IAEA: Instalovaný výkon jaderných elektráren se může do roku 2050 až zdvojnásobit

DomůJaderné elektrárnyIAEA: Instalovaný výkon jaderných elektráren se může do roku 2050 až zdvojnásobit

Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydala aktualizovanou prognózu vývoje jaderné energetiky do roku 2050. Ve srovnání s předchozím rokem se její odhady pro rok 2020 téměř nezměnily. V „nejoptimističtějším“ scénáři analytici IAEA očekávají zvýšení instalovaného výkonu jaderných elektráren téměř na dvojnásobek. Rozptyl jejich prognózy je ovšem značný, v „pesimistickém“ scénáři totiž počítají se sedmiprocentním poklesem.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE, angl. International Atomic Energy Agency – IAEA) zveřejnila 40. vydání své zprávy odhadující možný vývoj jaderné energetiky do roku 2050. V takzvaném vysokém či optimistickém scénáři IAEA očekává zvýšení globálního instalovaného výkonu jaderných elektráren o 82 % na 715 GWe. Podle nízkého či pesimistického scénáře pak jaderný výkon poklesne o 7 % na 363 GWe.

„Poslední projekce IAEA ukazují, že jaderná energetika bude i nadále hrát klíčovou roli ve světovém nízkouhlíkovém energetickém mixu. Globální jaderný výkon se do roku 2050 v našem vysokém scénáři téměř zdvojnásobí. Zmírňování klimatických změn zůstává klíčovým faktorem pro udržování a rozšiřování využívání jaderné energetiky,“ uvedl generální ředitel IAEA Rafael Mariano Grossi.

IAEA ve vysokém scénáři zároveň očekává, že mezi lety 2019 a 2050 se celosvětová výroba elektřiny více než zdvojnásobí.  Podíl výroby elektřiny z jaderných zdrojů tak ve výsledku zůstane na stejné úrovni nebo mírně poklesne. V případě nízkého scénáře by podíl jaderné energie na celosvětové výrobě elektřiny mohl klesnout na přibližně 6 % ze současných 10,4 %.

Obměna stárnoucích reaktorů?

Zhruba dvě třetiny jaderných reaktorů ve světě jsou v provozu déle než 30 let, což zdůrazňuje potřebu jejich případné náhrady novými reaktory. Nejistota panuje ohledně výměny velkého počtu reaktorů, které mají být vyřazeny z provozu kolem a po roce 2030 v Severní Americe a Evropě.

„Nepřekvapilo by mě, kdybychom měli nějaké (elektrárny), které by dosáhly délky provozu jednoho století,“ uvedl Grossi.

V současné době je ve výstavbě 53 jaderných reaktorů v 19 zemích. Devět v nově příchozích zemích – Bangladéš, Bělorusko, Turecko a Spojené arabské emiráty.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA