Domů
Jaderné elektrárny
Instalovaný výkon jaderných elektráren loni stoupl na nové maximum
Bavorská jaderná elektrárna Isar 2 měla být podle původních plánů odstavena ke konci roku. Zdroj: PreussenElektra
Zdroj: PreussenElektra

Instalovaný výkon jaderných elektráren loni stoupl na nové maximum

Instalovaný výkon jaderných elektráren po celém světě za minulý rok stoupl o 3,4 procenta na nové historické maximum 370 gigawattů. Vzhledem k rychlému růstu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů však podíl jaderné energie na celosvětové hrubé produkci elektrické energie zůstal těsně nad deseti procenty. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu jaderného průmyslu WNISR.

Zpráva rovněž upozornila, že jaderná energie zaostává za obnovitelnou v oblasti nákladů i instalovaného výkonu, protože jaderné reaktory jsou stále více považovány za méně úsporné a pomalejší pro využití při snižování uhlíkových emisí. V polovině letošního roku nové větrné a solární elektrárny z hlediska nákladů zdatně konkurovaly dokonce už existujícím jaderným elektrárnám a jejich instalovaný výkon rostl rychleji než u jakéhokoliv jiného typu energie.

Zpráva odhaduje, že průměrná doba na výstavbu jaderného reaktoru od roku 2009 činí celosvětově necelých deset let. To je výrazně nad odhadem, který uvádí Světová jaderná asociace (WNA), podle které by výstavba jaderné elektrárny měla trvat pět až 8,5 roku. Toto prodloužení má zásadní dopad na klimatické cíle, protože existující elektrárny na fosilní paliva musí stále emitovat oxid uhličitý, zatímco čekají na nahrazení.

Jaderná energie je také mnohem dražší než obnovitelné zdroje, uvedla WNISR. Náklady na produkci energie ze slunce se podle dokumentu pohybují v rozmezí od 36 do 44 dolarů (850 až 1030 Kč) za megawatthodinu (MWh). U větrných elektráren na pevnině je to 29 až 56 dolarů za MWh. Náklady u jaderné energie jsou 112 až 184 dolarů za MWh.

Ilustrační foto

„Zástupci jaderného průmyslu v české vládě vytvářejí iracionální dojem, že pro řešení našich energetických potřeb a snížení emisí skleníkových plynů není žádná jiná volba, než stavba nových atomových reaktorů. Jenže nahradit spalování uhlí jádrem by znamenalo postavit osm až devět nových reaktorů velikosti uvažované pro nový zdroj v Dukovanech,“ reagoval na dnešní zprávu Edvard Sequens z českého ekologického sdružení Calla.

Náklady měřené ukazatelem LCOE, který bere v úvahu veškeré náklady po celou dobu životního cyklu elektrárny, tedy včetně nákladů na výstavbu a provoz, u solárních elektráren za poslední desetiletí klesly o 88 procent a u větrných o 69 procent. U jaderných naopak stouply o 23 procent.

Odrazem tohoto stavu jsou i kapitálové investice. Čína loni investovala do obnovitelných zdrojů 91 miliard USD. Do jaderných elektráren jen 6,5 miliardy USD. I tak ale Čína zůstává největším stavitelem jaderných elektráren. Za poslední desetiletí připojila do své sítě téměř 40 reaktorů. Její výroba elektřiny z jádra je však stále o třetinu nižší než z větru. Několik projektů je zde stále ve výstavbě, žádný nový však od roku 2016 nezačal, napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(43)
energetik II
24. září 2019, 23:08

I když jsem sám k jádru "neutrální" , musím uznat, že článek má pravdu. Holá fakta hovoří za vše. Letos za 9 měsíců bylo ve světě trvale uzavřeno 5 starých reaktorů a začal se stavět jen jediný, ruský Kursk 2-2. Jádro je bohužel drahé a z jeho rozsáhlejší stavby už rychle vycouvává i Čína. V této pětiletce měla podle plánu každoročně zahajovat stavbu 6 až 8 nových reaktorů. Realita je NULA. Od r. 2016 nezahájila stavbu žádného nového komerčního reaktoru , zatímco výkon soláru i větru tam každoročně masívně bobtná o desítky GW výkonu. Po odpadnutí Číny zůstává snad už jen Rosatom, kdo to myslí s další výstavbou vážně a také naši pánové Babiš s Havlíčkem. Uvidíme, jak složitý rébus jménem ATOM nakonec dopadne ,jeho šance klesají každým měsícem. Tlak na cenu je neúprosný a ten dnes pracuje proti atomu. Solar a vítr zlevňuje, atom zdražuje.

