samozřejmě fakt, ale za současné politické situace a kondici dodavatelů (čti 2/3 dodavatelů, hlásící se do tendru mají se stavbou v polsedních letech značné problémy), to není vhodné řešit.

Emil
19. duben 2021, 12:54

Další várka dezinformací, ve skutečnosti řekla něco úplně jiného: "Tady je třeba ještě jednou zopakovat, že referenční blok a licence v zemi původu je velká výhoda. Není to nutná podmínka. My musíme být schopni případně zlicencovat reaktor i bez referenčního bloku a bez licence v zemi původu. Bude to ale násobně dražší, náklady na licenční proces budou násobně vyšší a bude to trvat násobně déle."

allforpower. cz/jaderna-energetika/dana-drabova-vsichni-uchazeci-o-dukovanskou-zakazku-maji-za-sebou-uspechy-i-neuspechy-311

blaha.p
19. duben 2021, 12:33

celkem je jedno, kdo postaví nový blok, protože v době spuštění cca 2040, bude JE minimálně 2x dražší než EE z OZE. Už teď je JE jednoznačně nejdražší zdroj energie a každý rok to roste, ale jeden blok toho zas tak moc neovlivní, tak je to celkem jedno.

Navíc v roce 2040 bude v Dukovanech po odstavení dvou starých bloků místo na blok o výkonu až 2200 MW. Ten požadavek na 1200 MW byl jen kvůli Rusku a bude brzy v tendru změněn na větší blok.

Hawkie
19. duben 2021, 12:23

A nepřátelské USA vám jistě nevadí, že. Amerika se hodně změnila... Zatím k vydírání v obchodě sahají víc USA, bohužel. Nevidím to rád, ale to neznamená, že to budu přehlížet.

blaha.p
19. duben 2021, 08:43

rozhodně nejsem podporovatel jádra jako hlavního zdroje, ale dovedu si představit, že ČR bude mít v budoucnu max. 25% JE. PO vyřazení nepřátelský států, je cesta ke stavbě jednodušší. První podmínka je splněna. Další ale musí následovat, vláda musí lidem přestat lhát a říct reálnou cenu nového bloku, a ne nesmysl 160 miliard tzn. cca. 220-250 miliard. A musí lidem jasně sdělit, že po spuštění bude EE z nového bloku výrazně dražší než cena na burze a bude potřeba stejně jako dnes u OEZ elektřinu dotovat. Ale na druhou stranu ČR získá stabilní zdroj EE do roku 2100, který pokryje cca 10% spotřeby.

energetik II
19. duben 2021, 09:17

Francie, USA a Korea už v dohledné době žádné další stavby jaderných bloků neplánují , jenom Francie ve spojení s Čínou v Británii.Francie a Korea mají velké bloky 1750 a 1440 MW a schvalování jejich menších variant by trvalo další dlouhá léta. Výběr tedy bude velmi zajímavý ! Navíc stojíme těsně před krachem ekonomiky Západu díky gigantickým neskutečným státním dluhům a vytvoření nové bubliny na nemovitostech a akciích. Lidé cpou všude peníze do pozemků a nemovitostí, protože v náš "elektronický hajzlpapír" už nevěří skoro nikdo. Chtějí si tak uchránit co možná nejvíc.

blaha.p
19. duben 2021, 09:21

Tak velikost bloku 1200 MW byl stanoven jen kvůli Rusku, to padlo, v roce 2040 kdy je reálný rok dokončení nového bloku, už budou vyřazeny z provozu minimálně dva bloky stávající tzn. v Dukovanech je možné postavit 2200 MW

Emil
19. duben 2021, 09:26

Žádné neplánují, a proto všichni tři např. projevují zájem o výstavbu v sousedním Polsku. Evropská certifikace APR-1000 už nějakou dobu probíhá, jde o evoluci reaktoru OPR-1000, kterých Korejci postavili celou řadu.

energetik II
19. duben 2021, 09:38

TO : Emil

Francouzskou EDF musela vláda Francie před několika dny zachránit před krachem plným zestátněním, když vykoupila minoritní akcionáře, kteří vlastnili 30 % majetku. Jinak, jak asi můžou prosperovat firmy, které min. 10 let 2020-30 nezahájí stavbu žádného nového reaktoru ?? /Westinghouse, EDF i Korejci ???/ To Rusko i Čína plánují "sekat nové reaktory" přímo na běžícím pásu !

blaha.p
19. duben 2021, 09:50

Rusko a Čína jsou pro nový blok mimo hru, už je zbytečné se o nich zmiňovat. Zůstali 3 uchazeči a z nich se bude vybírat. Po státním teroristickém útoku Ruska se celá dostavba vyjasnila a zjednodušila. Vládní strany i celá opozice se shoduje na dostavbě nového bloku, jediná velká překážka = Rusko byla v sobotu odstraněna. Nic nebrání rychlému vypsání tendru

Emil
19. duben 2021, 10:01

1) Psal jste o tom, že nic neplánují, tak neodvádějte řeč na prosperitu.

