Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Vogtle dostala povolení k dostavbě
Jaderná elektrárna Vogtle. Zdroj: public domain

Jaderná elektrárna Vogtle dostala povolení k dostavbě

Regulační úřad v americkém státě Georgia v tomto týdnu schválil žádost společnosti Georgia Power na dokončení rozestavěného 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Vogtle.

Projekt výstavby jaderné elektrárny Vogtle v americkém státě Georgia se ocitl v nejistotě poté, co v březnu letošního roku požádala o ochranu před věřiteli společnost Westinghouse, hlavní dodavatel technologie. Nabízela se tak otázka, zda má význam elektrárnu dostavět, nebo od projektu odstoupit.

O ukončení výstavby v té době bylo rozhodnuto například v další americké jaderné elektrárně ve výstavbě – V.C. Summer. Investoři, a tedy také budoucí provozovatelé elektrárny, Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Power v září informovali veřejnost o plánu dokončit výstavbu elektrárny Vogtle.

Současně také investoři v srpnu předložili studie hodnotící možné varianty pokračování v projektu georgijskému regulačnímu úřadu – Georgia Public Service Commission. (Obdoba Energetického regulačního úřadu, který však reguluje i další síťová odvětví, například telekomunikace, pozn. red.)

Regulátor v tomto týdnu jednomyslně schválil, že by elektrárna měla být dostavěna. Současně investorům uznal náklady spojené s pokračující výstavbou, které byly vynaloženy v tomto roce.

„Rozhodnutí dokončit výstavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Vogtle je důležité pro budoucnost energetiky státu Georgia a Spojených států. Georgia Public Service Commission ukázala svou silnou pozici při velmi těžkém a komplexním rozhodnutí. Uznala tak, že elektrárna Vogtle je klíčovým elementem pro zajištění dostupné a spolehlivé dodávky energie,“ uvedl Paul Bowers, výkonný ředitel společnosti Georgia Power.

Se zajištěním financování výstavby by měly pomoci zářijové záruky poskytnuté Americkým ministerstvem energetiky ve výši 3,7 miliard dolarů, dále také vyplácení záruk od společnosti Toshiba, vlastníka Westinghouse.

Podle současných plánů by 3. blok typu AP 1000 měl být uveden do provozu na konci roku 2021, čtvrtý blok o rok později.

Zdroj úvodní fotografie: Westinghouse Nuclear

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropský jaderný tokamak ITER má problémy. Byly zjištěny vady dvou klíčových komponent. Důsledky nebudou zanedbatelné
25. listopad 2022, 13:49
Další náhrada za ruský plyn? Česká firma vyvinula reaktor, který vyrábí energii z odpadu
24. listopad 2022, 14:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
25. prosinec 2017, 21:35

To hlasování PUC ohledně dostavby téhle elektrárny je velmi zvláštní, je totiž v přímém rozporu s doporučením, které komise dostala od své vlastní odborné skupiny.

V USA jejich postoj přirovnávají k člověku v kasinu, který už prohrál cash, který už měl v kapse a proto začne luxovat kreditky, protože už prohrál příliš mnoho, aby jen skončil a odešel. Proč taky ne, oni dluhy platit nebudou, ručí jim občané Georgie a federální vláda.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se