Jan Veselý
25. září 2019, 06:20

Článek je postaven na WNISR, jeho analýzy jsou krutě upřímné.

Emil
25. září 2019, 07:35

Opakování je matka moudrosti, takže připomínám, že v Německu se vysoutěžené ceny elektřiny ze solárních elektráren poslední dobou pohybují o polovinu výš než je horní hranice uváděného intervalu. Tolik k té kruté upřímnosti analýzy.

Navíc je snad každému jasné, že náklady není možné takovýmto způsobem paušalizovat, úplně jiné náklady na MWh budou někde v Kalifornii a úplně jiné zase třeba ve Finsku.

Dále by mě zajímalo, která jaderná elektrárna má náklady na elektřinu 184 dolarů za MWh. Můžete mi to, pane Veselý, prozradit, když víte, že je to tak krutě upřímné?

Milan Vaněček
25. září 2019, 08:08

Opakování je matka moudrosti a proto je zapotřebí si uvědomit že dominantní ekonomiky jsou ta americká a čínská, ať se týče HDP nebo znečištění a tak se jejich vliv ve statistikách celosvětových taky nejvíc projeví.

Takže chápu proč se Emilovi ten článek nelíbí, když vidí ten obrovský rozdíl (v absolutních číslech) mezi současnou dynamikou nové energetiky v USA a Číně ve srovnání s energetikou jadernou.

Pro vysoutěžené nejnižší ceny fotovoltaiky bez dotací je pak v globálním měřítku rozhodující pohled na světovou mapu solární přímé i celkové irradiance.

Pro vysoutěžené ceny větrných elektráren pak celosvětové větrné mapy.

A pro stále rostoucí ceny jaderných elektráren je rozhodující úroveň bezpečnostních předpisů v té které zemi a omezená schopnost zvládnout extrémně komplexní a extrémně náročnou a extrémně dlouhou výstavbu (na rozdil od FVE a VtE.)

Tož tak.

Emil
25. září 2019, 08:25

Pane Vaněčku, jestliže analýza tvrdí, že se náklady pohybují v rozmezí od 36 do 44 dolarů, tak by se dalo předpokládat, že nikde nejsou ani větší ani menší. Jak ale vidíte na příkladu našeho souseda, takových nákladů se tam ani zdaleka nedosahuje. Jaké jsou ve světě dominantní ekonomiky je v tomto kontextu úplně irelevantní.

Srovnávání těchto dvou čísel je obligátní srovnávání hrušek a jablek, protože kde na světě si mohu vyrobit elektřinu za 36 až 44 dolarů, když zrovna nesvítí slunce? Je to asi podobné, jako srovnávat náklady na přepravu autem a koloběžkou. Obojí Vás přepraví z bodu A do bodu B, koloběžka s nesrovnatelně nižšími náklady.

Milan Vaněček
25. září 2019, 08:54

Emile s Vaším technickým vzděláním to asi slavné nebude když neznáte základní poznatky o Gaussově křivce rozložení pravděpodobnosti.... Neztrapňujte se.

Emil
25. září 2019, 09:02

O moje technické vzdělání vůbec nemějte obavy, radši si nastudujte význam slova "rozmezí". Evidentně v tom dost plavete.

Michal
25. září 2019, 09:19

Promiňte, ale náklady by vždy měly být nižší než cena. To je přece logické. Dle mého názoru se navíc v článku jedná o náklady technického rázu. Nejsou započítány náklady na povolení, oběhání úřadů apod. To může být zrovna v Německu dražší. Ale to je jen můj názor.

Milan Vaněček
25. září 2019, 09:54

nevím jaké má Gaussova křivka "rozmezí" ale vím co je interval plus minus jedna sigma, dvě sigma, ...

Neztrapňujte se.