2) Vláda Francie zatím nic nevykoupila, je to jen plán, k jehož realizaci ještě ani zdaleka nedošlo.

3) Rusko i Čína plánují sekat nové reaktory přímo na běžícím pásu, ale nebude to v ČR, takže to má pro nás asi tak stejnou relevanci jako sekání offshore VtE jako na běžícím pásu...

pr
19. duben 2021, 13:05

To "sekání nových reaktorů" vidím jako dost velký problém. Každá firma při přechodu z kusové výroby do sériové zažije "logistické peklo". A být jedním z majitelů prvních sériových jaderných bloků bych si setsakramentsky rozmyslel. Bude tlak na cenu, tedy tlak na to aby to začaly dělat lopaty. Což zrovna v začátcích kdy je třeba vědět co lze ještě pustit do další operace a co je třeba odvézt do šrotu lopaty nezajistí. A odnese to koncový zákazník. Jako stát:

Neumíme sepsat férovou smlouvu

Neumíme povolit stavbu

Neumíme stavět

Neumíme stavební dozor

Neumíme nepřevzít fušersky odvedenou práci

Pokud s něčím nesouhlasíte, dejte příklad co úředníci v ČR udělali dobře.

energetik II
19. duben 2021, 09:31

Jednal Imex Group pan Čuřík dnes píše na IDnesu, že se k připraveným bednám zbraní pro Bulharsko absolutně nikdo nemohl ve skladu dostat a navíc ani nijak nebyly označené, že v nich jsou věci pro Bulharsko. Takže je hodně pozoruhodné prohlášení pana Hamáčka, že právě na dvě bedny do Bulharska agenti připevnili časované bomby, z nichž pak jedna vybuchla předčasně, dříve než zboží odjelo do Bulharska.

P.S. Čučkaři a vládo ČR, čekám na vaše vysvětlení !

energetik II
19. duben 2021, 11:30

TO : Emil

Jestli Rusko a Čína počítají v příštích 10 letech se stavbou asi 40 až 50 nových bloků a Západ s NULOU !, pak to u mne vyvolává pochybnosti o správnosti zapojení Západu do Dukovan-5. K lidem, co nemají zakázky nemám důvěru. Půjdete si koupit bochník chleba do obchodu, kde už 2 roky neprodali ani jeden ??? Já bych šel raději ke konkurenci !

Emil
19. duben 2021, 11:41

Západ nepočítá v příštích 10 letech s nulou, to máte špatné informace.

Co nebo kdo vyvolává pochybnosti ve Vás není úplně podstatné, podstatné je, co nebo kdo vyvolává pochybnosti u těch, kdo o těch projektech rozhodují.

energetik II
19. duben 2021, 15:09

To : Emil

Napište mi tedy, kdo bude kromě Británie = /EDF + Čína/ ze západních států v období 2021-30 zahajovat stavbu nového velkého bloku za západních států. Nás nepočítám, my to nestihneme.

Pavel K
20. duben 2021, 07:22

oenergetice. cz/jaderne-elektrarny/polsko-ma-utratit-za-jaderne-technologie-usa-415-mld-kc-prvni-blok-chce-spustit-tri-roky-drive-nez-cr

Martin Prokš
19. duben 2021, 10:28

Dobrý den,

Určitě půjdu proti proudu, ale celé mi to teda těžce smrdí ve smyslu vrtěti psem. Je to podle mě jen o politice. To co se prezentuje podle mě nemá s realitou nic společného.

1) Rusko vyšle dva agenty aby zabili nějakého cizího obchodníka, nebo politika, nebo vojáka do ČR. A realizují to tak složitě, že infiltrují vojenský hlídaný objekt a dají tam časovanou nálož. Ono odpálit uskladněnou munici není tak úplně jednoduché. Munice je sama o sobě docela stabilní a odolná. Mustíte to umět, opravu dobře umístit a ta zápalná iniciační nálož nebude úplně prťavá - takže nebude tak snadné ji propašovat a umístit. Vůbec jim nevadí, že jednak časovač nemusí být přesný a druhak návštěva za několik dní může být odvolána nebo mít zpoždění a celá akce vyjde naprázdno. Šance že to vyjde podle plánu je malá, rozhodně pod polovinu. Totální fušeřina do které se investuje tolik úsilí, času, peněz a rizika z politických negativních dopadů když se to nepovede a provalí...

