Domů
Jaderné elektrárny
IAEA: Bez růstu jaderné energetiky nebude možné splnit klimatické cíle
Sídlo Mezinárodní asociace pro atomovou energii ve Vídni; Zdroj: IAEA (MAAE)

IAEA: Bez růstu jaderné energetiky nebude možné splnit klimatické cíle

Dle závěrečného shrnutí konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA International Atomic Energy Agency) je jaderná energie důležitým zdrojem pro státy, které chtějí zajistit svou energetickou bezpečnost, zmírnit dopady globálního oteplování a snížit znečištění ovzduší. K dosažení klimatických cílů je ale třeba značný růst využívání jaderných elektráren, kterému brání neochota investovat do výstavby těchto zařízení.

Na přelomu října a listopadu proběhla třídenní mezinárodní konference IAEA v Abú Dhabí, na které velvyslanci z 67 členských zemí diskutovali o výzvách pro jadernou energetiku ve 21. století. Ze závěrečného shrnutí ambasadora konference jasně vyplynulo, že bez dostatečného růstu a rozvoje jaderné energetiky nebude možné plnit klimatické cíle Pařížské dohody.

„Jsem si celkem jistý, že bez výstavby 20 až 30 jaderných elektráren ročně nemůžeme naše závazky týkající se klimatu splnit,“ prohlásil generální tajemník IAEA Michail Chudakov.

Za jeden ze způsobů jak podpořit tento růst pak agentura považuje zařazení jaderných zdrojů na seznam podporovaných čistých zdrojů energie, což v současné době dělá méně než deset zemí.

„Všechny země – rozvinuté i rozvíjející se – potřebují dostatek energie pro zajištění hospodářského růstu a potírání klimatických změn. Nicméně bude zapotřebí větší využití jaderné energie k tomu, aby byla zajištěna trvalá dodávka elektřiny pro moderní ekonomiky, pokud země chtějí splnit cíle pro emise skleníkových plynů, které si stanovily v Pařížské dohodě,“ uvedl generální ředitel IAEA Yukiya Amano.

Odklon od jádra versus jeho rozvoj

Kromě Spojených arabských emirátů, které by měly svou první jadernou elektrárnu spustit příští rok, má v plánu zařadit jadernou energii do svého výrobního mixu také Bělorusko, jehož jaderná elektrárna Ostrovec by měla být v provozu během příštích dvou let. Naopak zástupce Německa potvrdil záměr země odstavit veškeré své jaderné elektrárny do konce roku 2022.

„Zatímco jaderná energie bude v mnoha zemích hrát klíčovou úlohu při dosahování cílů udržitelného rozvoje a snižování emisí skleníkových plynů, v současné době nepřináší potřebné celosvětové investice. Na druhou stranu je řada elektráren v některých zemích odstavena před ukončením jejich bezpečného provozního života, a to jak z politických, tak i z ekonomických důvodů,“ dodal ambasador konference Hamad Alkaabi.

Jaderná energetika a změny klimatu (video IAEA)

Zdroj úvodní fotografie: IAEA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
7. listopad 2017, 20:54

Zajíc říká, že je třeba pěstovat mrkvičku.

Pavel
10. listopad 2017, 23:15

.. má pravdu soudruhu.

Jan Veselý
11. listopad 2017, 07:03

A hele, troll! Nekrmit!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516