Martin Pácalt
25. září 2019, 10:18

Pane Vaněčku, osobně o sobě nemám "přehnané mínění", ale můžu s klidem konstatovat , že napříč diskusemi vaše názorová pružnost je "velmi pozoruhodná" (při obhajování FVT zdrojů, které zrovna jaksi jsou dražší než měly být) a kolikrát myslím při jejich čtení na to úsloví "přání otcem myšlenky".

Jaderná energetika je na ústupu. Ale důvod proč o ni stále někdo stojí je ten, že je mnohem lépe po vůli člověka než zdroje přímo závislé na počasí. A marná sláva, v kombinaci s PVE jde o nejlépe řiditelnou a předvídatelnou kombinaci zdrojů s akumulací (na které se nemá skoro co pokazit, která není potenciálním zdrojem chemického znečištění a pod. ).

Mimochodem, často zde argumentujete "learning curve" a podobnými křivkami, ale do těchhle teoreticky platných zásad vám kdykoliv nějaký blb (Trump) či diktátor hodí vidle s nápadem obchodní války apod.a stejně pak zase můžete překopávat plány pro budoucnost.

Nedávno tady někdo ironizoval uranové palivo jako "domácí zdroj". U tzv. čerstvého to platí, dejme tomu. Jenže ono se domácím stane to tzv.vyhořelé, kdykoliv si třeba v Kazachstánu rozhodnout stávkovat a netěžit rudu. V tu ránu potřebujete mít fungující reaktor na "použité palivo" , které dnes bez užitku vězí v meziskladech.

Emil
25. září 2019, 10:22

Tak pokud nevíte, co to vlastně rozmezí je, těžko můžete vědět, jaké rozmezí má Gaussova křivka, to dá rozum. Hlavně je to ale úplně zbytečná debata, protože v analýze o Gaussově křivce, ani o její souvislosti s uvedeným rozmezím 36 - 44 $/MWh nic není. Neztrapňujte se.

Emil
25. září 2019, 10:29

Michale, v článku je napsáno, že jsou započítány "veškeré náklady po celou dobu životního cyklu elektrárny". Veškeré jsou tedy veškeré včetně nákladů na povolení, oběhání úřadů apod. Pochopitelně že se v Německu neprovozují solární elektrárny čistě za náklady, ale to nijak nevysvětluje, proč jsou ceny o polovinu vyšší než je horní hranice uváděných nákladů.

Milan Vaněček
25. září 2019, 12:14

Je smutné, že jsou zde lidé co nevědí nic o rozložení solar irradiance (direct, total) na zeměkouli a pak žvaní o fotovoltaice, cenách a žvaní, a žvaní....

Přitom stačí kliknout na google. Ach jo.

Emil
25. září 2019, 12:47

Je smutné, že jsou zde lidé, co neumějí diskutovat bez neustálých argumentačních klamů. Ach jo.

Jan Veselý
25. září 2019, 14:25

Opakuji tedy:

Německo není svět.

LCOE není prodejní cena.

"Dále by mě zajímalo, která jaderná elektrárna má náklady na elektřinu 184 dolarů za MWh." - Vogtle 3+4 a s trochou indexace za pár let i Hinkley Point C.

Emil
25. září 2019, 15:31

1) Nikdo také netvrdil, že Německo je svět, ani že LCOE je prodejní cena. Jen že Německo vyvrací uvedené nákladové rozmezí. Nechcete snad tvrdit, že navzdory systému aukcí tam mají minimálně 50% marže.

2) Tak to bych moc rád věděl, kde jste přišel k ceně u Vogtle 3+4 184 $/MWh. Já jsem našel toto ze srpna loňského roku: "The forecasted levelized cost under the Go scenario, including all Sunk Costs and the cost to complete, offset by the ToshibaPayments, is $119/MWh".

3) Garantovaná výkupní cena u Hinkley Point C v cenách z roku 2017 je 100,38 liber/MWh, tj. se započtením loňské inflace jsme na 127 $/MWh. Bavíme se o současných cenách, takže ta Vaše "trocha indexace" dělá opět oněch 50%. Krásná manipulace.

petr
25. září 2019, 10:12

Vážení, obávám se, že tento článek je zase matením veřejnosti...

Tedy fakta Temelín vyrábí 1 MWh v ceně okolo 44 USD

JEDU díky investici od bolševika pak za méně jak polovinu tedy okolo 20 USD.