2) Otrava nepohodlné osiny v zadku super moderním super účinným jedem proti kterému není obrany. Potud dobré. Ale v cizí zemi a dokonce městě kde je specializovaná laboratoř, kde ten jed bude něco jako zlatá značka Made In RF. Není tohle už poněkud divné? Cílové oběti co dostaly vysokou dávku to přežijí i když se jim pomoc poskytne až po desítkách minut a zpočátku nikdo neví o co jde. Místo nich ale umře několik lidí co se připletli kolem a pravděpodobně dostali výrazně nižší dávku, zatímco cílové oběti se po čase uzdraví. Agenti odhaleni a ztotožněni (byť nedopadeni), politický dopad vysoký. Opět děsná fušeřina při vysokých investicích, opět ta samá dvojice Pata a Mata.

3) Otrava další osiny v zadku zase prudkým jedem, tentokát na domácí půdě. Zase to přežije. A dokonce ho Rusové pustí na léčení do Německa a tam se identifikuje ten použitý 100% smrtelný jed se zlatou značkou...

Ve všech případech se to tak moc hodí k diskvalifikaci RF v obchodních záležitostech v důležitý moment. Nemám Rusy moc rád, je to velká země která se nechová zrovna ideálně a sobecky kouká jen na své vlastní zájmy a my jsme pro ně jen geopolitický a ekonomický toaleťák k použití a zahození. Ale zrovna tohle - která zeně se nechová stejně ať hodí kamenem, na tom v konečném důsledku není nic zavrženíhodného, je třeba být realisté.

Ale to fakt nikomu není divné? Operace pod cizí vlajkou vždy byly zásadní pro legalizaci něčeho. Ať už šlo o "polský" útok na vysílač Gleiwitz, nebo o "vládní" útok chemií v Ghútě.

Naproti tomu jsem přesvědčen, že s nadpoloviční mírou pravděpodobnosti Rusové sundali MH17, byť nepochybně omylem a pak vynakládali velké úsilí to celé zamlžit.

energetik II
19. duben 2021, 10:52

TO : Prokš

Tak tohle bych hned podepsal. Otazníků se vznáší nad Vrběticemi více jak odpovědí !!!! Policie ČR tenkrát pracovala se dvěma verzemi : 1. Náhodný výbuch , 2. Úmyslná sabotáž. Jak to, že při prověřování varianty č.2 tehdá při prověřování PC, návštěvních knih ani z výpovědí svědků nezjistila návštěvu občana Tádžikistánu ve skladech ???? A pokud zjistila ,tak proč po tom nešla ?? Já nejsem policista, ale zjistit, že nějaký Tádžik se mi procházel několik dní před výbuchem po skladech, bral bych to jako důležitou stopu č.1.

pr
19. duben 2021, 13:16

Obávám se, že víme jen to nejnutnější pro splnění cíle o kterém nic nevíme. To že policie nic neřekne dokud nemá důkazy a kdo ví proti jak vysoce postaveným šíbrům je schraňuje i přes možné další oběti je řekl bych bohužel běžné. Tím malí pěšáčci nabudou pocit beztrestnosti.

Na druhou stranu je divné, že v ČR se nic za 7 let neprovalilo.

Takže vlastně nevíme nic a kdo ví co nám při hašteření se o pitomostech uniká.

blaha.p
19. duben 2021, 11:53

Pane Prokši, této vaši virtuální realitě by s jásotem zatleskali Putin a Lavrov, to jste stáhl ze Sputniku, že jo? Ale u normálních Čechů vypadáte jako ruskej kolaborant. Přestaňte kňučet a chlapsky přijměte realitu, že Rusko je nepřítel číslo jedna a naučte se s tím žít. Hastala vista Rosatom :)

Hawkie
19. duben 2021, 13:40

Já vám vaši víru neberu, ale nechte pochyby ostatních na pokoji. Možná plynou z četby mezi řádky Rudého práva... Nebo jako u mne z četby publikací o historii.

energetik II
19. duben 2021, 15:11

TO :blaha.p

Ale USA už vidí jako hlavního nepřítele Čínu, ne Rusko. Čína je totiž už brzy předstihne ve všech oblastech.

blaha.p
19. duben 2021, 15:38

s USA máte určit pravdu, v budoucnu tady budou 3 supervelmoci USA, Čína, Indie. Rusko bude pod rozlišovací schopnost těchto zemí. Ale pro nás budou Rusáci ti největší nepřátelé. Tečka.

pr
19. duben 2021, 17:33

Dobře, z toho vyplývá co? Že když nevyšlo lezení do ři.i věrchušce, nevychází ani aná.ní alpinismus do USA, tak se máme přesměrovat na mandarínštinu? Nebo si máme sednout na pozadí a řvát hurá? Nebude lepší zabývat se svými problémy? Máte jich málo?

