Jaderná elektrárna Vogtle dostala povolení k dostavbě

DomůJaderné elektrárnyJaderná elektrárna Vogtle dostala povolení k dostavbě

Regulační úřad v americkém státě Georgia v tomto týdnu schválil žádost společnosti Georgia Power na dokončení rozestavěného 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Vogtle.

Projekt výstavby jaderné elektrárny Vogtle v americkém státě Georgia se ocitl v nejistotě poté, co v březnu letošního roku požádala o ochranu před věřiteli společnost Westinghouse, hlavní dodavatel technologie. Nabízela se tak otázka, zda má význam elektrárnu dostavět, nebo od projektu odstoupit.

O ukončení výstavby v té době bylo rozhodnuto například v další americké jaderné elektrárně ve výstavbě – V.C. Summer. Investoři, a tedy také budoucí provozovatelé elektrárny, Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Power v září informovali veřejnost o plánu dokončit výstavbu elektrárny Vogtle.

Současně také investoři v srpnu předložili studie hodnotící možné varianty pokračování v projektu georgijskému regulačnímu úřadu – Georgia Public Service Commission. (Obdoba Energetického regulačního úřadu, který však reguluje i další síťová odvětví, například telekomunikace, pozn. red.)

Regulátor v tomto týdnu jednomyslně schválil, že by elektrárna měla být dostavěna. Současně investorům uznal náklady spojené s pokračující výstavbou, které byly vynaloženy v tomto roce.

„Rozhodnutí dokončit výstavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Vogtle je důležité pro budoucnost energetiky státu Georgia a Spojených států. Georgia Public Service Commission ukázala svou silnou pozici při velmi těžkém a komplexním rozhodnutí. Uznala tak, že elektrárna Vogtle je klíčovým elementem pro zajištění dostupné a spolehlivé dodávky energie,“ uvedl Paul Bowers, výkonný ředitel společnosti Georgia Power.

Se zajištěním financování výstavby by měly pomoci zářijové záruky poskytnuté Americkým ministerstvem energetiky ve výši 3,7 miliard dolarů, dále také vyplácení záruk od společnosti Toshiba, vlastníka Westinghouse.

Podle současných plánů by 3. blok typu AP 1000 měl být uveden do provozu na konci roku 2021, čtvrtý blok o rok později.

Zdroj úvodní fotografie: Westinghouse Nuclear