Nová FTVE v CZ při investici 30 000 Kč vychází při stejných parametrech na zisk pak vyrobí 1 MWh za 113 USD.

Jediný skutečný problém je stále přitvrzující legislativa na požadavky bezpečnosti jaderných elektráren. Je to výsledek tlaku silné protijaderné lobby, která dříve zastupovala olejáře a dnes plynaře a lobbisty z OZE.

Kdyby se obdobně požadovalo totéž pro FTVE, pak by nestála jediná fotovoltaika.

Martin Pácalt
25. září 2019, 10:26

Jaderná energetika si musí projít "výkonovým a výrobním dnem" . OZE jsou v módě (a je to dobře), ale co nepochopím je ta paralelní snaha zadupat do země jadernou energetiku jakkoliv do jejího vývoje bylo investováno hodně peněz, energie, lidských mozků a závisí na ní pracovní místa v sofistikované výrobě. Řada bezpečnostních nákladů je tvořena prostě tím, že se reaktor sám neuchladí (ty 50MWtové by to umět měly), o opakovatelnosti při jejich výrobě tady byla řeč mnohokrát. Velké bloky si mohou stavět velké země. Středně velké a malé ekonomiky vystačí s SMR. A jejich vývoj je pozdržen prostě tím, že se stihly stát takové věci jako rozpad SSSR (kde byli v jejich vývoji hodně dopředu) a s tím upadla i soutěž s ostatními (Francie, USA).

Milan Vaněček
25. září 2019, 12:33

Petře, matláte stále dohromady provozní náklady starého jádra s invetičními u fotovoltaiky.

Kdyby jste srovnával provozní náklady s provozními náklady tak ty má fotovoltaika řádově nižší než jádro (jen porovnejte ceny paliva a počet placených zaměstnanců).

Když budete srovnávat investiční náklady FVE a JE před 10 či 20 lety, tak je jádro lacinější,

když ty současné tak je již levnější FVE

a když ty za 20 let (tj kdy ta JE začne vyrábět) tak FVE bude už mnohonásobně levnější. To vám řekne každý americký ekonom, podívejte se např. na BNEF

energetik II
25. září 2019, 11:35

Jen ještě jedno číslo. Počet rozestavěných reaktorů ve světě. Září 2013 = 68 , září 2019 = 54. Za 6 let pokles o 14 kusů = tedy o více jak 20 %. A bude ještě hůře, neboť Čína má ze svých 11 rozestavěných reaktorů plných 10 uvést do provozu v příštích 2 letech, to samé 2 reaktory v Bělorusku a podobně 4 reaktory Barakh v SAE. Z 54 rozestavěných půjde do provozu 16 v příštích 3 letech.

Jan Veselý
26. září 2019, 08:49

Podle aktuální WNISR, na které je postaven text tohoto článku je aktuálně ve výstavbě 46 reaktorů, ~44 GW výkonu. FVE a VtE jen letos přidají něco okolo 180-200 GW.

AP
25. září 2019, 12:13

Článek budí dojem seriózní informace. Nicméně takto nízké solární a větrné ceny jsem ještě nikde nezaregistroval. Možná po započtení dotací a neuvažování záložních zdrojů pro OZE... Na mě tento článek ve finále působí tendenčně.

Milan Vaněček
25. září 2019, 12:27

pro Martina Pácalta: learning curve v log log grafu se vlní okolo té "ideální" přímky jako následek, že do toho vždy někdo hodí vidle (Trump-cla) nebo Čína zavede větší státní podporu.... Ale pak vždy dojde ke korekci, například ted´, aby obešla cla, korejská Hanwha Q Cells postavila snad největší fabriku na montáž panelů (1,7 GW ročně, už jede) v USA (ale stejně Si články vozí z Koree a Číny, ta zase bere pasty na kontakty od Duponta z USA, výzkumné centrum má Hanwha v Německu, zkrátka je to vše provázané).

Jinak souhlas s tím, že 50 MW jaderné reaktory by byly bezpečné a seriově vyrábitelné, proč se to neděje nevím. Pan Wagner argumentoval kdysi, že obrovský reaktor nad 1GW je vždy ekonomicky výhodnější. Já spíš mám dojem, že za vším je megalomanství jaderníků, solárníci jsou pravý opak, z dětské hračky (5 či 6W jeden článek) složí třeba 1 GW fotovoltaickou elektrárnu, bez armády zkušených specialistů.