Carlos
19. duben 2021, 12:03

Loudile (A.K.A. energetikII) nešiřte tu k*a ty deziformace a spekulace, zejména když ani nejste s to si přečíst co je potřeba k vývozu a dovozu zbraní. Pak tu plkejte.

P.S. Víra fakt není diskvalifikující z nákupu.

Petr
19. duben 2021, 14:42

ČR by se mělo zamyslet nad tím od koho bere palivo do svých jaderných elektráren.

Karásek
19. duben 2021, 15:11

Jestli opravdu za těma Vrběticema stojí Rusko, tak je Rosatomtendr odpískaný. Je tady ale možnost, že to bylo ušito na BIS jako falešná informace, která se nakonec provalí a zdiskredituje to BISku a opozici a Rusko bude mít volné pole působnosti a Rosatom jakbysmet.

energetik II
19. duben 2021, 15:27

Tak opět změna !! Hamáček měl první verzi tu, že útok agentů proběhl tak, že Rusko poslalo falešný mejl tvářící se, že pochází z Tádžikstánu, ohlašujícího příjezd jejich nákupčího zbraní do Vrbětic. Zbraně si chce prý před nákupem prohlédnout.

nyní už náš tisk píše variantu č. 2 !!! Oba agenti, jeden s pasem Moldávie, jeden s pasem Tádžikistánu prý do skladu přijeli jako inspektoři firmy Simex a pak tam ukládali ty bomby ! No, když si představím českého strážného jak civí na dva Rusy, jednoho s pasem Tádžikistánu a druhého Moldávie , kteří se prokazují průkazkami české firmy Simex a kteří navíc mají obří kufr a v něm dvě časované bomby a neumí vůbec mluvit česky, pak mi to připadá jako groteska s Charlie Chaplinem !! Sám jsem kdysi na vojně jako strážný mnohokráte střežil se samopalem muniční sklad. Dodnes si pamatuji, že jsem směl dovnitř pustit osobu jen a jen !! v doprovodu velitele stráže a že jsem o tom poté musel provést přesný zápis = čas, kdo, důvod,.... vstoupil do muničáku. A když si někdo výjimečně přijel do skladu pro munici s autem ,tak jsem opět volal velitele stráže, který byl celou dobu přítomen při manipulaci , ověřil totožnost ,zapsal si jména,....atd. Dnes máme navíc kamerové systémy, které měly ruské agenty zachytit ihned při příchodu !!!

P.S. Nevěřím ani této druhé variantě !, jelikož by musela být odhalena už před 7 lety každým "průměrně tupým" policajtem ! Na to není třeba žádný Poirot nebo Maigret.

Carlos
19. duben 2021, 15:35

Loudile, jděte si s tím na novinky, nebo na novou republiku, nebo kde to píšete. Tady už bylo špiónování až až, chápu že Vám to působí kognitivní disonanci ale tady to fakt nevyřešíte tím že budete do krve obhajovat Rusko.

Teď je třeba přijít s novou koncepcí energetiky, už se nedá řešit jenom kdo postaví JE, ale jak to dělat bez státních intervencí a jak v co nejkratším čase snížit spotřebu dovozových paliv.

energetik II
19. duben 2021, 17:04

TO : Carlos

Pokud chci jako občan ČR znát plnou pravdu o Vrběticích, které vyřadily dalšího zájemce z tendru o Dukovany ,tím se snad dopouštím nějaké obhajoby Ruska ??? Znát pravdu se tedy v ČR už nenosí, vyhrává jen lživá propaganda.

pr
19. duben 2021, 17:39

Ne nenosí. Nikdo Vám pravdu neřekne. Dozvíte se pouze to co máte vědět abyste jednal tak, jak zněl požadavek abyste se choval. Mimochodem kterou pravdu chcete slyšet? Svoji?, moji?, jeho?, její?, absolutní?, relativní?, nebo tu která vyhrává?

energetik II
19. duben 2021, 18:19

TO : pr

Pravd je sice mnoho, nicméně mne zajímají jen fakta. Mně by zcela stačilo toto oznámení, např. :

1. Ruští agenti X a Y přijeli ke skladišti jako falešní inspektoři bezpečnosti , prokázali se falešným oprávněním , které jim pomohl vystavit Čech pan Z.K.

2. Čech, pan J. O. nesplnil své povinnosti jako strážný, neoznámil příjezd inspektorů svému vedení a ani řádně nezkontroloval dokumenty inspektorů, protože měli pasy občanů Tádžikistánu a Moldávie.

3. Vedení firmy Simex nesplnilo své povinnosti, když neprohlíželo kamerové záznamy činnosti v areálu.

4. Policie ČR nesplnila své povinnosti, když neprovedla řádné výslechy strážných, kteří by jí museli o falešných kontrolorech podat svědectví.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se