Domů
Elektřina
Jaderná elektrárna Dukovany oslavila 30 let provozu
Odstavení jaderných elektráren Německo

Jaderná elektrárna Dukovany oslavila 30 let provozu

Minulý čtvrtek 26. 3. oslavila jaderná elektrárna Dukovany 30 let od dosažení 100% výkonu na prvním výrobním bloku. K zahájení dodávek elektrické energie do sítě došlo 24. a 25. 2. 1985, kdy byly poprvé přifázovány turbogenerátory prvního výrobního bloku. Po průběžném navyšování v období jednoho měsíce dosáhl výkon své nominální hodnoty, tj. 440 MWe.

Po postupných modernizacích činí současný instalovaný výkon každého ze čtyř výrobních bloků 510 MWe. Výroba na prvním reaktorovém bloku bývá přerušována zřídka, obvykle z důvodu výměny paliva. Za 30 let jeho provozu jím bylo tedy vyrobeno 101,1 TWh elektrické energie.

Pro další provoz prvního výrobního bloku JE Dukovany bude však muset společnost ČEZ získat novou licenci, stávající je platná do konce tohoto roku. Současné licence pro provoz zbývajících bloků vyprší v letech 2016 a 2017. Co se týče používaných technologií a bezpečnosti provozu, je podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která na podzim minulého roku vyslala do elektrárny svůj tým, JE Dukovany připravena k dalšímu provozu.

Jisté komplikace by do procesu prodlužování živostnosti mohli vnést rakouští a němečtí odpůrci jaderné energie (více o rakouském protijaderném boji se můžete dočíst zde) v podobě požadavku na posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Podle slov ředitele JE Dukovany Miloše Štěpanovského společnost ČEZ tento požadavek zatím neobdržela, přesto se na něj připravuje. „Máme nastavený scénář, až se tento požadavek oficiálně objeví,“ řekl Štěpanovský. „Jsem přesvědčen, že máme dostatek argumentů, abychom prokázali, že vliv na životní prostředí je zanedbatelný, reálně nulový,“ dodal.

 

Zdroj úvodní fotografie: www.cez.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se