V jednoduchosti je krása...

Jan Veselý
25. září 2019, 14:09

Na téma těch 1 GW reaktorů jsem četl před časem zajímavý názor (A.Lovins - Smart is profitable). V podstatě jde o jednu chybu, která je u inženýrů a techniků bohužel dost obvyklá. Spočívá v tom, že maximálně optimalizují jednu část produkčního cyklu, což v konečném důsledku ničí ekonomiku celku. V případě JE se stavěly velké reaktory, protože jde u nich dosáhnout vyšší účinnosti výroby a při jednom papírování se postaví větší výkon. Tenhle hyper-focus na tuhle dílčí oblast vedl k tomu, že se z JE staly velké a unikátní infrastrukturní stavby, se všemi negativy s tím spojenými (žádná learning curve, žádný přenos zkušeností, ubohá produktivita práce ve stavebnictví, problém s umístěním zdroje, ...), a navíc mají tak velké zdroje tepla, že se to pasivně neuchladí, apod.

Když se v ČSSR v podstatě sériově stavěly VVER-440, byl to velký úspěch, protože se šlo učit z práce na reaktorech v pokročilejší fázi výstavby a využívat zkušené a v praxi ověřené pracovníky. Už výstavba JE Temelín s VVER-1000 byla na hraně průseru, i když bylo možné čerpat ze zkušeností s menšími reaktory.

energetik II
25. září 2019, 13:28

Jádro se jistě bude využívat po celé 21 století , to je prakticky jisté /třeba Rosatom má po roce 2020 v Číně postavit 4 reaktory VVER-1200 , uvedení do provozu do 2030 , Korea uvede do provozu po roce 2020 - 4 reaktory v Barakhu v SAE a při možné životnosti těchto reaktorů generace 3 + až 80 let vychází jejich provoz až za rok 2100. Jde ovšem o podíl atomu v mixu světové výroby elektrické energie a mám svůj osobní dojem, že bohužel či snad bohudík ?? atomu dnes v tomto směru - "zvoní umíráček". Možná se mýlím a z nějakého dnes neznámého důvodu zažijeme - "nečekanou obrodu jádra", dnes to tak ale zatím vůbec nevypadá.

Jan Veselý
25. září 2019, 14:21

Ekonomické zákonitosti hovoří jasně, jaderné elektrárny (tak jak se v současnosti staví) jsou stavby. Ve stavebnictví roste produktivita práce pomalu, což všechny stavby tohoto typu postupem času činí relativně dražší a dražší. Jiné technologie (FVE, VtE, bateriová akumulace, plynové motory, plynové turbíny, ...) jsou fakticky v továrnách sériově produkované investiční celky. Jsou to průmyslové výrobky, kde mají výrobci na své straně úžasně rostoucí produktivitu práce a ekonomickou zákonitost zkušenostní křivky. Jejich cena tak letí dolů jako kámen a kvalita roste.

Z dlouhodobé perspektivy mají jaderné elektrárny jedinou šanci, začnou se produkovat ve fabrikách jako hotové investiční celky, neboli SMR. Problém je v tom, že všechny pokusy a rozjezd SMR skončily neúspěchem. Fandové do jaderné energetiky musí doufat, že z těch desítek firem a institucí, které se o to teď pokoušejí "to" rozlouskne. Ale i tak to bude 20-30 let trvat než bude možné začít mluvit o jaderné renesanci a je dost pravděpodobně, že tyhle technologie tak "přijdou pozdě na hostinu" a zbydou pro ně maximálně drobečky.

Martin Pácalt
25. září 2019, 15:19

Stejně tak je možnost energetické krize takové, že se budou hledat řešení nezávislá na třetím světě (použité jaderné palivo v meziskladech) nebo se arktická oscilace zblázní a vyplní se předpověď jejího "překlopení se" do studené etapy 2025-2055 a státy budou hledat zdroje, které nezamrzají, netřeba je zbavovat sněhu a bude spoleh i na dodávky tepla a elektřiny pro malá sídla (s krátkým vedením v zemi).

