Italská vláda se chystá přijmout rámcový zákon pro návrat k jaderné energii
Italská vláda hodlá do konce ledna přijmout rámcový zákon, který by otevřel dveře pro návrat země k jaderné energii. Vláda má v úmyslu zřídit úřad pro dohled nad provozem jaderných elektráren a nakládáním s jaderným odpadem. Plánuje rovněž pobídky pro výzkum v oblasti jaderné energie a informační kampaně, které by měly Italy přesvědčit o důležitosti jaderné energie. Informovala o tom dnes agentura APA.
Dokončení právního rámce pro jaderné elektrárny podle italského listu Il Giornale potrvá zhruba dva roky. První jaderné reaktory by tak mohly zahájit provoz na začátku příštího desetiletí, píše APA.
Italský ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin uvedl, že „bez jaderné energie není možné dekarbonizovat výrobu elektřiny a zajistit energetickou bezpečnost země“. Italská premiérka Giorgia Meloniová ve čtvrtek na energetické konferenci v Abú Zabí označila jadernou energetiku za řešení umožňující výrobu „čisté, bezpečné a neomezené energie“.
Italský ministr průmyslu Adolfo Urso zdůraznil potřebu „pragmatického a racionálního“ přístupu k zabezpečování energetické nezávislosti Itálie a vyslovil se pro vytvoření státního koncernu pro výrobu jaderné energie.
Italové v roce 1987, rok po havárii Černobylské jaderné elektrárny, odhlasovali v referendu postupné ukončení využívání jaderné energie v zemi. Poslední jaderné elektrárny v Itálii ukončily provoz v roce 1990, píše APA.
V roce 2009 tehdejší premiér Silvio Berlusconi oznámil záměr znovu investovat do jaderné energetiky, své plány ale později pozastavil. V roce 2011, několik měsíců po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, se v dalším referendu vyslovilo proti stavbě nových reaktorů přibližně 94,5 procenta Italů.
Možný návrat k jaderné energii v poslední době vyvolává v Itálii debaty. Italská pravicová strana Liga, která je součástí současné vládní koalice, prosazuje nové referendum o obnovení produkce jaderné energie v Itálii. Podle předsedy strany a vicepremiéra Mattea Salviniho by se tak Itálie mohla vrátit k „čisté jaderné energii nejnovější generace“.
Poslankyně Ilaria Fontanaová a Emma Pavanelliová z opozičního Hnutí pěti hvězd nicméně kritizují „enormní náklady“ spojené s jadernou energií. „Občané a podniky už teď vynakládají na energie spoustu peněz,“ uvedly podle agentury APA. „S jadernou energií se tyto náklady ještě zvýší,“ dodaly.
Česká republika nyní plánuje výstavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech, první by měl být dokončen v roce 2036. Dodavatelem bude jihokorejská společnost KHNP, kterou česká vláda v tendru upřednostnila před francouzskou EDF. Česko nyní provozuje celkem šest jaderných reaktorů, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně. Výhledově se počítá s výstavbou dvou nových bloků také v Temelíně.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se