Možných je více scénářů vývoje a vyhraje ten, kdo nevsadí na dvě karty, ale na tři až pět, protože jasnovidectví tady mají v genetické výbavě jen ojedinělí diskutující :-), já ne . SMR buďto budou živořit a nebo se s nimi roztrhne pytel. Důležité bude mít možnost výběru technologie podle toho, jaká budoucnost opravdu bude. Osobně si myslím, že jádro bude mít vždy nějaký podíl (nespadne na nulu) prostě proto, že bude poptávka dávat pod zem podstatně méně radioaktivní materiál. Úložišť (často dělaných v nejtvrdších skalních masivech) bude třeba o to méně.

Jan Veselý
25. září 2019, 23:26

Jo, souhlasím. Nadějí pro SMR je i zlepšení celkové ekonomiky, když by si přibraly "přidruženou výrobu" ve formě spalování starého bordelu. Jen, aby jim nevyfoukly kšefty chemici a urychlovače. Uvidíme, třeba měl J.K. pravdu.

Martin Pácalt
26. září 2019, 15:06

Teď si nejsem jistý,jestli to celé nekarikujete :-) . Trpím nedostatkem představivosti jako lze chemickou cestou odstranit radioaktivní záření. Já se jen snažím vnímat nejen energeticky otázku již dávno vzniklého a právě vznikajícího "odpadu", který pokud bude uložen pod zem jak je, představuje riziko na pár dalších tisíc let pro celé životní prostředí , i kdyby tady byla čistě "větro-sluneční" energetika a ani jeden funkční jaderný reaktor, stále by hrozilo zamoření při nějaké vyjímečné situaci.

Je ale jasné, že toto je argument spíš pro výstavbu 4. generace a ne pro výstavbu 3+. generace.

Každopádně budu opakovat to, co jsem už několikrát psal. Jenom úzce ekonomické srovnávání zdrojů je krátkozraké.

Petr Závodský
25. září 2019, 22:15

Nesmyslná, lživá ... prostě analýza zaplacená Greenpeace a Duhou. Bohužel tyto organizace jen škodí... Pokud by šli sázet stromky, tak bych se přidal, ale oni jen za peníze musí být "proti nečemu". Bohužel v případě Duhy i za peníze nás daňových poplatníků, daňových poplatníků v Rakousku ...

petr
25. září 2019, 22:24

Vy jste to řekl za mne, děkuji za otevřenost.

Jen debilové fantazítují, že OZE zajistí více jak 50 % spotřeby elektřiny...

Bez jádra a možná kogenerace to prostě nepůjde a může si o tom pan Vaněček psát cokoliv. Jak už jsem napsal mám vlastní FTVE, ale je to jen otázka hobby nikoliv základního zdroje...

Jan Veselý
25. září 2019, 23:19

Za de..ila jste tu jen Vy. Ona se ta fantazie už dávno zhmotnila ve spoustě zemí světa, z blízkých zemí třeba v Rakousku.

Emil
26. září 2019, 05:41

Zjevně jste příspěvek petra vůbec nepochopil, těch 50% bylo myšleno celosvětově, takže bych možná být Vámi začal uvažovat o rozšíření resp. revizi té množiny, kterou jste definoval v první větě.

Když zdědíte po dědečkovi mlejn s vodní elektrárnou, můžete být rázem 100% eko a vykřikovat to do světa, realita je ale taková, že takovou možnost nemá a nebude mít zdaleka každý. To je asi tak případ Rakouska, které se navíc stejně neobejde bez dovozu té "špinavé" elektřiny z okolních států, kterou tolik kritizuje.

Jan Veselý
26. září 2019, 08:36

Nejsem vykladač církevních textů, abych dedukoval co svými texty nějaký ... doopravdy myslel. Když myslí svět, tak to tam má napsat. Ani to však nic nemění na tom, že to je nesmysl. Existuje snad nějaká fyzikální nebo technická bariéra, která tomu brání?

Emil
26. září 2019, 08:48

Z kontextu článku i analýzy, o které článek pojednává, je to zcela zřejmé. Ostatně slovo "celosvětově" se v článku vyskytuje hned dvakrát. Tou bariérou je pochopitelně v současné době zcela nedostatečná schopnost akumulace energie.

Milan Vaněček
26. září 2019, 09:24

Schopnost pružné doplńkové výroby elektřiny je už teď obrovská a dostačující celosvětově. To je realita. Není třeba nutno čekat na budoucí obrovskou akumulaci v bateriích či syntetických palivech získaných pomocí OZE.

Přechod bude trvat 30-40 let.

Co je "pochopitelně" pravda pro Vás není neřešitelný problém pro ty statisíce inženýrů kteří ho úspěšně řeší ????

(to je pro Emila, kdyby zase nechápal).

Emil
26. září 2019, 09:45

Za 30-40 let tu téměř nic z té dnešní "obrovské" pružné doplňkové výroby elektřiny nebude, takže to Vaše tradičně demagogické "už teď" by mělo být v lepším případě "ještě teď". (To je pro pana Vaněčka, kdyby zase nechápal.)

Jan Veselý
25. září 2019, 23:16

Máte nějaké konkrétní výhrady? Nebo to byl jen jen argument ad hominem?

Pomohlo se takhle vyvředit?

Bizon
26. září 2019, 11:06

Největší problém nejen tohoto článku je porovnávání instalovaných výkonů a ceny za MWh instalovaného výkonu. Dost často se ani neudává že jde pouze o instalovaný výkon...

Když ale jeden typ zdroje má koeficient využití cca 85% a druhý má cca 15%, tak i když ten s 85% (jádro) bude 5x dražší tak nakonec cena za vyrobenou MWh bude přibližně stejná, ne?

Milan Vaněček
26. září 2019, 13:04

Pane Bizon, měl by jste pravdu kdyby se srovnávala cena za instalovaný výkon (MW). Ale zde se správně porovnává ceny za výrobu elekřiny v MWh za celou dobu životnosti.

Samozřejmě, nejhodnotnější je výroba mezi nulou a 100%, k disposici kdykoliv, ve vteřinách či minutách. To ani jádro ani vítr ani sluneční elektrárny nesplňují,

jejich produkce je více či méně neplnohodnotná.

Když se pak podíváte do dokumentů popisujících vytvoření těchto rozmezí, tak zjistíte že autoři píší že je nutno ještě zavést lokální korekce, popisující lokální přírodní podmínky ve světě, lokální cenu pracovní síly, atd

Nejlepší srovnávání nám asi poskytne v kapitalizmu trh. Staví se to co je výhodné, nestaví se to co je ekonomicky nevýhodné nebo co přináší jiné (zdravotní, bezpečnostní či "klimatické") problémy.

Tady je myslím současná situace ve světě zcela jasná.

energetik
27. září 2019, 11:54

Nedělal bych nějaké ukvapené a hysterické závěry s nějakou anomálií v daném trendu vývoje a spíše počkal na nějakou další zveřejněnou nehodu a další škody, ze statistického hlediska to nebude dlouho trvat.

Milan Vaněček
28. září 2019, 11:13

Pro vývoj jaderné resp fotovoltaické energetiky jsou nejdůležitější čísla:

jaderná energetika mezi lety 2006 (dřívější její maximum) a 2018 (nové maximum) vzrostla o méně než 1%.

Fotovoltaika vzrostla v tom samém období stonásobně.

Rozdíl v růstu (v dynamice) jsou 4 řády !!!7

Podobné platí i pro větrné elektrárny.

Richard
28. září 2019, 12:07

To máte pravdu. A děje se to díky boji s CO2. Na Německu přitom vidíme, že OZE vedou k nejdražší elektřině pro spotřebitele. Je to způsobeno tím, že u takové jaderné elektrárny tvoří náklady na palivo pouhých 10% nákladů. Pokud jí tedy kvůli OZE neprovozujete na 90%, náklady na provoz vám zůstanou prakticky stejné. A nezaplatí to nikdo jiný, než spotřebitel. Dokud nemáme cenově únosnou akumulaci, potřebujeme zdroje, když OZE nefunguje.

A když OZE funguje, tak je klidně spotová cena elektřiny záporná, protože o ní není zájem. K tomu dochází v Německu už dnes stále častěji, stačí si pohrát s grafy na https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation_price/28.08.2019/28.09.2019/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se